Prelomový krvný test dokáže odhaliť až 10 druhov rakoviny ešte pred jej vypuknutím

  • Rakovina je obrovským strašiakom, vývoj v oblasti medicíny však napreduje
  • Nový krvný test by mohol prispieť k rýchlemu vyliečeniu pacienta
  • Dokáže totiž odhaliť rakovinu ešte pred jej samotným prepuknutím
rakovina
flickr
  • Rakovina je obrovským strašiakom, vývoj v oblasti medicíny však napreduje
  • Nový krvný test by mohol prispieť k rýchlemu vyliečeniu pacienta
  • Dokáže totiž odhaliť rakovinu ešte pred jej samotným prepuknutím

Rakovina je síce strašiakom, ale nemusí to tak byť večne. Možno raz príde čas, keď ju dokážeme liečiť podobne ako obyčajnú chrípku. Dovtedy však musíme improvizovať a hľadať cestičky, ako zabrániť prepuknutiu choroby. Ak by sa nám to podarilo, počet smrteľných prípadov by sa rapídne znížil. Je to logické.

Ak totiž dokážeme odhaliť nábeh na chorobu ešte skôr, než plne prepukne, jej zastavenie nebude vôbec problematické. Práve preto potešila správa, že takúto možnosť máme takmer na dosah ruky.

Je ňou nová a extrémne presná vakcína, ktorá je schopná identifikovať celkovo 10 rôznych druhov rakoviny, a to mnoho mesiacov či rokov predtým, než táto choroba naplno prepukne. Nájdeš tu takmer každý rozšírený druh, či už je to rakovina pľúc, žalúdka, vaječníkov, pankreasu alebo pŕs. Tento objav môže znížiť počet úmrtí na rekordné minimum. Funguje pomerne jednoducho. V krvi dokáže test zachytiť čiastočky DNA, ktoré uvoľňujú rastúce rakovinové bunky.

Presnosť identifikácie v niektorých prípadoch prekvapí

Prekvapí aj vysoká úspešnosť detekcie. Nič dnes nie je stopercentné, ale aj takmer 90 percentná presnosť u niektorých druhov rakoviny je fantastický výsledok. Test prebehol na vzorke viac ako 1 400 osôb. Najúspešnejší bol v prípade rakoviny vaječníkov a pankreasu. Najväčší problém mal test s identifikáciou rakoviny žalúdka a prostaty. V iných prípadoch rakoviny bola jeho presnosť viac ako 50 %. Tvorcovia revolučného testu z kliniky v Clevelande sa so svojím objavom pochvália na každoročnej konferencii Americká spoločnosť klinickej onkológie, ktorá sa bude konať v Chicagu.

Hlavný doktor a hlavný autor pokusu Eric Klein povedal: „Toto je pravdepodobne svätý grál v oblasti výskumu rakoviny. Umožňuje nájsť tie druhy rakoviny, ktoré je náročné liečiť v skorom štádiu, keď je tu možnosť ľahšej liečby, a my dúfame, že tento test umožní zachrániť mnoho životov. Väčšina druhov rakoviny je detegovaná v poslednom štádiu, ale táto metóda nám dáva možnosť zachytiť ich mesiace alebo dokonca roky predtým, než sa ukážu prvé symptómy.“

A kedy sa test dostane priamo do ordinácií lekárov, prípadne pulty lekární? Rýchlo to nebude. Zdraví ľudia sa  budú môcť nechať otestovať až o 5 až 10 rokov.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech