Prestante nás hádzať do jedného vreca, v smartfóne nemáme iba Instagram!

  • V električke, na koncerte, v posteli, na pive s kamošmi a stále mobil v ruke. Tieto technológie, internet a mobily nás vedú do záhuby. Ľudia spolu nekomunikujú a už pomaly nemajú skutočných kamarátov len tých internetových. Ľudia sa spolu už nevedia ani rozprávať. Kedysi.. to boli časy.
image_1447139109.jpeg
  • V električke, na koncerte, v posteli, na pive s kamošmi a stále mobil v ruke. Tieto technológie, internet a mobily nás vedú do záhuby. Ľudia spolu nekomunikujú a už pomaly nemajú skutočných kamarátov len tých internetových. Ľudia sa spolu už nevedia ani rozprávať. Kedysi.. to boli časy.

 

Ak by mal byť ľudský rod skutočne v niečom výnimočný, bolo by to kritizovanie. Tá skazená spoločnosť, mládež drzá jak ploštice, stále len tie mobily v ruke. Život sa neodohráva v telefóne, ale všade okolo teba. Úprimne: na zastávke Záhradnícka sa toho až tak veľa nedeje.

 

 

Vek v ktorom žijeme by sa dal nazvať vekom technológie, takže čo budeme viniť z úpadku spoločnosti? Správne. Technológie. Ľudia často neznášajú a obviňujú to, čomu najmenej rozumejú. Je dobré nazerať na svet a spoločnosť kriticky, ale obviňovanie technológie a špeciálne smartfónov z konca sociálnej interakcie nie je ten najlepší nápad.

 

Internet je plný obrázkov, motivačných videí a článkov o tom, ako sa ľudia stali otrokmi technológií. Zastávka plná ľudí a len jeden človek sleduje život holúbätka čľapkajúceho sa v mláke. Ako sme to len dopadli. Sme otroci, vyprahnuté kreatúry, zombíkovia bez života. Takých tu už bolo.  Všetci to paradoxne zdieľajú ako blázniví. Ich hlavným posolstvom je vyjadriť, že smartfóny nám ničia naše životy a odpútavajú od skutočnej ľudskej interakcie.

 

Pozrime sa na vec inak: z tej pôvodnej perspektívy. Smartfóny sa stali nástrojom, ako spolu môžeme komunikovať.  S dieťaťom, čo ide na Erasmus sa nemusíte lúčiť naveky. Len čo príde, zavolá vám alebo ešte lepšie,  počas cesty presne informuje, kde sa nachádza. Stretli ste milého Číňana Leeho, ktorý na Slovensku organizuje výstavu? Vymeníte kontakty a môžete 10 minútové stretnutie pretaviť na priateľstvo.

 

 

To, že na zastávke mladý šuhaj pozerá do mobilu a nie na holuba neznamená, že je zlým človekom. Možno mu práve píše známy o jeho ceste po Indii alebo o  prvom pohovore do zamestnania. Možno si rýchlo robí test na Coursere, lebo inak ho ten certifikát vyjde draho. Možno si fotí to jedlo preto, lebo je to jeho prvá sviečková urobená na intráku. A možno je to chalan, čo vyťahuje svoj mobil, aby sa len tak pozrel na Instagram, čo má nové Kim Kardashian. Čo chcem povedať je, aby ste nesúdili každého, kto si vyberá telefón z vačku a neškatuľkovali ho.

 

Ľudia sa musia naučiť, ako narábať so smartfónmi a rozoznávať, v aký čas je to vrcholne nevhodné. Je to asi vec priorít. Ak sedím s kamarátkou a ona si skontroluje mobil, lebo možno čaká na výsledky skúšky, pochopím to. Najlepšie je, ak mi to aj povie. Ak mi však začne ukazovať obrázky mačiatka, počas mojej „lifechanging“ desaťminútovky, asi kamarátky už nebudeme.

 

 

Vďaka sociálnym médiám a technológiám máme prístup k svetu väčší, ako kedykoľvek predtým. Človek je viac informovaný, má väčšiu sieť kontaktov a vidí, koľko možností v živote má. Stačí mať lajknuté rôzne média, vedecké časopisy a informácie máte z prvej ruky. Zamestnanie si môže nájsť aj vás, ak máte dobrý profil. Možností využitia je veľa.

 

Nemôžeme sa vyhovárať, že technológie riadia naše životy a že sme otrokmi sociálnych médií. Vďaka smartfónom nosíme všetkých priateľov, ich starosti aj radosti vo vačku. Neviňme technológiu. Ona neprišla len tak sama, nespadla z nebies s poslaním zničiť nám naše životy.

 

Zdroj: www.medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá