Príbeh Sundara Pichaia: CEO Google, ktorý sa stáva jedným z najbohatších ľudí sveta

Rudolf Nečas / 12. februára 2016 / Business

Chalan z Indie, ktorý tvrdo makal a jeho práca priniesla ovocie.

CEO Google, Sundar Pichai práve dostal veľkú výplatu. Získal zhruba 183 miliónov dolárov vo vestovaných akciách spoločnosti, ktoré získa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Podľa agentúry Bloomberg, to je najvyššia suma, akú Google niekedy dal vedúcemu zamestnancovi.

Sundar Pichai, CEO Google

foto: huffingtonpost.in

 

Hoci Larry Page je stále CEO Alphabet – materskej spoločnosti Google, Pichai má neuveriteľne dôležitú úlohu uistiť sa, že kľúčové podniky tejto spoločnosti zostanú silné. Takže kto je Pichai a ako sa vyšplhal po rebríčku, aby získal jedno z najdôležitejších miest v jednej z najvýznamnejších spoločností na svete?

 

Toto je jeho príbeh:

Pichai vyrástol v meste Chennai v Indii. Pred tým, ako sa on a jeho mladší brat narodili, pracoval jeho otec ako elektroinžinier a jeho matka bola stenografka. Rodina nebola bohatá a chlapci spali spoločne v obývacej izbe ich dvojizbového bytu. Pichai mal už od mladého veku talent pre zapamätanie čísel, ktorý si jeho rodina všimla, keď dokázal zopakovať každé telefónne číslo, na aké kedy volal na ich telefóne s otočným číselníkom. Svoje schopnosti zapamätania ešte niekedy predvázda pri stretnutiach.

Sundar Pichai, Chennai India

foto: bloomberg.com

 

Neskôr sa začal zaujímať o počítače – prvý softvérový program, ktorý napísal bola šachová hra. Pichai vyštudoval hutnícke inžinierstvo na Indian Institute of Technology Kharagpur. Jeho úspech mu tam získal štipendium na Stanforde. Presťahovanie sa do Kalifornie bol obrovský skok. Vždy som miloval technológiu a sníval som o Silicon Valley,“ povedal Pichai. „Zvykol som o ňom čítať a počúvať príbehy od môjho strýka.“

Keď sa dostal do Ameriky, nemohol uveriť, aké bolo všetko drahé – batoh za 60 dolárov! Tiež mu chýbala jeho priateľka Anjali. Ale nakoniec sa vzali a majú syna a dcéru. Na Stanforde Pichai získal magisterský titul a potom navštevoval University of Wharton School Pennsylvania kde získal titul Master of Business Administration. Pred Googlom pracoval v spoločnosti Applied Materials a poradenskej firme McKinsey & Co.

Sundar Pichai a jeho začiatky v Google

foto: arstechnica.com

 

Na pohovore bol na Googleplex 1. apríla roku 2004 – v rovnaký deň kedy spoločnosť spustila Gmail. Každý vrátane Pichaia si spočiatku myslel, že e-mail zadarmo bol jedným zo žartov Google. Začal pracovať na lište vyhľadávania Google. Tá sa stala veľmi dôležitou v roku 2006, kedy Microsoft vytvoril hororový scenár pre Google tým, že nastavil Bing ako predvolený vyhľadávač pre Internet Explorer. Pichai pomohol presvedčiť výrobcov počítačov aby preidinštalovali túto lištu na ich hardvér s cieľom zmierniť dopad tejto zmeny.

Tento problém ho viedol k jednému z jeho najväčších raných úspechov: presvedčil spoluzakladateľov Larryho Pagea a Sergeya Brina, že Google by mal vytvoriť svoj vlastný prehliadač. Výsledok tohto úsilia – Chrome je dnes najviac používaným prehliadačom.

Ako vodca bol Pichai vždy populárny a viac zameraný na výsledky než na vytŕčanie z davu. Tento postoj priťahoval pozornosť a začal dostávať čoraz viac zodpovednosti. Napríklad Android. Pichai prevzal divíziu v roku 2013. Jednou z hlavných snáh, ktorú viedol bol Android One, snaha Google vyrobiť lacné smartfóny pre „ďalších 5 miliárd ľudí“ prichádzajúcich online. Ďalší medzník v Pichaiovej ceste na vrchol: Údajne zásadne pomohol pri 3,2 miliardovej akvizícií Nest, ktorú Google získal v roku 2014. Pichai tiež stojí za operačným systémom Chrome OS, ktorý poháňa lacné Chromebooky.

2013_Sindar_Pichai_Chromebook_Pixel_1

foto: hotdigitalnews.com

 

Zostal verný Googlu aj napriek tomu, že od Twitteru niekoľko krát dostal ponuku na vysoko postavené pozície.

Jeho talent a úspech s Chrome, aplikáciami a Androidom viedli k jeho ďalšiemu dôležitému povýšeniu na konci roka 2014, kedy mu dal Page na starosť takmer všetky produktové oblasti spoločnosti, vrátane vyhľadávania, máp, Google+, obchodu a reklamy, a infraštruktúry. V podstate sa stal Pageovou pravou rukou.

Page rešpektuje Pichaia. „Sundar má obrovskú schopnosť vidieť to, čo je pred nami, a mobilizovať tímy okolo super dôležitých vecí,“ napísal v poznámke oznamujúcej Pichaiove povýšenie. „V podstate myslíme rovnako pokiaľ ide o produkty, vďaka čomu sa dokonale hodí pre túto úlohu.“

Google CEO Larry Page. What's he going to say now?

foto: loisirs-accueil.fr

 

Keď spoločnosť takmer o rok neskôr zmenila svoju podnikovú štruktúru, nebolo žiadnym prekvapením, že Pichai dostal za úlohu viesť Google, pretože bol zodpovedný za ich hlavné produkty. Aj keď je diskrétny, Pichai je ochotný hovoriť o určitých názoroch, ktorým verí. V nadväznosti na niektoré z pripomienok Donalda Trumpa o imigrácii, napísal verejný príspevok vyjadrujúci jeho názor: „Nebojme sa chrániť naše hodnoty. Musíme podporovať moslimské a ďalšie menšinové komunity v Spojených štátoch a po celom svete.“

A aj keď Pichai nevyužíva Instagram a len zriedka niečo tweetne, je aktívnym na Google+, vďaka čomu môžeme trochu lepšie nazrieť do jeho osobnosti. Jeho príspevky hlavne upozorňujú na rôzne vydania Chrome, ale tiež odhaľujú, že obdivuje ľudí ako Nelson Mandela, Anthony Shadid, Dennis Ritchie, Wangari Maathai, John McCarthy, a Aaron Swartz. Tiež vieme, že miluje kriket a hra Flappy Bird. Stretol sa aj s jej tvorcom, Dongom Nguyenom.

Vo svojej domovskej krajine je Pichai považovaný za hrdinu. „Urobili ste niečo o čom každý sníval“ povedal Hárs Bhogle v rozhovore na univerzite v Dillí. Skrz jeho raketový vzostup zostal neuveriteľne skromný: „Je vždy dobré pracovať s ľuďmi, pri ktorých si nie ste sebou istí. Týmto spôsobom budete stále tlačiť na svoje limity.“

Zdroj: businessinsider.com titulná fotka: theverge.com

Pridať komentár (0)