Príbeh ako z hollywoodskeho filmu: V paneláku si vyrobil lietadlo a utiekol z Česko-Slovenska

  • Jeho príbeh je ako vystrihnutý z hollywoodskeho filmu
  • Zažil napínavú cestu za slobodou, ktorá takmer nevyšla
  • Od svojej prvej vrtule, pomocou ktorej Ivo Žďárský ušiel z Česko-Slovenska, ich v USA vyrobil a predal už 20-tisíc
ivo zdarsky, lietadla
Česká televize, TASR/ Marko Erd a Unsplash/ Belinda Fewings
  • Jeho príbeh je ako vystrihnutý z hollywoodskeho filmu
  • Zažil napínavú cestu za slobodou, ktorá takmer nevyšla
  • Od svojej prvej vrtule, pomocou ktorej Ivo Žďárský ušiel z Česko-Slovenska, ich v USA vyrobil a predal už 20-tisíc

Skutočný príbeh ako z hollywoodskeho filmu. Nechýba v ňom túžba ísť za svojím snom, akcia, napätie, nebezpečie i happy-end z pohľadu hlavného hrdinu.

Tým je rodák z Česko-Slovenska Ivo Žďárský, ktorého už od mladého veku fascinovalo lietanie. Bol členom klubu bezmotorového lietania, z ktorého bol síce neskôr vyhodený za nerešpektovanie pravidiel, no lietal ďalej.

Bol naozaj veľmi nadšený až fanatický pilot, ktorý skúšal lietať všade. Pre určitú nekázeň ho z leteckého zväzu vylúčili, takže potom lietal načierno, čo bolo v tej dobe dosť unikátne. Snažil sa lietať i v noci či nad Prahou, skrátka robiť veci, ktoré tu vtedy neboli možné. Je vidieť, že to Československo mu bolo malé,“ hovorí o Žďárskom v reportáži Českej televízie historik Prokop Tomek.

zdroj: Unsplash/Anthony DELANOIX

Mladý vášnivý letec sa rozhodol študovať letecké inžinierstvo, no svoje sny – pracovať a podnikať v oblasti konštrukcie lietadiel a rogál – si v bývalom režime pochopiteľne nevedel predstaviť, chýbala mu väčšia sloboda.

Lietanie na rogale bolo u nás zakázané. Nemohol som ani začať podnikať. Bol som znechutený celým systémom,“ spomína samotný Ivo Žďárský.

Plán úteku a konštrukcia lietadla v pražskom byte

Vtedy len 23-ročný študent sa rozhodol z režimom ovládanej a stráženej krajiny odísť. Ako inak, vzduchom. Doma, doslova v paneláku, začal konštruovať svoje lietadlo, pre ktoré použil motor z Trabanta a nádrž z motorky Jawa.

zdroj: Facebook/ Un' immagine, una storia

O tom, že svoj útek plánoval svedomite, svedčí aj jeho návšteva múzea Zboru národnej bezpečnosti, v ktorom bolo vystavené vlastnoručne vyrobené lietadielko iného pokušiteľa o útek na vlastnom lietadle – Vojtěcha Valu z roku 1977. Žďárský sa chcel z jeho chýb poučiť, vďaka čomu mu na „palube“ nechýbal kompas, aby sa vo vzduchu nestratil, na rozdiel od neúspešného predchodcu.

Okrem toho, že ho doma vyrobené lietadlo malo bezpečne odviezť do vedľajšieho štátu, musel myslieť aj na to, aby sa dalo dobre zložiť a na konkrétnom mieste rýchlo poskladať.

Startitup PREMIUM logo
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Great Big Story, Česká televízia, Insider, Dobré noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá