Premotivovanosť a pozitívne myslenie škodí. Tvrdí psychológ a bojovník proti motivačnej literatúre

  • 21. storočie je obdobím propagácie pozitívneho myslenia za všetkých okolností
  • Zo všetkých smerov sa totiž valí špina v podobe negatívnych informácií
  • Psychológ Svend Brinkmann, zástanca negativizmu, však tvrdí, že vyumelkovaný pozitívny pohľad nie je riešením
pozitívne myslenie
unsplash.com
  • 21. storočie je obdobím propagácie pozitívneho myslenia za všetkých okolností
  • Zo všetkých smerov sa totiž valí špina v podobe negatívnych informácií
  • Psychológ Svend Brinkmann, zástanca negativizmu, však tvrdí, že vyumelkovaný pozitívny pohľad nie je riešením

Ľudia sú natoľko zahltení negatívnymi informáciami, že to začína mať dopad na ich celkové vnímanie sveta, ktoré sa tak často javí ako zlý a negatívny. Politici klamú, ľudia si nedôverujú, všade samý terorista. „Aký je ten svet skazený,“ počuješ často. Aj takéto vplyvy môže mať dlhodobé vystavovanie sa negatívnym informáciám z médií. Náš mozog je totiž ako počítač a podvedome tieto presvedčenia ukladá do dlhodobej pamäte. Chtiac-nechtiac sa nám vďaka tomu v mysli vynárajú práve pokrivené obrazy reality.

úsmev liečiZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Túto situáciu si určite mnohí uvedomujú, avšak aj napriek tomu sa negatívnym informáciám naďalej vystavujú. Je to tak! Už len jedna negatívna správa dokáže vymazať 10 pozitívnych. Ako ľudia máme sklon uprednostňovať negatívne pred pozitívnym. Uvedený fenomén si všimlo mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli prevážiť negatívne emócie a začali písať motivačnú a psychologickú literatúru, ktorá často sľubuje zmeny k pozitívnemu mysleniu vo všetkých oblastiach.

Problém potláčania emócií

Znie to logicky. Ak trénujeme pozitívne myslenie, tak sa to za určitý čas musí nevyhnutne prejaviť. To je fakt. Je tu však jeden problém. Fanatizmus v spojení s pozitívnym myslením a umelá premotivovanosť nám môžu pripraviť poriadne krušné chvíle. Aj to tvrdí zástanca stoicizmu – dánsky psychológ Svend Brinkmann. Podľa neho by sme sa mali dívať aj na negatívne stránky života, uvedomovať si ich a nie ich umelo potláčať. Práve umelé potláčanie negatívnych emócií nám môže spôsobiť psychické problémy.

emócieZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Šťastie je fajn, ale musí byť vyvážené. Princíp hojdačky. Pozitívna nálada a motivácia sa stala výnosným obchodom. Mnohí ľudia na tom zarábajú obrovské peniaze. Nedávno bola podaná žaloba na firmu T-Mobile v USA, ktorá do pravidiel zakotvila pozitívne myslenie za každých okolností. Takže ak bude na pracovisku nejaký konflikt alebo problém, ako zamestnanec firmy si povinný ostať pozitívny za každú cenu, aj keď to v tebe vrie. Pekné, čo povieš?

Svend Brinkmann nie je proti šťastiu, pokiaľ je prirodzené. Ak sa však z neho stane posadnutosť a hlavný ťahúň v modernej spoločnosti v spojení s nereálnymi sľubmi o úspechu, je tu problém. Emócie jednoducho neoklameš a niekedy je potrebný poriadny výbuch, aby sa situácia ukľudnila a človek mohol prežívať naozajstný pocit šťastia. Potlačené negatívne emócie sa totiž môžu prejaviť práve vtedy, keď to najmenej čakáme.

Na druhej strane vyvstáva otázka, či je aktivita dánskeho psychológa naozaj úprimná, alebo ide o premyslený marketingový ťah. Na trh sa totiž dostáva jeho kniha Ako čeliť šialenstvu samozlepšovania. Na stránke Amazonu má jemne nadpriemerné hodnotenia. Je takmer isté, že autor svojím dielom určite vzbudí mnoho otázok.

zdroj: youtube.com , qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK