Príbeh nerozlučných bratov Diničovcov. Edo prefackal Lexu, neskôr sa jeho pozostatky zmietali okolím

  • Vlak nežnej revolúcie priniesol slobodu Slovákom, no otvoril brány mafiánom
  • Medzi nimi boli aj známi športovci Diničovci, bratské duo bolo príznačné agresívnym prístupom
  • Bratislavu mali vo svojich rukách, pokiaľ Kýbel nerozpútal krvavú vojnu
Róbert Dinič
Facebook/Slovenská mafia, startstops.k
  • Vlak nežnej revolúcie priniesol slobodu Slovákom, no otvoril brány mafiánom
  • Medzi nimi boli aj známi športovci Diničovci, bratské duo bolo príznačné agresívnym prístupom
  • Bratislavu mali vo svojich rukách, pokiaľ Kýbel nerozpútal krvavú vojnu

Masové protesty, štrnganie kľúčikmi a nahnevaní Slováci. Vlak nežnej revolúcie nakoniec zvíťazil nad komunizmom. Nastolil slobodu a 90. roky odštartovala éra mečiarizmu. Do vedenia sa dostali mafiáni. Nemilosrdní, agresívni, prahnúci po moci a peniazoch.

Duo Diničovcov prichádza na mafiánsku scénu

Medzi nimi boli aj známi športovci, jeden dokonca aj reprezentant v karate za Československo. Bratské duo Diničovcov začínalo v kluboch, kde pôsobili ako vyhadzovači. Neskôr to dotiahli k výpalníctvu, bitkám, ba aj vraždám. Boli príznační agresívnym prístupom a po čom túžili, to aj získali.

Bratia Diničovci mali na konte nejeden bratislavský podnik. Podarilo sa im vybudovať jeden z prvých zločineckých gangov v 90. rokoch. No aj ich sláve odzvonilo, a to s poriadnou nádielkou krvi, ako to už pri mafiánoch býva zvykom. 

Pre svet podsvetia boli typické napäté, miestami až vyhrotené situácie. Rivalita medzi mafiánmi bola šialená a Diničovci si vybudovali nie práve ideálne vzťahy s jedným z najsilnejších gangov. Môžeme teda povedať, že ich zavraždili tí “najlepší“, Sýkorovci. Edove pozostatky sa tiahli celým chodníkom a Róbert naposledy vydýchol pri smrtiacej streľbe. 

Z klubov až do podsvetia

Eduard Dinič a Róbert Dinič. Neslávne slávni chladnokrvní mafiáni. Patrili medzi výborných športovcov, venovali sa karate v Karate klub Slovšport Trnava. Trénovali pod vedením mnohonásobného majstra v karate, Tibora Mikuša – bývalého predsedu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý v súčasnosti pôsobí v strane SNS. 

Mafiánska dvojica si podmanila vyše desiatku členov. Hlavou bandy bol však Edo. Táto kariéra bola preňho ako stvorená, veď išlo o reprezentanta Československa v karate s čiernym pásom.

Kradli, mučili, vraždili a ich činy symbolizovali strach. V 90. rokoch boli na čele krajiny, slovenskí mafiáni sa nebáli ničoho

Po prevrate sa dostali do pozície vyhadzovačov v kluboch. Napriek tomu, že im to prinášalo skvelý príjem, chceli viac. Edo sa pustil do podnikania. 

„Začínal podnikať s Romanom Deákom. Nakúpil niekoľko podnikov. V jednom z nich som mu robila prevádzkarku,“ cituje denník Nový čas jeho bývalú manželku Gabrielu. 

Peniaze na prvom mieste

Gabriela sa s Edom spoznala na vysokej škole. 7. mája v roku 1988 už spoločne kráčali k oltáru. „Paradoxné je, že bol zavraždený 9. mája 1998,“ hovorí Gabriela. No ich manželstvo nevydržalo a začiatkom roka 1997 podpísali rozvodové papiere.

Pre denník Nový čas sa v roku 2013 vyjadrila na jeho adresu takto: „Nebol to zlý človek, ale ak išlo o peniaze, bol hrozný. Začiatkom roku 1997 sme sa rozviedli a ja som z manželstva nedostala ani korunu.“ 

Edov brat Róbert mal tiež po svojom boku krásnu ženu. Išlo o Petru Krištúfkovú, ktorá je v súčasnosti na pozícií poslankyne za stranu Sme rodina.

Žili spolu len štyri roky, no počas tej doby mu Petra stihla porodiť dcéru Vanessu. Tá mala len rok, keď jej oca popravili. Petra nebola jedinou ženou, ktorá mu na svet priniesla dieťa. S bývalou ženou Ľubicou mal dve dcéry.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Kristufkova (@petra_kristufkova)

Bratia Diničovci sa usadili v hoteli Junior, ktorý mal svoje miesto pri Štrkoveckom jazere. Vybudovali tam nielen klub, kde organizovali diskotéky, ale aj erotický salón CKM.

Podľa informácií, ktoré ponúkol člen ukrajinskej mafie Ivan I. Miško žijúci na Slovensku denníku SME, sa Diničovci a ich verní stretávali práve v erotickom salóne. Mali tam namontované aj kamery. Nimi vraj tajne nakrúcali dôležitých ľudí krajiny, materiálmi sa im napokon vyhrážali. 

„Išlo o kompromitujúce materiály na niektorých bývalých príslušníkov SIS za Lexovho vedenia. Ja som Edkovi hovoril, aby sa do toho nezaplietal,“ tvrdil pre denník SME Miško. Na nejakú dobu ich Edo odstránil, no to netrvalo dlho. 

V tom čase išlo o jedno z ich najúspešnejších období, na konte mali milióny a vlastnili desiatky nehnuteľností naprieč celou Bratislavou. 

Eduard Dinič
zdroj: cas.sk

Neskôr sa Edo spoločne s manželkou a dcérou presťahovali na odľahlý vidiek neďaleko Bratislavy. Neskôr sa rozhodol, že bude lepšie, keď budú žiť mimo Bratislavy. „Mal obavu, že niekto unesie mňa alebo moju dcéru, a bude žiadať výkupné. Povedal, že výkupné by nezaplatil,“ uvádza jeho bývala manželka. 

Blízke kontakty medzi mafiánmi a politikmi neboli žiadnou raritou. Tie nadviazal Edo s viacerými, s poniektorými si dokonca tykal. V rozhovore pre Nový čas Edova bývalá manželka uvádza: „Ja som presvedčená, že ho dala odstrániť tajná služba. Išlo o vysokú hru.“

Facka pre Lexu a Kýbel rozpútal krvavú vojnu 

Edove meno rezonuje aj za známou príhodou, ktorá sa udiala na jednej zo spoločenských akcií. Vo večerných hodinách skončila Edova ruka na tvári vtedajšieho šéfa SIS, Ivana Lexu. Dôvod facky nie je dodnes známy, ale je jasné, že Lexa sa po tejto nepríjemne udalosti cítil veľmi zahanbený.

Ivan Lexa
zdroj: TASR/Vladimír Benko

Krátko po tejto afére sa hlava gangu Diničovcov dostala do konfliktu so sýkorovcami. Miroslav Sýkora už bol v podsvetnom pekle, a na vrchol sa dostal Róbert Lališ. Mnohí ho však poznajú pod prezývkou Kýbel. Pod jeho vedením sa v podsvetí začala krvavá vojna, nič a nikto im nemohol stáť v ceste.

Dnes si už odpykáva doživotný trest a jeho zápisnica je sériou vrážd a útokov. Na svedomí má nielen vraždu Diničovcov, ale i skupinu takáčovcov či košického bossa Holuba. Na lavici obžalovaných dokonca stál po boku Pavla Ruska, Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana. Išlo o kauzu z prípravy vraždy Ruskovej obchodnej partnerky Sylvie Volzovej z roku 1997.

Ako sa zo študenta žurnalistiky stal obávaný slovenský mafián. Miroslava Sýkoru dokonca vyhodili zo školy

Je teda jasné, že u Kýbla Diničovci dobre nepochodili. Predstavovali konkurenciu, čo znamenalo podpísanie úmrtného listu. Ten si banda sýkorovcov skvele premyslela. Bratia Diničovci sa agresívne a nemilosrdne správali, napokon tak aj zomreli.

kýbel
zdroj: TASR/Branislav Račko

Edove pozostatky sa zmietali okolím

Správa o plánovaní popravy sa k bratom Diničovcom dostala. Plánovali ujsť, ich cieľom bolo Francúzsko. Podľa informácií portálu Starstop však Edo neodolal tenisovému zápasu, a to sa mu stalo osudným.

Písal sa 9. máj 1998, deň pred odchodom za francúzskou slobodou. Eduard prechádzal chodníkom na Zlatých pieskoch a zrazu nastal výbuch. Šesť kíl trhaviny TNT zakopaných približne pol metra pod zemou spôsobilo kráter, ktorý bol vraj dva metre hlboký a päť metrov široký.

Časti tela lietali okolím až po vzdialenosť stopäťdesiat metrov, niektoré skončili na tenisovom kurte. Na plote sa zas našli pohlavné orgány a na vnútornostiach si pochutnali túlavé zvieratá.

vražda Eduarda Diniča
zdroj: Facebook/Slovenská mafia

Záverečná pre Diničovcov

O päť mesiacov prišiel na rad jeho brat Róbert. Mladší Dinič prichádzal so svojím autom k exmanželke do bratislavských Dlhých Dielov. Pár minút pred ôsmou hodinou večer však začala smrtiaca streľba. 19 striel ho vynieslo do neba, no v jeho prípade išlo skôr o peklo. Sedem rán si zaslúžil aj jeho ochrankách, ktorý na mieste skonal. 

Vražda Róberta Diniča
zdroj: Facebook/Slovenská mafia

Deák bol stále nažive, no bolo otázne, kedy aj jemu podpíšu ortieľ smrti. Rok a pár dní po vražde Eda odzvonilo aj jemu. 19 striel zo samopalu a pištolí veľkého kalibru v rozmedzí 7,65 a 9 mm Luger. Vtedy sa komplic Diničovcov lúčil so svojou vtedajšou milenkou Zuzanou Belohorcovou. Hneď ako odišla sa spustila streľba. 

O pár mesiacov sa na Laurinskej ulici v Bratislave zvrhla hádka. O život tam pripravili osobného strážcu Diničovcov, Muhameda Šabanoviča, známeho pod prezývkou Hamo.

Z vraždy Eduarda Diniča a z trestného činu všeobecného ohrozenia obvinili Róberta Lališa, Jozefa Roháča a Jurija Fejera „Vraždu Eduarda Diniča mal naplánovať Róbert Lališ, ktorý ho mal považovať za riadiaceho člena konkurenčnej skupiny,“ informoval TASR v roku 2013 Lučanský.

Kýbel podľa polície naplánoval aj vraždu Róberta Diniča. Spolu s ním v tomto prípade obvinili aj Jozefa Roháča, Ivana Cuppera a Jurija Fejera, uvádza Teraz.

Podsvetie v rukách Kýbla dlho nevydržalo, keďže si už odpykáva trest. Ten mu bol potvrdený až na tretí pokus v júni 2018 na Najvyššom súde, uvádzajú Aktuality.

Prostredie basy sa mu ale ani zďaleka nepozdáva. Minulý rok dokonca držal hladovku. „Dôvodom sú podmienky výkonu trestu, ktoré nie sú v súlade so základnými právami väzňov. Už dlhšie pripravujeme aj právne kroky, ktoré podnikneme,“ uviedol advokát Marek Para, ktorý Lališa právne zastupuje pre Aktuality.

Po niekoľkých rokoch sa objasnila i Deáková vražda. Brány väznice sa zavreli za Martinom Kováčom, ktorého volajú Rybička, Ivanom Cupperom prezývaným Vincko a Jurijom Fejerom alias Malý Rus.

Vražda Róberta Diniča
zdroj: Facebook/Slovenská mafia

Boj o dedičstvo 

Po smrti legendárnych mafiánskych bratov ostal miliónový majetok. Ten však spôsobil boj medzi rodinami, ba aj inými mafiánmi. Séria sporov trvala dlhé roky. Poslankyňa Krištúfková, ktorá je zástupkyňou dcéry Róberta Diniča, bola dokonca obžalovaná z podvodu.

Predala luxusnú budovu na Kollárovom námestí v Bratislave, no ona samotná dedičkou nebola. Bola ňou jej dcéra Vanessa, ktorá zdedila šestinový podiel. Petra teda mala na mále a hrozilo jej až niekoľkoročné väzenie. Vyjadrenie o tom, že konala pod nátlakom vtedajšieho priateľa, mafiána Petra Havašiho, jej zaručilo slobodu.

Aj ďalší Krištúfkovej mafián skončil zlikvidovaný rukami podsvetia, povráva sa, že išlo o skupinu zločincov patriacu k takáčovcom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Kristufkova (@petra_kristufkova)

Séria sporov pokračuje. O majetok bojuje s otcom nebohého partnera. Ten si na súde nárokuje 195-tisíc dolárov, ktoré ako uvádza Plus 7 dní, vraj synovi pred jeho smrťou požičal. Dedičia sú však nezlomní a peniaze mu vyplatiť nechcú, čím sa spor naťahuje už zopár rokov. 

Majetok Diničovcov si chceli uchmatnúť aj Rusi. Krištúfkovú spolu s dcérou rusky hovoriaci muži vysťahovali aj z domu. Na majetok si robili zálusk aj Ukrajinci, tých však Rusi veľmi rýchlo vyšachovali z hry. 

Ukrajinský mafián sa k debate o majetku s Edom vyjadril pre denník Sme: „Hovoril som krátko pred smrťou Edkovi, aby splnomocnil na svoj majetok iné osoby a odišiel zo Slovenska. O prepísaní jeho majetku sme sa zhovárali práve pre jeho spôsob života. Zomrel preto, lebo žil ako žil a robil, čo robil.“

Týždenník Plus 7 dní dokonca prináša informácie o veľkosti dedičstva Róberta Diniča, ktoré po vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva bolo ohodnotené na vyše 385-tisíc eur. 

Zdroje: plus7dni.sk, cas.sk, gumurin.blog.pravda.sk, startstop.sk, aktuality.sk, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech