Priberieš, budeš mať nejasné myslenie a bolesti. Mnohí stále netušia, čo sa deje s ich telom, keď dostatočne nepijú

 • Hydratácia je pre prežitie človeka nevyhnutná
 • Čo sa stane s naším telom, ak nebudeme piť dostatok vody?
voda
Unsplash/Adam Niescioruk, Xan Griffin
 • Hydratácia je pre prežitie človeka nevyhnutná
 • Čo sa stane s naším telom, ak nebudeme piť dostatok vody?

V roku 2019 Organizácia Spojených národov (OSN) informovala, že vyše dve miliardy ľudí na svete stále nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode. 

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa tento počet každým dňom zvyšuje. Požiadavky na prístup k čistej vode a potravinám nikdy neboli také naliehavé, ako za posledné roky. 

V mnohých krajinách je voda, ktorá je k dispozícii, taká znečistená, že tým, ktorí k nej majú prístup, neustále hrozí riziko chorôb, ako je cholera, týfus a obrna.

OSN tiež odhaduje, že na celom svete zomrie ročne 420 000 ľudí v dôsledku kontaminácie potravín. Takmer každý desiaty človek ročne ochorie na konzumáciu kontaminovaného jedla.

Správna hydratácia je pre prežitie nevyhnutná. Každý deň stratíme dva až tri litre vody potením, močom, vyprázdňovaním i dýchaním. Je nevyhnutné udržiavať vyváženú hladinu vody tým, že jej budeš piť dostatok počas celého dňa.

Podľa informácií z Anglickej národnej zdravotníckej služby sa odporúča denne vypiť šesť až osem pohárov tekutiny. Predstavuje to približne tri až štyri pollitrové fľaše vody. Telo si dennodenne vyžaduje dostatočný príjem vody, aby dokázalo správne fungovať.

Koľko vody musíš denne vypiť, závisí aj od faktorov ako tvoja geografická poloha, vek, telesný tuk a pohlavie. Muži potrebujú zhruba 2,5 až 3,7 litra vody denne, zatiaľ čo ženy 2 až 2,7 litra. 

pitie vody
zdroj: Unsplash

Ľudské telo obsahuje asi 65 percent vody, ktorá je potrebná na množstvo ľudských telesných procesov a reakcií, vrátane krvného obehu, regulácie telesnej teploty, odstraňovania škodlivých látok a detoxikácie.

Smäd začneme pociťovať v čase, keď percento vody v tele klesne asi o dve percentá nižšie. Časť mozgu zodpovedná za smäd sa nachádza v hypotalame.

Tento pocit smädu je inštinktom prežitia, je to náš mozog, ktorý nám hovorí, aby sme si doplnili H2O, aby sa naše telo nezačalo dehydratovať.

K dehydratácií teda dochádza, ak telo stratí viac vody/tekutín, ako prijalo. Príznaky dehydratácie sa môžu pohybovať od extrémneho smädu po pocit únavy. Dehydratácia môže viesť k:

 • znepokojeniu,
 • nejasnému mysleniu,
 • častým zmenám nálad,
 • prehriatiu organizmu,
 • zápche,
 • tvorbe obličkových kameňov.

Bez konzumácie zdravého množstva vody hrozia zdravotné problémy a mnohí nepitie vody nazývajú aj pomalou smrťou. Bez vody je možné prežiť iba niekoľko dní. Presné množstvo času, ktoré je možné bez vody prežiť, je u každého rôzne.

Podľa Healthline to závisí od faktorov ako:

 • podmienky prostredia,
 • úroveň aktivity,
 • vek,
 • zdravie,
 • váha,
 • pohlavie,
 • príjem potravy.

Štúdia v publikácii Archiv Fur Kriminologie Trusted Source dospela k záveru, že bez jedla a vody nemôžeme prežiť viac ako 8 až 21 dní.

Voda je pre vaše telo oveľa dôležitejšia ako jedlo. Ľudia, ktorí držia hladovky bez jedla, ale majú prístup k vode, môžu žiť niekoľko mesiacov alebo dlhšie.

Nedostatok vody ovplyvní do veľkej miery telesné funkcie. Bez dostatočného príjmu vody: 

Mozog môže opuchnúť 

Ak nepiješ dostatok vody, tvoja energia klesá a tvoja nálada je podráždenejšia. Štúdie tiež preukázali, že smädný mozog je menej efektívny.

Dehydrovaný mozog v skutočnosti pracuje oveľa ťažšie aj pri jednoduchých úlohách, ako keď si dobre hydratovaný. Ak nepiješ vodu, dočasne sa zmenší. Okrem toho klesá energetická hladina, kvôli čomu môžeš pocítiť únavu.

Nastanú prudké bolesti hlavy 

Ak nepiješ vodu, tak si mozog bude vyžadovať viac ako dvojnásobné úsilie, aby niečo zvládol. Nezaobíde sa to bez bolestí hlavy.

Ide teda o jednu z prvých vecí, ktorú si môžeš všimnúť, keď si dehydratovaný. Pulzujúca bolesť hlavy však môže zmiznúť krátko po vypití veľkého pohára vody.

Kĺby nemusia pracovať správne

Voda je určená na mazanie oblastí medzi kosťami, čo umožňuje ľahký pohyb a dobré spanie. Ak nepiješ vodu, začnú ťa bolieť kĺby a kosti sa škrú jedna o druhú.

Prepadne ťa nadmerný hlad

Je pravdepodobnejšie, že sa budeš prejedať, keď nebudeš piť vodu. Je ale bežné zamieňať si dehydratáciu s hladom.

Čísla na váhe sa rapídne zvýšia

Ak nepiješ vodu, priberáš na váhe. Môže to znieť mierne zvláštne, ale pitie menšieho množstva vody spôsobí, že sa bude tvoje telo držať každej kvapky, čo znamená, že vyzeráš a cítiš sa nafúknuto. 

Vzniknú problémy s krvným tlakom

Okrem toho telesná teplota osoby, ktorá nepije vodu, nezostane regulovaná a elektrolyty budú nevyvážené. Taktiež hrozí zvýšenie či zníženie krvného tlaku.

Problémy s vyprázdňovaním

„V hrubom čreve sú receptory vody, ktoré odoberajú vodu z tela, aby bola stolica mäkšia,“ hovorí doktor Moghaddam. Ak teda nemáme dostatok vody, môže byť častým vedľajším účinkom aj tvrdá stolica a zápcha spolu s bolesťami brucha a kŕčmi.

 

Text sme zrevidovali, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 27. mája 2021.

Zdroje: gulfnews.com, healthline.com, sciencealert.com, svet.sme.sk, hlavnespravy.sk, henryford.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá