Trnka
Trnka 3
SITA/ Tomáš Somr

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku

  • Nadšenec do počítačov Miroslav Trnka vybudoval svetovo uznávanú firmu ESET
  • Dnes patrí k najpredávanejším antivírusom na svete s pobočkami po celej planéte
  • „Slovenský Bill Gates“ ako Trnku zvyknú prezývať, je podľa Forbesu tretím najbohatším Slovákom
  • Nadšenec do počítačov Miroslav Trnka vybudoval svetovo uznávanú firmu ESET
  • Dnes patrí k najpredávanejším antivírusom na svete s pobočkami po celej planéte
  • „Slovenský Bill Gates“ ako Trnku zvyknú prezývať, je podľa Forbesu tretím najbohatším Slovákom

Nadšenec do počítačov Miroslav Trnka vybudoval svetovo uznávanú firmu ESET. Tá je priekopníkom v oblasti antivírusovej ochrany a vytvára oceňovaný softvér na detekciu hrozieb. Dnes patrí k najpredávanejším antivírusom na svete s pobočkami po celej planéte.

Toto je 10 najbohatších Slovákov. Médiám sa väčšinou vyhýbajú, nájdeš medzi nimi aj dvoch miliardárov

ESET Trnkovi nepriniesol len uznanie, ale aj milióny na konte. „Slovenský Bill Gates“, ako ho zvyknú prezývať, v tohtoročnom rebríčku najbohatších Slovákov časopisu Forbes obsadil tretiu priečku. Podnikateľov majetok je odhadovaný na 700 miliónov eur a v spoločnosti ESET vlastní najväčší podiel.

Fascinovala ho umelá inteligencia

Miroslav Trnka sa narodil 29. marca 1961 v Trnave. Podľa vlastných slov, ako malé dieťa chcel byť zoológom – prírodovedcom. Zaujímala ho príroda a všetko živé. Hodiny dokázal tráviť pozorovaním mravcov na trávniku. Život mu zmenila knižka Amatérske elektronické modely od Janusza Wojciechowského, ktorú našiel v kníhkupectve, keď mal približne 8 rokov.

Miroslav Trnka
zdroj: TASR/Marko Erd

„Kniha pojednávala o kybernetických modeloch živých organizmov. Tam boli návody na zhotovenie niečoho ako robotov, ktoré napodobovali správanie jednoduchých živočíchov. Napríklad tam bola elektronická korytnačka, o ktorej autor tvrdil, že má inteligenciu mravca, čo bolo veľmi trúfalé,“ vysvetlil Trnka študentom v Žiline na prednáške organizovanej Združením mladých podnikateľov. „Mňa to neskutočne fascinovalo,.. Fascinuje ma myšlienka, že človek môže stvoriť niečo živé.“

Počítačový fanatik 

Práve myšlienka, že by mohli stroje disponovať umelou inteligenciou, ho priviedla aj ku počítačom. Trnka množstvo času trávil v knižniciach, kde v Bratislavskej knižnici natrafil na článok o prvých počítačoch. Hneď, ako sa dozvedel o ich existencii, stal sa z neho „fanatik do počítačov“.

Trnkovo dospievanie nebolo ľahké. Po roku 1968, keď Československo obsadili vojská Varšavskej zmluvy a ukončili Pražskú jar, jeho otec musel emigrovať do zahraničia. Podnikateľov otec organizoval regionálne aktivity počas krátkeho uvoľnenia režimu. S prichádzajúcimi vojskami prišla aj obava, že by mohol skončiť vo väzení. V roku 1969 preto ušiel do Holandska. „Vyrastal som vlastne bez otca,“ povedal Trnka portálu Slovak Spectator. Jeho mama pôsobila ako účtovníčka.

zdroj: SITA/Diana Černáková

Trnka vyštudoval strednú školu so zameraním na elektrotechniku. V štúdiu pokračoval na Slovenskej technickej univerzite v Trnave, kde vyštudoval automatizované systémy riadenia.

Z Holandska mu otec poslal jeden z prvých počítačov, ktoré sa dali kúpiť pod 100 dolárov. Trnka ho opísal ako „neuveriteľne smiešny“ v porovnaní s dnešnými počítačmi. Budúci podnikateľ bol taký vášnivý propagátor počítačov, že zakladal počítačové kluby a chodil prednášať o výhodách osobných počítačov. Práve v jednom z počítačových klubov stretol svojho budúceho obchodného partnera, amatérskeho šachistu Petra Pašku.

Prvý počítačový vírus bolo niečo neuveriteľné  

Zrodilo sa priateľstvo a dvaja počítačoví nadšenci si vymieňali aj s ďalšími členmi klubu informácie aj počítačové programy. Jeden z členov klubu pracujúci v atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice dal Trnkovi softvér, ktorý bol infikovaný vírusom. Trnka spomína, že išlo o pašovaný softvér, dostal označenie Vienna.

Šlo o jeden z prvých počítačových vírusov vôbec. „Išlo o jednoduchý vírus, 645-bajtový parazitický vírus, ktorý sa pripájal na konci súboru. Nič zložité. Samozrejme, pre nás to bolo niečo neuveriteľné,“ vysvetlil Trnka študentom v Žiline. „Mne to pripadalo fascinujúce, ako náznak umelého života. Pretože ten vírus sa šíril nejakým spôsobom, vznikali nové varianty a niekedy aj samovoľne.“

zdroj: SITA/Diana Černáková

Paška navrhol program, ktorý detegoval vírus. Vďaka tomu vznikla myšlienka na vytvorenie programu, ktorý by chránil počítače a dáta pred vírusmi. Trnka si už vtedy uvedomoval, že narušenie ochrany by mohlo mať veľmi nebezpečné dôsledky.

Nemocnica na Okraji Disku 

Veril som, že počítače budú všade a že neskôr budú spojené do nejakej celosvetovej siete, čo je dnes internet. No a bezpečnosť tých počítačov je celkom zásadná vec,“ uviedol Miroslav Trnka v dokumente od ESET-u pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti.

Trnka tak hľadal cesty, ktoré môžu počítač infiltrovať. Potom, ako program detegoval vírus kamaráta a Trnka vďaka nemu pomohol zachrániť obsah disku, si uvedomil, že nestačí len vyhľadať vírusy, ale počítač by mal byť pred nimi chránený.

Podnikateľ uviedol, že medzi ľudskými a počítačovými vírusmi videl paralelu, a preto sa pokúšal vytvoriť niečo, čo by pripomínalo ľudskú nemocnicu s jej funkciami, niečo ako liečenie alebo prevencia.  

V roku 1987 tak vznikol antivírusový softvér, ktorý bol neskôr pomenovaný ako NOD, čo je skratkou výrazu Nemocnica na Okraji Disku, inšpirovali sa seriálom Nemocnica na okraji mesta.

Komunistické zriadenie bránilo, aby sa stal antivírus predmetom podnikania. V Rakúsku sa začal predávať softvér pod menom STOPVIR! Podľa slov Pašku a Trnku za distribúciu nedostali žiadne peniaze, len dva nové počítače, vďaka ktorým sa mohli rozvíjať ďalej.

Spolumajiteľ ESETu vlastní jednu z najkrajších galérií v strednej Európe s nádychom New Yorku

Z obývačky k miliónom 

Po páde komunizmu spustili úspešné podnikanie. „Náklady neboli v tom čase vysoké,“ uviedol Trnka pre Slovak Spectator. „Pracovali sme na programe v našich obývačkách. V noci som to skopíroval na diskety, zabalil a poslal klientom.“ Nevyhýbali sa ani chodeniu po domácnostiach a firmách, kde „liečili“ počítače. 

Spočiatku podnikali popri civilných zamestnaniach. Trnka pracoval na Trnavskej univerzite a Paško bol projektant vykurovania. Keď pochopili, že podnikanie s antivírusom zarába viac ako civilné povolanie, rozhodli sa naplno venovať podnikaniu a založili spoločnosť s ručením obmedzením.

zdroj: Peter Paško (prvý zľava), Miroslav Trnka (v strede dole) a Rudolf Hrubý (prvý sprava)

„Keď sme založili ESET, tak nám bolo jasné, že ten produkt je úspešný a že bol záujem predávať ho iným stranám, a to bolo už v roku 1992. To bol prvý rok, v ktorom sme každý vyrobili milión, možno viac. Všetko sme, samozrejme, vložili do firmy a do vybavenia a založili sme ESET, aby sme boli aj pre väčšie štátne podniky a aby sme mohli byť partnermi,“ spomína v dokumente Paško. Vzniká spoločnosť s ručeným obmedzením s názvom ESET.

Medzi dvoch pôvodných spoločníkov Petra Pašku a Miroslava Trnku sa zaradil aj Rudolf Hrubý.

Meno podľa egyptskej bohyne 

Meno spoločnosti dostalo názov po staroegyptskej bohyni Eset, manželke boha podsvetia Usira, ktorá je známa v mytológii ako bohyňa liečiteľstva, manželstva a lásky. Trnka v rozhovore pre denník SME prezradil, že sa mu páčilo, ako Eset mala pozbierať rozsekané časti svojho manžela Usíreho po Egypte, následne ich ovinula obväzmi a oživila. Tak vdýchla manželovi nový život, a to bolo podľa Trnku to, čo robili oni, keď liečili počítače.

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

 V Československu sa začal predávať NOD. Aj keď sa firma potýkala s výzvami, ako rozdelenie Československa, vďaka čomu prišli o väčšiu časť zákazníkov, dokázala sa na trhu udržať. Čo je dôležitejšie, dokázala stále rásť a rozvíjať sa. V roku 1998 prišlo prelomové ocenenie VB100 za detekciu malvéru, ktoré ju zviditeľnilo v zahraničí medzi odborníkmi.

Sme vlastenci, tvrdí Trnka 

Trh na Slovensku spoločnosti nestačil a začala sa zameriavať na globálny. Vznikla tak pobočka v americkom San Diegu, no a po tomto úspechu sa zamerala aj na Latinskú Ameriku. V roku 2004 otvorili pobočku v Buenos Aires, neskôr expandovali do ázijsko-tichomorského regiónu a v roku 2010 otvorili pobočku v Singapure.

Dnes služby ESET-u využívajú používatelia v 200 krajinách a spolupracuje v otázkach kybernetickej bezpečnosti aj s EUROPOL-om. Dnes si ESET vo svojom sektore udržiava vysoké tempo rastu tržieb a ziskov. Podľa portálu Finstat firma zvýšila zisk na 77,7 miliónov eur a tržby jej vzrástli na 537 miliónov eur.

zdroj: Finstat
zdroj: Finstat

Napriek tomu, že príjmy zo Slovenska tvoria malú časť všetkých príjmov spoločnosti, Trnka odmietol, že by sa firma mohla presťahovať do zahraničia. Tam sú podmienky na podnikanie a daňové zaťaženie výhodnejšie. Trnka pre Slovak Spectator opísal sám seba a svojich obchodných partnerov ako vlastencov, ktorí chcú platiť dane na Slovensku a chcú, aby produkty spoločnosti boli slovenské. Priznal, že napriek tomu, že je vlastenec, o emigrácii uvažoval počas Mečiarovej éry.

Trnka počas svojho pôsobenia na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti získal významné ocenenia. V roku 2006 sa stal víťazom súťaže Podnikateľ roka a v roku 2008 sa stal IT osobnosťou roka. Do roku 2011 pôsobil ako generálny riaditeľ ESET-u.

zdroj: SITA/Tomáš Somr

Rodinné firmy 

Po odchode z riaditeľskej stoličky sa začal venovať iným aktivitám ako programovaniu. V súčasnosti vlastní podiely v rodinných firmách Trnka Gastronomy a Trnka Investments.

Podnikateľ investoval nemalé peniaze do nákupu a rekonštrukcie historických budov vo svojej rodnej Trnave. Za rekonštrukciu Meštianskeho domu v Trnave na Trojičnom námestí, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, si odniesol Cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2016. Cieľom ocenenia je podporovať ochranu kultúrneho dedičstva. Trnka chce svojimi podnikmi zabrániť vyľudňovaniu centra Trnavy. V rekonštruovaných budovách sídli mestská kaviareň Thalmeiner alebo remeselná pekáreň Chlieb Náš.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chlieb Náš (@chliebnas)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Handzus | winemaker (@garage955)

Okrem toho firma prevádzkuje trnavské beer & bistro Akademia na Nádvorí a bratislavskú kantínu White Dragon.

Trnka Gastronomy mala podľa Finstatu v roku 2019 rekordné tržby 1,8 milióna, ale celkový výsledok hospodárenia sa nachádza v záporných číslach v strate – 45 938 eur. Tržby za rok 2020 ešte nie sú zverejnené.

zdroj: Finstat
zdroj: Finstat

Spoločnosť Trnka Investments je podľa Finstatu tiež v záporných číslach. Za rok 2019 sa zvýšila strata o  96 % na -450 477 € a tržby jej narástli o  12 % na 293 491 €. Tržby za rok 2020 ešte nie sú zverejnené.

Bojovník proti korupcii 

Trnka sa, podobne ako Bill Gates, pustil po odchode z riaditeľskej pozície do filantropie. V roku 2014 Trnka po boku Michala Bláhu založil Nadáciu Zastavme Korupciu.

zdroj: SITA/ Tomáš Somr

„Korupcia podľa prieskumov verejnej mienky patrí k najhorším veciam hneď po nezamestnanosti a nikto sa toho nevedel chopiť. Tak som si povedal, že sa toho musím ujať ja,“ cituje portál Aktuality.sk Trnkove slová, ktoré vyslovil na festivale Pohoda. „Nemal som predstavu, že idem skoncovať s korupciou na Slovensku, to by bolo naivné. Ale povedal som si, že môžem urobiť aspoň niečo.“

Trnka v rozhovore pre SME uviedol, že chce byť  dobrým vzorom pre ľudí a snaží sa robiť veci, ktoré sú osožné nie len pre neho, ale aj pre celú spoločnosť.

V roku 2013 mu vtedajší prezident Ivan Gašparovič udelil Rad Ľudovíta Štúra, II. triedy.

zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Vila v Chorvátsku 

Bulvárne médiá zaujal nákup nehnuteľnosti Villa Castello v chorvátskom Medveji. Vila mala patriť patrila najbohatšiemu Chorvátovi Ivicovi Todorićovi, majiteľovi spoločnosti Agrokor. PLUS Jeden Deň informuje, že Todorić má byť blízky priateľ Andreja Babiša. Trnka mal za vilu s rozlohou 400 štvorcových metrov zaplatiť 8,1 milióna eur.

„Miroslav Trnka môže potvrdiť, že reagoval na ponuku zo Sotheby‘s a dal cenovú ponuku vyššiu, než bola požadovaná cena pre kúpu spomínanej nehnuteľnosti Vila Castello v Chorvátsku. Ide o súkromnú aktivitu Miroslava Trnku, kúpa je v súčasnosti v procese a k s finalizovaniu transakcie ešte nedošlo,“ cituje PLUS Jeden Deň hovorkyňu spoločnosti ESET Zuzanu Hošalovú.

Pankáč a zberateľ gitár 

Trnka je známy aj svojou láskou k hudbe, je vášnivý gitarista. Ešte počas vykonávania svojej funkcie v ESET-e sa zvykol odreagovať hraním punku.

„Keď sa pozeráte celý deň do hexačísiel tak postupom času vám to prebieha pred očami, stále ste v tom virtuálnom svete, a máte problém sa vrátiť späť. Tak sme začali hrať punk a naozaj to pomáhalo, človek sa vyskákal, vykričal. Síce odchádzal domov hluchý, ale už prepnutý do reality,“ uviedol Trnka v dokumente od ESET-u pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti.

V rozhovore pre SME Trnka uviedol, že spolu s ním v kapele figurovali aj kolegovia z ESET-u a v súčasnosti aj spoluvlastníci Juraj Malcho a súčasný generálny riaditeľ Richard Marko.

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Okrem hrania na gitarách ich aj zbiera. Vo svojej zbierke má viac ako 200 gitár, a to aj vzácne kúsky. Napríklad vlastní gitaru, na ktorej frontman Nirvany Kurt Cobain odohral svoje posledné európske turné pred samovraždou v roku 1994.

Politikom nechce byť 

Trnka čelil politickým aj konšpiračným útokom. Teórie o tom, ako Trnka a jeho ESET ťahá za nitky v politike, šírili poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha, predseda SNS Andrej Danko, ale aj známe dezinformačné médiá. Trnka odmieta, že by sa chcel zúčastňovať priamo na politickom živote, aj keď podporil kandidatúru Matúša Valla na post primátora Bratislavy. „Nechcem byť politikom. Pretože si myslím, že by som nebol dobrým politikom, a zároveň by mi to zničilo život,“ uviedol Trnka v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Zdroje: Forbes, Združenie mladých podnikateľov, Slovak Spectator, SME, Finstat , Finstat, Finstat, Aktuality.sk, SME , PLUS Jeden Deň, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá