Prelomový objav, ktorý prepíše učebnice: V Egypte objavili zlaté mesto, ktoré sa skrývalo pred zrakmi ľudí 3 000 rokov

  • Archeológovia v Egypte sa tešia z veľkého úspechu, objavili mesto, ktoré je 3000 rokov staré
  • Ide o najväčší objav od odhalenia Tutanchamónovej hrobky
Untitled design – 2021-04-09T124551.828
printscreen/YouTube-NewzTech20
  • Archeológovia v Egypte sa tešia z veľkého úspechu, objavili mesto, ktoré je 3000 rokov staré
  • Ide o najväčší objav od odhalenia Tutanchamónovej hrobky

Archeológovia prichádzajú s veľkolepým objavom. objavili 3000 rokov staré „stratené zlaté mesto“ starovekého Egypta. Staroveké faraónske mesto známe ako Aten založil kráľ Amenhotep III., ktorý vládol v roku 1390 pred naším letopočtom. Egyptológ Zahi Hawass, bývalý minister pre starožitnosti, pre Guardian uviedol: „Mnoho zahraničných misií hľadalo toto mesto a nikdy ho nenašlo.“

Poklad ukrytý v piesku

Odborníci o ňom hovoria ako o jednom z najdôležitejších nálezov od objavenia Tutanchamónovej hrobky. Betsy Bryan, profesorka egyptského umenia a archeológie na Univerzite Johna Hopkinsa, uviedla, že nález je podľa vyhlásenia tímu „druhým najdôležitejším archeologickým objavom od Tutanchamónovej hrobky“.

Tisícročie sa skrývalo pod pieskom, no dnes sa predpokladá, že ide o najväčšie staroveké mesto v Egypte. Známy egyptológ Zahi Hawass oznámil objav „strateného zlatého mesta“ a uviedol, že miesto bolo odkryté neďaleko Luxoru, domova Údolia kráľov.

„Egyptská misia pod vedením Dr. Zahiho Hawassa našla mesto, ktoré sa stratilo pod pieskom. Mesto je staré 3 000 rokov, pochádza z obdobia vlády Amenhotepa III., ozrejmil archeologický tím.

Mesto so všetkým, čo k tomu patrí

Na mieste boli objavené šperky spolu s farebnými keramickými nádoba mi či amuletmi.

Tím začal s vykopávkami v septembri 2020 medzi chrámami Ramsesa III. a Amenhotepa III. neďaleko Luxoru, 500 km južne od hlavného mesta Káhiry. 

Zabudnutá ríša

„Archeologické vrstvy ležali nedotknuté tisíce rokov a starí obyvatelia ich zanechali, akoby to bolo včera,“ uvádza sa vo vyhlásení tímu. Bryan uvádza, že mesto nám poskytne vzácny pohľad do života starovekých Egypťanov v čase, keď bola ríša najbohatšia.

Po rokoch politickej nestability sa krajina snaží priviesť späť návštevníkov, najmä propagáciou svojho starodávneho dedičstva.

Minulý týždeň Egypt previezol mumifikované pozostatky 18 starodávnych kráľov a štyroch kráľovien cez Káhiru z Egyptského múzea do nového Národného múzea egyptskej civilizácie. Medzi 22 telami boli aj telá Amenhotepa III. a jeho manželky kráľovnej Tiye.

Zdroj: theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá