Príbeh chladnej módnej kráľovnej Anny Wintour ťa chytí za srdce

  • Anna Wintour – na prvý pohľad jemná a krehká žena. Keby by si ju videl na ulici a nevedel o koho ide, určite by ťa ani nenapadlo, že táto osoba je vyhlásenou kráľovnou módy a jej názor sa v módnom svete berie priam za svätý. Film Diabol nosí Pradu bol čiastočne inšpirovaný práve jej životom, ktorý je naozaj plný prekvapení.
wintour
thecut.com
  • Anna Wintour – na prvý pohľad jemná a krehká žena. Keby by si ju videl na ulici a nevedel o koho ide, určite by ťa ani nenapadlo, že táto osoba je vyhlásenou kráľovnou módy a jej názor sa v módnom svete berie priam za svätý. Film Diabol nosí Pradu bol čiastočne inšpirovaný práve jej životom, ktorý je naozaj plný prekvapení.

Anna sa narodila v Londýne 3. novembra 1949. Jej matka bola rodená Angličanka a otec bol Američan. Už od malička mala vzťah k móde. Neznášala nosenie školských uniforiem a často svoj názor dávala hlasne najavo. Kritizovala aj módne časopisy, ktoré podľa nej prezentovali neestetickú módu. Šesťdesiate roky sa v  Londýne spájali s obrovskými zmenami v spoločnosti a ona to milovala.

anna wintour hillary clintonZobraziť celú galériu (5)
zdroj: hollywoodreporter.com

Vďaka sústavnej potrebe hodnotiť módu bola priam predurčená byť módnou redaktorkou. Jej otec Charles bol editorom v novinách Evening Standard a sám chcel mať z dcéry redaktorku časopisu Vogue. Preto jeho milovaná dcéra začala robiť všetko preto, aby sa ňou naozaj stala. Po tom, čo prerušila štúdium na škole, začala pracovať ako asistentka editora pre viaceré Londýnske magazíny. Vďaka oku pre módu a talentu na fotografovanie rýchlo stúpala na kariérnom rebríčku.

Cesta do Ameriky a začiatok kariéry

Pokiaľ chcela pracovať pre americký časopis Vogue, musela odísť z Anglicka priamo do New Yorku, kde sídlil. Jej cieľom bola pozícia šéf editorky. Postupnou prácou pre menšie módne magazíny si začala robiť dobré meno a vzbudila pozornosť majiteľov top módnych časopisov. Predpoveď jej otca sa naplnila, keď sa dostala na pozíciu šéf editorky pre Voque a iné módne magazíny.

Nástup Anny Wintour znamenal zmenu v celom smerovaní obsahu magazínu Vogue. Jej víziou bola nielen móda a jej budúcnosť, ale aj iné zaujímavé témy, ktoré by mohli zaujať čitateľov. Zmenu bolo badať v prvom vydaní magazínu pod jej editorskou kontrolou, ktorý vyšiel v roku 1988. Do tlače sa nedostalo nič, čo prísna editorka neschválila.

anna wintour obamaZobraziť celú galériu (5)
zdroj: nydailynews.com

Jej práca začala postupne prenikať aj do reálneho sveta módy. Často sa ukazovala v prvých radoch na módnych prehliadkach a podporovala tak mladé módne talenty a značky. Aj napriek jej úspechu verejnosť o nej takmer nič nevedela. Bola akousi šedou eminenciou a túto pozíciu si chcela udržať.

Čo sa však nestalo?! Jej bývalá asistentka so spisovateľským talentom Lauren Weisberger sa rozhodla odhaliť súkromie zo života svojej nadriadenej. Vyšla tak knižka Diabol nosí Pradu. Aj napriek jej tvrdeniu, že hlavná hrdinka knižky Miranda Priestly nebola vôbec knižným vyobrazením svojej šéfky, jej to takmer nikto neveril. Kariéra hrdinky v knihe totiž až nápadne kopírovala život Anny.

voque anna wintourZobraziť celú galériu (5)
zdroj: huffpost.com

Medzi celebrity vďaka filmu

V roku 2006 uzrel svetlo sveta rovnomenný film, ktorý spôsobil ošiaľ a Annu Wintour spoznávali ľudia na uliciach. Túto príjemnú skutočnosť využila vo svoj prospech a schválila projekt The September Issue, ktorý režíroval R.J. Cutler. Tento film bol vlastne kompletným dokumentom, ktorý umožnil zvedavcom nahliadnuť do života módnej celebrity. Film sa stal hitom a ukázal ženu, ktorá je nielen špičková editorka, ale aj podnikateľka.

anna wintourZobraziť celú galériu (5)
zdroj: mercurynews.com

V súkromnom živote sa Anne Wintour pomerne darí, teda ak neberieme do úvahy jej rozchod s manželom Dr. Davidom Shafferom, s ktorým má dve deti – Charlesa a Katherine. S druhým dlhoročným  partnerom žije od roku 2004 a nie je ním nik iný ako Shelby Bryan. Veľmi známy podnikateľ v oblasti telekomunikácií a rizikový investor.

Je aj veľkou filantropkou a slúži vo funkcii správcu múzea umenia Metropolitan Museum of Art, ktoré je najväčším múzeom v Amerike. V múzeu boli podľa nej pomenované priestory ako prejav vďaky. Podporuje mnohé charity vrátane zbierok na výskum AIDS. Má dosah aj na vysokú politiku a pomáhala s prezidentskými kampaňami Barackovi Obamovi a Hillary Clintonovej.

Zdroj: successstory.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech