Pri 8 hodinovej práci denne žiadnu miliardovú firmu nevytvoríš. Vyhlásenia šéfa Revolutu otvoria ľudom oči

  • Ako vybudovať spoločnosť v hodnote miliárd dolárov v priebehu troch rokov?
  • Svoj pohľad priniesol zakladateľ hviezdnej firmy Revolut Nikolay Storonsky
  • Tá momentálne ponúka to, čo žiadna banka. Záujemcov tak utešene pribúda
revolut
flickr
  • Ako vybudovať spoločnosť v hodnote miliárd dolárov v priebehu troch rokov?
  • Svoj pohľad priniesol zakladateľ hviezdnej firmy Revolut Nikolay Storonsky
  • Tá momentálne ponúka to, čo žiadna banka. Záujemcov tak utešene pribúda

Každé veľkomesto má svoju oblasť, v ktorej sa sústreďujú úspešné spoločnosti. V Londýne je to oblasť Canary Wharf. Práve tu nájdeš všetky známe podniky, ale aj rastúce startupy. Jedným z nich je aj Revolut. Startup „spáchal“ 34-ročný rus Nikolay Storonsky. Úspech prišiel vďaka ponuke lepších služieb oproti konkurencii.

Jeho firma poskytuje možnosť otvoriť si vlastný účet v priebehu pár minút, platiť v zahraničí za výhodnejšie ceny a posielať peniaze, kde sa ti len zachce bez poplatkov.

Keďže dnes už vlastní smartfón takmer každý, je k dispozícii jednoduchá aplikácia, kde všetky transakcie realizuješ. Po troch rokoch od spustenia má startup hodnotu takmer dve miliardy dolárov. V celej Európe sa otvárajú účty ako na bežiacom páse. V súčasnosti si v Revolute otvorí účet približne 8000 ľudí denne. Takéto prílivy nových zákazníkov nemajú ani veľké banky. Revolut tento úspech dosiahol s nulovými nákladmi na marketing.

Budovanie miliardovej firmy zhltne súkromný život

Nikolay Storonsky, ktorý tento zázrak založil prezradil niečo o budovaní úspešnej firmy a svojom živote. V mladosti sa zamiloval do matematiky a následne do ekonomiky. Svoje znalosti si upevnil na prestížnej univerzite v Moskve. Aby svoje schopnosti otestoval v praxi zapájal sa do rôznych súťaží, ktoré vyhrával.

Počas štúdia na univerzite stážoval v banke Lehman Brothers, ktorá neskôr zanikla a bola jednou z hlavných príčin krízy z roku 2008. Kríza ho však na rozdiel od svojich spolupracovníkov s rodinami nezujímala. V tom čase mal totiž iba 24 rokov. Považoval sa však za dobrého v tom, čo robí a vedel, že si prácu nájde. Záujem prejavila banka Credit Suisse. Vďaka tomu sa dostal do Anglicka. Práve tu si všimol nedostatky veľkých spoločností. Nepáčili sa mu ani všadeprítomné poplatky za prevody. Vedel, že tu pracovať nechce. Pár dní po tom, čo získal britské občianstvo banku opustil.


Bol pripravený začať pracovať na svojom vlastnom sne. Nebolo to jednoduché, pretože musel najať kvalitných ľudí, a tých bolo ako šafranu. Dnes má Revolut celkovo 600 ľudí. Pri výbere nových zamestnancov dbá na to, aby boli ochotní pracovať aj nadčasy alebo sem-tam aj cez víkendy. Miliardovú spoločnosť jednoducho nevybuduješ prácou osem hodín denne. Každý pracovník tak musí byť extrémne motivovaný.

Na rozdiel od typických startupov, ktoré lákajú svojich zamestnancov na rôzne zábavky tu nenájdeš takmer nič. Žiaden stolný futbal či miestnosť s hernými konzolami.  Odpútavalo by to totiž pozornosť. Je potrebná neustála koncentrácia. Firma rastie a pridávajú sa nové služby. Dnes je možné nakupovať a predávať kryptomeny a chystá sa možnosť nákupu akcií úplne bez poplatkov. Najviac zisku však prinášajú prémiové účty. Získané peniaze sa investujú do expanzie. Výsledkom je to, že finančná situácia nie je taká, aká by mohla byť. To sa však v budúcnosti určite zmení.

zdroj: forbes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech