Prestávka od sociálnych sietí môže drasticky prispieť k tvojmu mentálnemu zdraviu

  • Neustále sledovanie sociálnych sietí ti môže poriadne narušiť tvoje psychické zdravie
  • Toto tvrdia vedci zo žurnálu Cyberphysiology, Behaviour and Social Networking
  • Na to, aby si sa cítil lepšie, ti podľa nich stačí len týždenná prestávka od Facebooku
facebook
flickr
  • Neustále sledovanie sociálnych sietí ti môže poriadne narušiť tvoje psychické zdravie
  • Toto tvrdia vedci zo žurnálu Cyberphysiology, Behaviour and Social Networking
  • Na to, aby si sa cítil lepšie, ti podľa nich stačí len týždenná prestávka od Facebooku

Množstvo mladých ľudí dneška trápia psychické problémy. V minulosti tento fenomén takmer neexistoval. Práve preto sa mnohí pýtajú, ako je to možné. Odpovedí na túto otázku môže byť viacero. V súčasnosti je rozšírené tvrdenie, že za psychické problémy môže neskutočne rýchla doba. Áno, aj to je dôvodom. Ďalším vážnym dôvodom, ktorý si však málokto uvedomuje sú práve sociálne siete.

Vedci zo žurnálu Cyberphysiology, Behaviour and Social Networking totiž zistili, že už krátky oddych od Facebooku ti prinesie psychickú úľavu a pokoj. Okrem toho zmiznú pocity závisti. Štúdie sa zúčastnilo takmer 2 000 ľudí, ktorí boli rozdelení na dve skupiny. Vo vzorke nechýbali vášniví používatelia sociálnej siete, ale aj ľudia, ktorí Facebook navštevujú zriedkavejšie. Priemerný vek testovaných osôb bol 34 rokov. Štúdia trvala presne jeden týždeň.

Jedna skupina sa venovala Facebooku bez zmeny. Druhá skupina musela po dobu 7 dní vylúčiť Facebook zo svojho života. Pred samotnou štúdiou a po nej vyplnili účastníci dotazník. V ňom museli odpovedať na otázky zamerané na spokojnosť so životom, prežívanie šťastia, ale aj hnevu a iných pozitívnych a negatívnych ľudských emócií.

Po skončení štúdie a opätovnom vyplnení dotazníka sa zistilo, že ľudia, ktorí mali prestávku, ale boli vášnivými užívateľmi sa cítili celkovo lepšie ako tí, ktorí sa sociálnej siete nevzdali. Sviatoční užívatelia sociálnej siete necítili rozdiel. „Súčasná štúdia potvrdzuje to, že prerušenie používania Facebooku významne prispieva k spokojnosti so svojim životom,“ povedal autor štúdie Tromholt Morten.

Znížili sa aj pocity závisti. Je totiž všeobecne známe, že hlavne mladí ľudia väčšinou zdieľajú len pozitívne okamihy zo svojho života. Ak ich priatelia, ktorí ľahko prepadajú závisti sledujú ich profily, môžu mať pocit, že každý si žije fantastický život. To prispieva k rozvoju depresie a silnejúcej závisti. Štúdia teda potvrdila to, čo sa šepkalo už dlhšiu dobu. Facebook v správnom dávkovaní nepredstavuje nebezpečenstvo. Ak to s nim však preháňame, môžme sa dostať do poriadnej šlamastiky.

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech