Príbeh „Kyselinárov“: V kyseline sírovej najprv rozpustili prasa. Keď videli, že to funguje, prešli na ľudí

  • Zločinci na súde tvrdili, že kyselinu sírovú používali na čistenie kanalizácií
  • Práve v kanalizáciách našli vyšetrovatelia niečo, čo ich zaskočilo
  • Obeťou gangu sa stal aj pôvodný boss František Miker
Screenshot/Youtube/Mafi 10, Unsplash/Jon Tyson
  • Zločinci na súde tvrdili, že kyselinu sírovú používali na čistenie kanalizácií
  • Práve v kanalizáciách našli vyšetrovatelia niečo, čo ich zaskočilo
  • Obeťou gangu sa stal aj pôvodný boss František Miker

Z Františka Mikera mohla byť vysokoškolsky vzdelaná osoba, pretože päť semestrov študoval na matematicko-fyzikálnej fakulte. Namiesto toho si však zvolil cestu rýchleho zárobku. Podarilo sa mu pripraviť schému, pomocou ktorej mohol oklamať štát na DPH. Následne zorganizoval sieť, ktorú tvorilo približne 40 rôznych firiem, pričom v každej mal biele kone. 

Práve biele kone boli sprostredkovatelia podvodov, vďaka ktorým zarábal na elektronickej verzii Zbierky zákonov z 90. rokov. Tú akože distribuoval do zahraničia a od štátu dostával DPH. Opletačky so zákonom mal ale Miker už skôr. V polovici 90. rokov sa vo väzení zoznámil s Martinom Semanom, s ktorým začal neskôr „podnikať“.

zdroj: Screenshot/Youtube/Mafi 10

Začínali s ovocím

Po prepustení začala dvojica podnikať v stánkoch so sušeným ovocím. Jeden sa nachádzal v centre Bratislavy, druhý na hlavnej stanici. Priestory jedného stánku im prenajímal Jozef Kákoni. Viacerí odborníci ho definovali ako psychopata, ktorého nezastaví nič. 

Kákoni, ktorého prezývali Čičo, vlastnil v tom čase v Bratislave striptízový bar a ďalšie podniky. S Mikerom si neskôr prenajal Crystal Bar. Práve to malo spustiť biznis s DPH, o ktorom sa dvojica dopočula od známych. 

Postupne sa k Čičovi a Mikerovi pridali ďalší. Známou firmou je aj Rastislav Šitta, ktorý pôsobil ako výsadkár armády. Patril medzi Mikerových najbližších a podľa odborníkov bol ďalším psychopatom v skupine, ktorý navyše trpel egocentrizmom. 

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Všetky vyššie spomenuté firmy medzi sebou fiktívne obchodovali so softvérom, ktorý bol úplne bezcenný. Hodnota tovaru začínala približne na 100 eurách, no veľmi rýchlo sa zvýšila na desiatky tisíc. Je potrebné dodať, že každá z firiem bola platcom DPH a pri vývoze produktov do zahraničia si uplatňovala odpočet dane. Celý podvod mal hodnotu približne 4 milióny eur.

Z útleho sídliskového chlapca sa stal bezcitný mafián. Róbert Lališ chcel odstrániť aj Kočnera

Prvou obeťou bolo prasa

So zaujímavým spôsobom odstraňovania tiel prišiel František Miker, ktorý na to tiež neskôr doplatil. Na jeseň 2000 sa v Modre stretli mocní chlapi, ktorí z auta vybrali polovicu prasaťa. Ako píše Ján Petrovič v knihe Slovenská mafia, scénka pripomínala začiatok dedinskej zabíjačky. Tá sa však nekonala. Osudom prasaťa nebolo skončiť v klobásach, ale v kadi.

Polovicu zvieraťa muži napchali do obrovskej kade, do ktorej následne vyliali litre kyseliny sírovej. Zo začiatku veci nešli tak, ako si páni predstavovali, no na druhý deň sa prasa zmenilo na hustú kašu tmavočervenej farby. S výsledkom boli napokon všetci spokojní. V tej chvíli bolo jasné, ako skončia obete skupiny.

zdroj: TASR /Martin Baumann

Keď sa gang zbavil prasacej hmoty, Miker podal svojim spoločníkom malý kúsok papiera, na ktorom bolo niekoľko mien. Išlo o ľudí, ktorých sa potrebovali zbaviť. Boli to biele kone, ktoré sme spomínali vyššie. 

V kyseline skončili Marek Novotný, Marián Cibíček a Vladislav Sihelník. O životy prišli nielen kvôli nutnosti zahladenia stôp, ale aj kvôli tomu, že sa im nepáčilo rozdeľovanie peňazí. 

Paradox

Pár mesiacov po poprave vyššie spomenutých pánov prišiel aj Mikerov čas. „Je paradoxné, že tak, ako to sám vymyslel, bolo napokon odstránené aj jeho telo. Okrem kauzy kyselinári som sa nikdy nestretol s tým, že by sa nenašlo telo obete trestného činu, ktorý sa na súde prejednáva. Pokiaľ viem, ani na území bývalej Československej republiky sa to nikdy v minulosti nestalo,“ povedal Jozef Kandera

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: HNonline, Aktuality.sk, Teraz.sk, Čas.sk, Youtube, Denník N, hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech