Príbeh Petera Thiela – spoluzakladateľa PayPalu, miliardára a jedného z najväčších investorov na svete

Klaudia Astrabová / 1. mája 2016 / Business

Peter Thiel je v súčasnosti jeden z najúspešnejších a najzaujímavejších rizikových investorov v Silicon Valley. Ak vezmeme do úvahy každý typický príbeh zo Silicon Valley a spojíme ich do jedného človeka, bol by nim určite Peter Thiel.

Stal sa bohatým a slávnym vďaka PayPalu, ktorého bol spoluzakladateľom a neskôr ranným investorom vo Facebooku. Dnes sa snaží zastaviť starnutie a smrť pomocou nájdenia technológií, ktoré by umožnili žiť človeku navždy a povzbudzuje mladých a inteligentných ľudí, aby sa namiesto vysokej školy venovali podnikaniu. (Je známy svojim liberálnym prístupom).

Narodil sa v Nemecku a do Ameriky sa s rodinou presťahoval, keď mal len 1 rok. Žil v niekoľkých mestách kým sa usadil v San Franciscu. Navštevoval Stanford, kde študoval filozofiu a získal aj právnicky titul. Počas jeho štúdia na Stanforde spoznal mnoho ľudí, ktorí by sa mohli stať kľúčovými hráčmi v PayPal zahŕňajúc mená  Keith Rabois, David Sacks a Reid Hoffman.

Nikdy nemal problém s kontroverznými názormi, ani keď v roku 1999 Thiel a jeho kamarát David Sacks napísali knihu pod názvom „Rozmanitosť mýtov“, v ktorej tvrdili že univerzity sa klaňali politickej korektnosti, ohlupovaní názormi politiky a umlčovaním inteligentného nesúhlasu pod názvom „meno rozmanitosti“.

1ddds

Peter Thiel je tiež zaradený  medzi svetových šachistov a údajne raz získal jedno z najvyšších hodnotení v kategórií hráčov do 21 rokov v USA.

Pred kariérou v oblasti technológií pracoval ako úradník na súde, ktorý mu umožnil  zúčastniť sa pohovorov na post úradníka na Najvyššom súde USA Anthonyho Kennedyho a súde Antonin Scalia. Nezískal to miesto a ako sa vyjadril: „V tom čase som bol spustošený“.

Tak vzal miesto obchodníka s derivátmi v spoločnosti Credit Suisse Group a zarobil dosť peňazí nato, aby spustil startup PayPal s Maxom Levchinom. PayPal sa zlúčil s platobnou spoločnosťou X.com Elona Muska, ktorá vyšla na verejnosť a bola predaná spoločnosti eBay za 1.5 miliardy v roku 2002. Všetci pôvodní zamestnanci sa stali bohatými angel investormi. Thielov podiel mal hodnotu okolo 55 miliónov dolárov a odtiaľ založil hedge fond Clarium Capital. Mimochodom vtedy mal len 37 rokov a Clarium hospodáril s 270 miliónmi dolárov.

V roku 2004 bol súčasťou spoločnosti Facebook vďaka jeho angel investícií 500 000 dolárov, kde získal 10% spoločnosti a z toho 3% si nechal len pre seba. Keďže Reid Hoffman a Mark Pincus boli tiež angeli. Bola to prvá vonkajšia investícia vo Facebooku a medzitým ako Thiel predal akcie cez IPO a tie ktoré predal tesne potom, mu zarobili okolo 1 miliardy amerických dolárov.

2

Vo filme o Facebooku „Sociálna sieť“  hral Thiela herec Wallace Langham. Thiel nie je veľký fanúšik tohto filmu, podľa jeho názoru „tento film nemá spoločné nič s tým čo sa deje v Silicon Valley, ale predpokladám, že je to presné zobrazenie nefunkčných vzťahov, ktoré dominujú v Hollywoode“.

V roku 2004 Thiel založil ďalšiu spoločnosť Palantir spolu s Alexandrom Karpom. Patrili medzi prvých zákazníkov CIA. Thielov nápad bol použiť detekciu podvodov softvérom vo finančnom sektore na odhalenie teroristických aktivít. Palantir môže vidieť cez fotografie, videá a ďalšie dáta kriminálne aktivity. Dnes je spoločnosť Palantir známa ako jedna z najúspešnejších spoločnosti v svojom obore vo Valley. Zvýšila svoju hodnotu na 2,42 miliárd dolárov a celá spoločnosť bola ocenená na 20 miliárd dolárov.

Thielovi rodičia mu nedovolili pozerať televíziu keď bol dieťa. Veľmi rád čítal a jeho najobľúbenejšia kniha počas jeho dospievania bola Pán prsteňov. Dokonca ho kniha inšpirovala natoľko, že svojim podnikom dával mená podľa tohto diela. Napríklad Palantir je meno „vidiacej skaly“ v Tolkienovej knihe.

3

Thiel je dnes známy ako investor. Jedno z jeho najznámejších prehlásení znie: „Chceli sme lietajúce autá, namiesto toho sme dostali 140 znakov“. Na Twitteri vyjadril svoje sklamanie nad tým, čo považuje za nedostatok veľkých myšlienok zo startupov. Stále realizuje svoje angel investície, ktorými podporil okolo 80 podnikov ako LinkedIn, Yammer a Yelp.

Veľký nápad, ktorý sa snaží zrealizovať, je zastaviť smrť, alebo aspoň spomaliť starnutie. „Väčšina ľudí sa zaoberá starnutím ako nejakou čudnou kombináciou prijatia a odmietnutia. Myslím si, že psychické bloky o tom ako premýšľame o starnutí sú dosť hlboké a preto potrebujeme rozmýšľať o tom, ako proti ním bojovať“, takto túto problematiku vníma Thiel.

Thiel plánuje žiť do 120 rokov a berie každý deň rastové hormóny. Daroval viac ako 6 miliónov dolárov nadácií Matuzalem, ktorá teraz pracuje na technológií ako zvrátiť starnutie. Podporuje aj SENS výskumnú nadáciu, ktorá pracuje na tom, ako zastaviť starnutie a podporil aj mnoho podobných biotechnologických firiem.

4

Thiel podpísal zmluvu so spoločnosťou Alcor, ktorá zmrazí jeho chorľavejúce telo v nádeji, že ho rozmrazia v budúcnosti, kedy už bude existovať liek. „Hovorím vám o uzavretí tejto zmluvy aj keď reakcie budú rôzne, ako je to šialené a znepokojujúce. Ale môj názor nato je, že je to znepokojujúce pretože to spochybňuje našu samoľúbosť“.

Ma rád aj iné veľké myšlienky. Podporil inštitúciu „Seasteading“, ktorá buduje samostatné plávajúce mestá, ktoré chcú experimentovať s rôznymi typmi vlád, čiže niečo, čo apeluje na ich libertarianizmus.

Thiel verí, že náklady na vysokú školu sú príliš vysoké v porovnaní s tým čo sa vráti a múdre deti by mali radšej nechať vysokú školu a začať podnikať. Takže založil „The Thiel Fellowship“ a štipendium, kde mladí ľudia získajú 100 000 dolárov a dvojročnú podporu pri založení ich spoločnosti.

6

„The Thiel Fellowship“ sa stáva naozaj konkurencieschopným a prestížnym programom. Doposiaľ sa tohto projektu zúčastnilo 104 mladých ľudí pod 22 rokov, v rozmedzí 20-30 ľudí v skupine. Ale podmienkou je prerušenie školy aspoň na 2 roky trvania tohto záväzku.

Takže ak si mladý a ambiciózny človek s dobrými nápadmi, určite stojí za to, sa zamyslieť nad touto možnosťou!

Zdroj: businessinsider.com, Zdroj fotografií: businessinsider.com, Zdroj titulnej fotografie: forbes.com

Pridať komentár (0)