Príbeh o tom, ako si Slováci vedia nezištne pomôcť, aj keď sami nevedia, či na pomoc nebudú odkázaní

  • Mnohí z nás zabudli aké to je piť kávu na terase s priateľmi a viesť pri tom kultivovaný rozhovor
  • Iní zasa celý čas čakali, kým budú môcť opäť otvoriť prevádzky a ponúkať svoje služby
  • Počas pandémie vznikli mnohé iniciatívy, ktoré sa rozhodli pomáhať zamestnancom
senior,dochodca
TASR/AP/Rick Bowmer
  • Mnohí z nás zabudli aké to je piť kávu na terase s priateľmi a viesť pri tom kultivovaný rozhovor
  • Iní zasa celý čas čakali, kým budú môcť opäť otvoriť prevádzky a ponúkať svoje služby
  • Počas pandémie vznikli mnohé iniciatívy, ktoré sa rozhodli pomáhať zamestnancom

Dva mesiace sa zábava väčšiny z nás točila okolo home office, kváskovania, Netflixu, rozhovorov cez internet a cesty na rýchly nákup a späť.  Peniaze sme nemíňali na spoločenský život, o to viac sme minuli pri nákupe potravín či drogérie vo veľkých obchodných reťazcoch. Za obdobie od 5. do 31. marca to bolo na potraviny približne 108 miliónov eur, píše Pravda.

Malé podniky zamestnávajú viac ako polovicu Slovákov. Korona im vzala istotu príjmu a aj keď sa mnohí z nich snažili pomôcť si ako sa len dalo, v niektorých prípadoch nebolo možné fungovať ani v „úspornom režime“. Viacerí sme využili aj možnosť donášky jedla, služby kuriéra, kávu sme si brali so sebou, nakupovali sme cez internet.

Stále to však nestačí. Stále je tu množstvo poskytovateľov služieb, ktorým sa podarilo vďaka uvoľneniu opatrení otvoriť len pred nedávnom. 

Vieme si pomôcť

Mnohí z nás počas koronaživota postrádali kaderníctva, čistiarne, hodinárstva, kvetinárstva, posedenie na terase či v podnikoch. Na druhej strane problému stáli menší podnikatelia, ktorí denne riešili dilemu ako prežiť krízu, byť čo najmenej stratoví, spoliehali sa na podporu stálych zákazníkov alebo pomoc štátu. 

potraviny
zdroj: TASR/AP

 Preto vznikla platforma Pomôž Slovákom, ktorú sa počas krízy rozhodli založiť dobrovoľníci na podporu lokálnych podnikateľov a značiek. 

Pomoc funguje na princípe vyhľadávania geograficky blízkych firiem na jednej mape ihneď po registrácii. Navštíviš stránku, vyberieš si produkt a svojim nákupom pomôžeš nie len hospodárskemu rastu ekonomiky ale aj malému predajcovi. 

Pomoc od väčších menším

Členovia Bussines Leaders Forum sa rozhodli vysporiadať sa s ekonomickými dôsledkami koronakrízy, začali sa aktívne angažovať v pomoci občianskym organizáciám, zdravotníckym zariadeniam aj komunitám. Urobili tak napríklad ESET, Kaufland a Lidl Slovenská republika, O2, Orange Slovensko alebo  spoločnosť Acceture.

Najviac medzi ľuďmi rezonovala iniciatíva #KtoPomozeSlovensku, ktorá vyše dvoch mesiacov pomáhala chrániť zdravotníkov a ľudí v prvej línii prostredníctvom vyzbieraných finančných príspevkov.  Spoločnosti Kaufland a Lidl venovali Univerzitnej nemocnici v Bratislave prístroje určené na boj proti COVID-19 v hodnote viac ako 140-tisíc €. Mobilní operátori zasa poskytli svojim zákazníkom extra dáta. 

Do pomoci sa zapojili aj známe osobnosti

Na Instagrame počas koronakrízy pribúdali príspevky od slovenských osobností. Zapojili sa do výzvy #ostavamdoma, ľudí vyzývali k trpezlivosti, radili im, ktorých lokálnych predajcov môžu podporiť alebo, po uvoľnení opatrení, ktoré miesta na Slovensku navštíviť. 

Kristína Tormová nedávno uverejnila príspevok v ktorom reagovala na kritiku, v ktorej jej vyčítali, že je počas koronakrízy príliš šťastná. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Toto je mrte dlhý post (pokračovanie má v komentároch) a ak to dočítate, ste frajeri :) Má názov: “Ej bisťu, veď ja v zeleri vidím srdce no”. Včera sa mi stala zvláštna vec. Bolo mi vytknuté, že ako “influencerka” som príliš šťastná a že užívam život, kým počas korony iní trpia. Že sú zúfalí ľudia a ja stále ukazujem samé kreatívne nápady, radosti s deťmi a že je to hlúpe a cynické. Najprv som si to asi 5x prečítala, či fakt, a potom som začala odpisovať a zistila som, že…nie som taká chudera za akú sa často mám. Začala som spisovať, koľko lokálnych malých značiek, vydavateľstiev, ľudí som počas korony podporila, koľkí aj vďaka mojim postom neprišli o to, čo si tak dlho a s láskou budovali, neprišli o prácu, o príjem… Koľkých múdrych ľudí a nápadov som mohla spropagovať, koľkým deťom čítať rozprávky, robiť s mojimi múdrymi kamarátmi streamy o múdrych veciach (nemám už na to moc čas aktuálne). . No hej no…mám sa často za chuderu. A dosť samú seba zhadzujem. Tak to mám nejako naučené…robím na tom, aby to šlo het. Áno, často sa mám za neschopnú a často sa ľutujem a niekedy nič z toho, čo by som mala, nezvládam. Na začiatku koronadoby som mala veľké úzkosti a depresie (ale veď o tom som písala), pár ľudí, nás v týchto časoch nepríjemne oklamalo a boli sme z toho zosypaní… Prišla som o kopec práce, ktorá živí celú našu rodinu. Existujem v jednej miestosti so štyrmi čudnými ľuďmi 😂♥️ a psom (my ani nie sme majiteľmi tejto chatičky), nemáme vodu, niekedy máme mrte práce, niekedy ju postrádam, niekedy nemám vôbec energiu, niekedy plačem, niekedy z obáv neviem spať, veľmi často nespím, lebo chAlanko nespí (za 10 dní 6 nových zubov, hej???)… Ale! . Vďaka tomu, čo mi včera pani napísala, som na seba trochu pyšná. Viete prečo? Lebo viem z hovna upliesť bič. Vždy som to vedela. Vždy som niečo vymyslela. Nie len keď išlo o prácu, ktorú nemám nikdy istú, ale aj keď išlo o všeliaké životné kakanice a tých som si zažila pomerne veľa…(pokrač. nižšie)

Príspevok, ktorý zdieľa kristina tormova (@kristina.tormova),

 Zuzana Kovačič Hanzelová vyhlásila aukciu o knihu Čierne diery, z ktorej výťažok išiel občianskemu združeniu Vagus a neziskovaj organizácii Depaul, ktoré v najťažšom čase poskytovali pomoc ľuďom bez domova.

Najlepší spôsob ako prekonať prekážky je pomôcť jeden druhému a podporovať sa. Počas krízy Slováci a Slovenky dokázali, že keď treba, vedia spojiť svoje sily a byť súdržní. Držme si palce, aby nám to vydržalo aj v čase, keď sa slovenská ekonomika spamätá a najväčšia koronakríza bude za nami. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kamaráti, mám také šťastie. V živote stretávam mnohých skvelých ľudí. Napríklad kamoši z @ciernediery mi už dávnejšie dali do daru túto ich krásnu beznádejne vypredanú exkluzívnu knižku o zabudnutých priemyselných pamiatkach. Nie, že by som ju v knižnici nechcela, ale keďže som ju dostala len tak, v ťažkých časoch môže pomôcť. Mám teda pre vás exkluzívne zberateľský kus tejto knihy s originálnymi podpismi jej autorov a , ak budete chcieť, aj mojím venovaním. Pomôcť môže tým, čo to teraz potrebujú ako soľ – ďalší skvelí ľudia z @vagus_sk a @depaul.sk pracujú roky s ľuďmi bez domova. V tieto dni zažívajú mimoriadny nápor a majú aj finančné problémy. Roky robia záslužnú prácu a snažia sa pomôcť ľuďom v núdzi, o ktorých si väčšina spoločnosti myslí, že si pomoc nezaslúži. Ľudia bez domova sú jednou z najohrozenejších skupín počas tejto pandémie. Vyhlasujem preto aukciu o môj vlastný jediný kus tejto vypredanej zberateľskej krásy – o knižku Čierne diery. Výťažok z tejto aukcie pôjde pol na pol Vagusu a Depaulu. Vyvolávacia cena je 100€, aukciu ukončím v utorok o 22:00. Prihadzovať môžete v komentároch pod touto fotkou. Máte teda 24 hodín na získanie tejto krasoty, a zároveň tým pomôžete ľuďom v núdzi❤️. #aukcia #zkh #ciernediery #kupapomozes #ludiabezdomovatapotrebuju #pomahajmesi

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Kovacic Hanzelova (@zuzanahanzelova),

Zdroje: blf.sk, slovak.statistics.sk, menucka.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá