Prelomový objav na dosah. Krvný test dokáže odhaliť 8 druhov rakoviny s rekordnou úspešnosťou

  • Rakovina sa pomaly, ale isto stáva veľmi rozšírenou diagnózou 21. storočia
  • Počet pacientov narastá a stopercentná diagnostika zatiaľ neexistuje
  • Priblížiť sa jej môžeme už čoskoro vďaka pokrokovému krvnému testu
rakovina
pixabay.com
  • Rakovina sa pomaly, ale isto stáva veľmi rozšírenou diagnózou 21. storočia
  • Počet pacientov narastá a stopercentná diagnostika zatiaľ neexistuje
  • Priblížiť sa jej môžeme už čoskoro vďaka pokrokovému krvnému testu

Toto nebezpečné ochorenie má mnohé podoby – od tých ľahších, kde je šanca na prežitie vyššia, až po tie vážnejšie. Ani jednu z nich však nemožno podceňovať. V tomto prípade platí heslo: čas je vzácny. Jednoducho povedané, čím skôr zistíme, že niečo nie je v poriadku, tým máme väčšiu šancu na vyliečenie. Testy sú pomerne zdĺhavé a často sú ich výsledky mätúce. Mnoho ľudí tak žije s rakovinou  po mnohé mesiace či roky.

Test s vysokou presnosťou

Choroba sa tak pekne rozvíja a následne sa odhalí až vo vyšších štádiách, kedy aj agresívna liečba chemoterapiou nemusí vôbec zabrať a pacienta čaká pomalá, ale istá smrť. Tento negatívny trend má v pláne zvrátiť tým odvážnych výskumníkov z Baltimorskej univerzity Johnsa Hopkinsa. Tí majú v pláne prísť so silnou zbraňou, ktorá by rakovinu odhalila v skorom štádiu, keď ešte nestihla napáchať takmer žiadne škody. Test by si prípadný záujemca mohol zopakovať každý rok.

Nadšenie z pozitívnych noviniek neskrývajú ani odborníci z Anglicka. Netreba sa však nikam ponáhľať. Bude potrebné zrealizovať ešte mnoho testov, ktoré s istotou potvrdia zázračnú presnosť v prípade detekcie skorých štádií ochorenia. Ako tento test funguje? Využíva „nepozornosť“ nádorov, ktoré za sebou zanechávajú nezmazateľné stopy v krvnom obehu. Najvýraznejším znakom je zmutovaná podoba DNA, ktorú je možné okamžite rozoznať. Test je schopný zaznamenať až 16 rôznych zmien v našich génoch. Okrem toho rastúce rakovinové bunky uvoľňujú špecifické proteíny, ktoré taktiež prezrádzajú nevítaného návštevníka v našom tele.

Test s príznačným názvom CancerSEEK je zameraný na zisťovanie týchto zmien. Vďaka schopnosti detekovať vyššie množstvo rozličných proteínov a odlišností v DNA tu máme test, ktorý sľubuje odhalenie mnohých druhov rakoviny. Toto sa potvrdilo aj v realite – pri testovaní účinnosti na 1005 pacientoch s počiatočnými štádiami ôsmych druhov rakoviny. Test dokázal úspešne odhaliť rakovinu až u 70 % pacientov.

V určitých prípadoch dokonca odhalil tkanivo, z ktorého sa problém šíril. Test momentálne prebieha na ostrej vzorke „zdravých“ dobrovoľníkov, ktorým rakovina nebola diagnostikovaná. Práve tu sa ukáže reálne využitie v praxi. Lekári neskrývajú nadšenie. Skoré odhalenie skrytého nepriateľa umožní jeho ľahšie zničenie, čo môže mať za následok rapídne zníženie úmrtí pacientov. Zadarmo to však nebude. Cena za jeden test by sa mala pohybovať vo výške 410 .

zdroj: bbc.com , express.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK