Príbeh novinára Paľa Rýpala: Hľadá sa už 13 rokov. Jeho zmiznutie najskôr nebrali vážne ani najbližší

  • Novinár Paľo Rýpal je nezvestný už takmer 13 rokov. O jeho zmiznutí kolujú dohady – podľa niektorých ho zavraždili, iní zase tvrdia, že je nažive
  • Ako vyzerala jeho práca a na akých kauzách pracoval?
53672015_10205853905024760_53421975753719808_n
FB/Hľadá sa Paľo Rýpal
  • Novinár Paľo Rýpal je nezvestný už takmer 13 rokov. O jeho zmiznutí kolujú dohady – podľa niektorých ho zavraždili, iní zase tvrdia, že je nažive
  • Ako vyzerala jeho práca a na akých kauzách pracoval?

Paľo Rýpal pochádzal z Prievidze, kde žil prvé dva roky svojho života. Sám však hovoril, že sa mu s detstvom viazali najmä spomienky na Rajec, kde vyrastal. Pri Žiline vraj prežil klasické vidiecke detstvo.

Po tom, čo ukončil gymnázium v Rajci, ho nevzali na Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Tri mesiace tak strávil pri páse, kde montoval motory do kosačiek. „Neskôr som žiadal kvôli škole o odklad a našiel som si teplé miestečko pri vstrekovacích lisoch. Bohužiaľ, na tom teplom miestečku si ma našla Československá ľudová armáda,“ povedal Rýpal ešte v roku 2006 pre študentskú prácu. Rozhovor, kde hovorí o svojich začiatkoch, neskôr zverejnil TREND.

Na povinnej vojenčine strávil dva roky a tri týždne. „Keby mi časť basy neodpustili, tak by som zmeškal celú zamatovú revolúciu,“ komentoval Rýpal v spomínanom rozhovore. Do revolučného diania sa zapojil, keď pracoval ako hasič v továrni na výrobu kobercov.

„Odboj“ proti totalite mu priniesol aj prvé publikácie. Hoci je dnes známy ako investigatívny novinár, ktorý riešil tie najťažšie mafiánske kauzy a vraždy, začínal humorom. „Spolu so svojím najlepším kamarátom a bývalým spolužiakom Palom Vrbom sme po nociach kreslili protikomunistické vtipy a heslá a tajne sme ich lepili na výklad miestnej hračkárne. Cez deň sme potom sledovali, na ktorých plagátoch sa ľudia bavia a na ktorých nie. Tie slabé sme potom zas v noci nahrádzali novými. Vtedy mi niekoľko kresieb dokonca vyšlo v týždenníku Život, v Roháči a neskôr aj v Slobodnom Piatku,“ spomínal v rozhovore.

Tkáč, strážnik ale aj predavač

Keď opadlo revolučné nadšenie, musel si hľadať nové zamestnanie. Pracoval ako tkáč kobercov, strážnik, baník, robil výškové práce ale predával aj knihy v stánku na ulici.

Neskôr sa vrátil k svojmu snu stať sa novinárom. Začínal v Žilinskom Večerníku, neskôr pokračoval v Televízii Sever. Štúdium žurnalistiky nedokončil, napriek tomu počas svojej kariéry pracoval pre množstvo médií.

Pri písaní mal najradšej rozmanitosť – miloval reportáže o mafiánoch, no rád si sem-tam napísal aj o rockovom koncerte. Pracoval v televízii, týždenníku aj rádiu. V novinárčine považoval za pravdepodobnejšie vyhorenie, stres a úzkosti ako fyzické ohrozenie. „Často sa nakoniec ukáže, že skutočné riziko je nižšie ako sme si ho predstavovali v našich katastrofických scenároch. Zatiaľ žijem a som relatívne zdravý. Slovenská žurnalistika asi nebude až taká nebezpečná ako sa o nej hovorí,“ tvrdil v rozhovore, ktorý zverejnil TREND.

Napriek tomuto vyhláseniu zrejme nejaké obavy mal. Aby chránil svoju rodinu, hovorieval, že je jedináčik a rodičov nemá.

Zo dňa na deň zmizol

Paľa Rýpala naposledy videli na konci apríla 2008. Ako posledná s ním hovorila domáca, od ktorej si prenajímal byt. Našla po ňom list, v ktorom písal, že „nevidel iné východisko“. Zanechal jej kontakty na ľudí, ktorí mali uňho svoje veci a tie jeho jej kázal vyhodiť. Spolu s ním zmizol aj notebook a fotoaparát.

Niektorí preto dlho predpokladali, že sa opäť vybral za dobrodružstvom. Niekoľkodňové zmiznutia, po ktorých sa vrátil s novou reportážou, totiž pri ňom neboli výnimočné. Tentokrát sa však nevrátil.

Polícia časom získala informácie, že bol videný na juhu Slovenska. Mal sa pohybovať v blízkosti Štúrova. V článku to spomína aj Pravda. Treba pripomenúť, že Rýpal sa venoval najmä reportážam o podsvetí a mafii. Na juhu Slovenska sa podsvetiu vždy darilo veľmi dobre.

Našli len odkaz

Kvôli jeho občasným zmiznutiam ho počas prvých dní nikto nehľadal. Podľa portálu Aktuality.sk trvalo niekoľko dní, kým sa to zmenilo. Kolegyňa ho po pár dňoch zháňala u rodičov, kde však nebol. Aj oni už mali pochybnosti, pretože sa im syn dlhšiu dobu neozval.

V jeho byte našli len odkaz. Sestra preto oslovila políciu, ktorá po Paľovi Rýpalovi pátra dodnes. Bez výsledku.

Alternatív, s ktorými sa pracovalo, bolo niekoľko. Po Rýpalovi pátrali aj v Chorvátsku, viackrát totiž spomínal, že by tam chcel žiť. Polícia podľa portálu Aktuality.sk preverila niekoľko rôznych oznámení. Nič však nenašli a rodine sa počas trinástich rokov vôbec neozval.

Rodina medzičasom stratila nádej. Pre Nový Čas povedali, že v jeho návrat už nedúfajú. Spomenuli tiež informáciu, že jeho telo by mohlo byť pochované v Zázrivej. Nič také sa však dodnes nepotvrdilo. Po 10 rokoch tiež sestra hľadaného Paľa pre joj.sk povedala, že vo veci padlo trestné oznámenie. Žiaden posun však nie je známy.

Aké kauzy odhalil?

Paľo Rýpal mal široký záber tém. Medzi tie najriskantnejšie patrili reportáže o mafii. Novinár bol medzi prvými, ktorí spojili vraždu poľského milionára Grzegorza Szymaneka s Mikulášom Černákom.

Bol jedným z prvých novinárov, ktorí intenzívne písali o mafii. Podľa portálu Aktuality sa venoval aj gangu papáyovcov, ktorí operovali na juhu Slovenska. Dokonca mal niekoľkým ľuďom spomenúť, že má k prípadu nové informácie. „Mohlo to byť tri až päť týždňov predtým. Okrem iného mi hovoril: mám nové veci k pápayovcom. Ja som bol skeptický, čo by tam mohlo byť nové, ale on ma presviedčal, že budem prekvapený, aby som si počkal,“ opisuje stretnutie bezpečnostný analytik a publicista Milan Žitný pre Aktuality.

Jeho dobrý priateľ a kolega Peter Nôta však ešte v roku 2016 napísal blog pre Denník N. V tom objasnil povahu Rýpala, spomenul jeho neresti ale aj plány, ktorými sa pred zmiznutím zaoberal. „Chcel sa venovať televíznej zábave a hranej tvorbe. Preto sme začali písať zábavné projekty. Cez deň sme pracovali a v noci písali námety, scenáre, zaregistrovali sme si autorské práva na LITE a ponúkli produkt televízii. Paľo v tom čase prežíval ťažké obdobie, lebo nemal trvalého zamestnávateľa a bral každú prácu,“ tvrdí v článku Nôta.

Rýpal mal podľa neho prejsť veľkou zmenou. Vzdal sa alkoholu, našiel si vážnu známosť a plánoval svadbu. Chcel tiež zmeniť prácu – cez deň písal pre Reflex, v noci pracoval na svojej budúcnosti. „Keď som chodievala domov, tak sme sa stretávali. Bolo to krátko. Potom sa stalo to, čo sa stalo, takže to nestihlo prerásť do niečoho intenzívnejšieho,“ spomínala Rýpalova bývalá priateľka pre Aktuality.sk.

Nebezpečná práca?

O Paľovi Rýpalovi sa hovorí ako o investigatívnom novinárovi. Investigatíva v tom čase sa však líšila od tej, ktorú robil napríklad Ján Kuciak. Dnes novinári okrem stretnutí so zdrojmi pracujú s rôznymi databázami, analyzujú registre či tržby firiem.

V čase, kedy Paľo Rýpal aktívne písal, bol tento druh novinárčiny nebezpečnejší. Žurnalisti trávili oveľa viac času v teréne, stretávali sa s nebezpečnými ľuďmi a kvôli dobrej reportáži sa museli vystaviť väčšiemu nebezpečenstvu.

Zlom v jeho pohľade na svet mal podľa Nôtu nastať, keď Markíza chcela použiť formát zábavnej relácie, ktorú spoločne s Nôtom navrhli. Chceli tak však spraviť bez riadneho odkúpenia autorských práv. Podľa Nôtu to bola posledná kvapka, ktorá Rýpala zlomila.

Na stretnutie v Markíze, kde sa nakoniec práva vysporiadali, už neprišiel. „Napriek tomu stále verím, že Paľo niekde žije a jedného dňa sa objaví a všetci sa na tejto jeho životnej epizóde pobavíme. No neviem, či Paľo bude mať chuť vrátiť sa do tohto prehnitého slovenského zdieračského sveta. A prečo? Lebo asi po roku som zažil niečo, čo Paľo pravdepodobne zažil tiež, akurát nemal chuť o tom niekomu povedať, presne tak, ako som o tom časom stratil chuť rozprávať aj ja,“ písal Nôta v blogu.

Objavil sa svedok

Nôta neskôr založil aj vlastný portál chilli.today, kde publikuje rôzne výpovede ľudí, ktorí tvrdia, že Rýpala stretli. Mal sa napríklad ocitnúť v istom pánskom klube, kde neznámemu svedkovi hovoril, že je v nebezpečenstve. Mal tvrdiť, že ho prenasledujú a sledujú mu telefón. V rozhovore pre Šarm povedal, že on sám neverí, že Rýpal ešte žije.

Aj rodina už po toľkých rokoch stratila nádej, tvrdí Pluska. „Už určite nemám nádej, lebo som sa dozvedela, že ho zavraždili ešte na začiatku jeho zmiznutia. Teraz sa po tom pátra. Ešte nepoznáme žiadne výsledky, ale už nemám nádej. To je to najhoršie. Tých desať rokov som aspoň mala nádej, že sa ozve. Že pošle nejakú správičku. Ale teraz… Je to hrozné, keď matka stratí syna,“ povedala jeho matka Matilda Rýpalová po relácii V siedmom nebi, ktorá bola venovaná jeho rodine.

V relácii si naňho zaspomínal aj novinársky kolega Arpád Soltész. „Bol to taký búrlivák, ktorý vždy šiel na doraz. Bol to úžasný priateľ do nepohody. Bol to špičkový reportér a investigatívec. Jeden z najväčších talentov svojej generácie,“  povedal.

Zbierka pre rodičov

Tento mesiac uplynie už 13 rokov od jeho zmiznutia. Jeho rodičia sú už na dôchodku. Téma Paľa Rýpala sa opäť dostala na svetlo sveta, keď Slovensko obehla žiadosť o pomoc. „Manželia Rýpalovci sú dôchodcovia, Paľkova mama má 72 a otec 78 rokov. Žijú v spoločnej domácnosti s päťročnou vnučkou – dcérou svojho mladšieho syna, ktorý nebol ochotný sa o dieťa starať, prispievať naň a vychovávať ho,“ píše v opise zbierky sestra nezvestného Paľa.

„Ešte do leta 2020 mali zverené do starostlivosti aj jeho ďalšie tri deti, ktoré sú momentálne u matky, no stále im všemožne pomáhajú aj z toho mála, čo majú. Nedokázali si odložiť za tie roky žiadne peniaze na prípadný havarijný stav v domácnosti. A ten nastal v polovici marca tohto roka,“ opisuje autorka.

Zbierku na sociálnych sieťach zdieľalo množstvo ľudí, ktorí chceli pomôcť. To sa aj podarilo a Slováci spoločne nazbierali 4 000 eur. Vďaka tomu si budú môcť rodičia nezvestného Paľa opraviť kotol na dome.

Zdroje: Aktuality.sk , TREND, blog Denník N, Aktuality.sk, V siedmom nebi , chilli.today, Pluska.sk, ludialudom.sk, Šarm, Nový čas, joj.sk, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech