Priniesol revolúciu vo svete hudby. Slovákovu gitaru si zamilovali aj John Lennon či Bob Dylan

  • Dopjera sa narodil na Slovensku v obci Stráže, ale od 15 rokov žil za veľkou mlákou v Los Angeles
  • Tam si neskôr otvoril prevádzku, kde sa venoval oprave prevažne strunových nástrojov a neskôr ich začal spolu s bratom vyrábať
  • Časom pod rukami Dopjeru vznikla prvá rezonančná gitara, ktorá nesie slovenské pomenovanie Dobro
  • Gitaru Dobro si obľúbili hudobníci ako Bob Dylan, John Lennon či Eric Clapton.
john lenon
Dobro Festival Trnava/equipboard.com
  • Dopjera sa narodil na Slovensku v obci Stráže, ale od 15 rokov žil za veľkou mlákou v Los Angeles
  • Tam si neskôr otvoril prevádzku, kde sa venoval oprave prevažne strunových nástrojov a neskôr ich začal spolu s bratom vyrábať
  • Časom pod rukami Dopjeru vznikla prvá rezonančná gitara, ktorá nesie slovenské pomenovanie Dobro
  • Gitaru Dobro si obľúbili hudobníci ako Bob Dylan, John Lennon či Eric Clapton.

Na konci 19. storočia sa v  rakúsko-uhorskej monarchii do rodiny mlynára v Šaštíne na Záhorí narodil Jozef Dopjera. Okrem práce s obilím sa jeho otec Jozef venoval aj hudbe. Hrával na husliach a podporoval v tom aj svojich synov. Keď sa presťahovali do obce Dolná Krupá pri Trnave, syn Ján už sám nejaké husle vyrobil a postupne sa učil hrať na viacerých nástrojoch.

Hľadanie amerického sna

Podobne ako viaceré rodiny v tomto období, aj Dopjerovi sa na začiatku 20. storočia rozhodli, že skúsia šťastie v Amerike. Syn Jána Dopjeru povedal, že starý otec sa tiež bál, že čoskoro príde vojna a chcel, aby sa jej synovia vyhli.

dobro gitrara
zdroj: Dobro Festival Trnava

Rodina s desiatimi deťmi sa tak usadila na predmestí Los Angeles, kde si otvorili stolársku dielnu. Keďže boli všetci hudobne nadaní, okrem výroby nábytku sa venovali aj hudobným nástrojom. Opravovali husle aj gitary. Okrem toho si rodina poameričtila meno na Dopyera.

Najšikovnejší zo synov bol Ján, a tak sa rýchlo osamostatnil a otvoril si vlastný podnik. Tentoraz už ako John Dopyera. K podnikaniu si na výpomoc zavolal aj bratov. Okrem toho, že nástroje opravoval a vyrábal, snažil sa ich aj vylepšovať.

„Neraz nám rozprával, že práve vďaka práci v mlyne získal svoju remeselnú zručnosť a naučil sa aj jazyky. Okrem Slovákov si totiž u nich dávali mlieť obilie aj Maďari, Česi, Rakúšania, ba dokonca aj Poliaci a Rusi, ktorí žili v monarchii,“ spomínal na otca pri návšteve Slovenska jeho syn John Edward Dopyera. 

KVÍZ: Títo Slováci vynašli svetové patenty. Poznáš ich všetkých?

Podnikavý John už v tom čase rozmýšľal, ako by sa dal vylepšiť zvuk akustických strunových nástrojov. Elektrické v tej dobe totiž ešte neexistovali. Keďže jeho najbližším nástrojom boli husle, zameral sa spočiatku na ne. Vymyslel tak akýsi druh rezonátu, vďaka ktorému bol zvuk silnejší. 

Dobro znamená dobrý v každom jazyku

V roku 1925 dostal zaujímavú zákazku. Majiteľ miestneho kabaretu George D. Beauchamp navštívil Johna s nezvyčajnou požiadavkou. V jeho kabaretnom orchestri sa nevedela zvukovo presadiť gitara v pomere k iným nástrojom. Požiadavka znela, aby vyrobil takú gitaru, ktorá by hrala hlasnejšie než doterajší nástroj a stala sa zvukovo rovnocenným nástrojom v orchestri.  Keďže Dopjera sa podobnému problému venoval už s husľami, použil tú istú techniku aj na gitare.

Po dlhých experimentoch vyrobil celokovovú gitaru, ktorá obsahovala tri hliníkové rezonáty, ktoré mechanicky zosilňovali zvuk. Ďalšími pokusmi  sa dopracoval k zisteniu, že najlepší zvuk má gitara s tenkými rezonátormi z postriebreného hliníka.

Nápad sa okamžite ujal, a tak si ho dal v roku 1926 patentovať. Spolu s investormi a bratmi založil spoločnosť National String Instrument Corporation a gitaru predávali pod názvom National tri plate. Časom sa ale ich cesty s investormi rozišli, a tak si bratia založili vlastnú spoločnosť, ktorú nazvali Dobro.

Gitaru avšak už nevyrábali celokovovú ale drevená. Aby sa vyhli problém so spoločnosťou National String, ktorá mala práva na predchádzajúci verziu, patentovať nástroj si dal tentokrát brat Rudolf. Rezonátor mal nástroj už iba jeden, umiestnený v strede a zvuk bol čistejší a zvonivejší. Názov bol odvodený od prvých slabík slovného spojenia Dopyera Brothers, ale hlásili sa s ním aj ku svojmu pôvodu a rodnej krajine. Slogan ich značky totiž znel: Dobro means good in any language, čiže Dobro znamená dobrý v každom jazyku.

dobro gitara
zdroj: Dobro Festival Trnava

Bratia svojím vynálezom spôsobili malú hudbú revolúciu a ich nástroje bol vo svete obrovský záujem. Objednávali si ju orchestre, swingoví, bluesoví a country hudobníci. Firma prosperovala a bez väčších ťažkostí prežila aj obdobie hospodárskej krízy.  

Postupne vyvíjali aj ďalšie rezonické nástroje. V roku 1932 Dopyerovci spolu s gitaristom Artom Simpsonom vyrobili aj rezonátorovú gitaru s magnetickým snímačom, ktorá sa považuje za vôbec prvú priemyselne vyrobenú elektrifikovanú gitaru na svete.

Prispel ku koncu druhej svetovej vojny. Slovák zo známej fotografie sa však mieru nedožil

Na dobre hrali svetové mená

Počas druhej svetovej vojny sa John presťahoval aj s rodinou do Oregonu, kde si otvoril malý obchodík, v ktorom vyrábal hudobné nástroje a zdokonaľoval svoje vynálezy. V oregonskom meste Grant Pass v roku 1988 aj zomrel.

„Koncom 20. storočia začalo byť dobro opäť čoraz aktuálnejšie a bez preháňania sa dá povedať, že je dnes symbolom unplugged hudby a siahajú po ňom nielen špecialisti dobristi, ale aj svetové hviezdy z iných hudobných žánrov,“  vysvetľuje hudobník a publicista Peter Radványi.

Práve on má veľkú zásluhu na tom, že u nás doma aj vo svete sa vie, že jedinečný vynálezca bol Slovák. V roku 1990, teda dva roky po Dopyerovej smrti, k nám Radványi pozval prostredníctvom Ministerstva kultúry jeho deti. Vznikol pritom aj nápad usporiadať festival pod názvom Dobrofest, ktorý sa pravidelne uskutočňuje v Trnave. 

Dobro sa považuje za súčasť amerického kultúrneho dedičstva. Používalo sa prevažne v country hudbe, ale siahli po ňom aj bluesový a rockoví hudobníci. Medzi nimi boli napríklad také významné mená ako Bob Dylan, beatlesáci John Lennon  a George Harrison, Keith Richards z Rolling Stones či Eric Clapton. Nástroj sa tiež objavil v životopisnej snímke o Johnovi Cashovi – Walk the line.

dobro gitara
zdroj: Pinterest/Wijert Krijt

Hre na dobre sa na Slovensku venuje iba minimum ľudí. Jedným z nich je napríklad Henrich Novák, ktorý poskytol rozhovor Denníku N.

„V prvom rade, dobro nie je gitara ani bendžo. Žiadny základ nie je potrebný. Technika hrania so želiezkom je unikátna. Samozrejme, výhodou je znalosť hudobnej teórie. Hrá sa naň havajským štýlom, trojprstovou technikou s náprstkami a pomocou kovového želiezka, ktorým sa tvoria všetky tóny,“ vysvetľuje Novák. Niektorí hudobníci majú v tomto prípade pri hraní nástroj položený na nohách ležmo.

Naučiť sa na nej podľa neho dá rovnako ako na každom inom nástroji. „Treba sa učiť a cvičiť. Problém je zvládnuť základné techniky. Najmä práca so želiezkom je náročná. Zvyčajne sa hrá na jednotlivých strunách jeho špičkou a zvyšné treba tlmiť, čo je dosť náročné. Prakticky sa hrá kovom o kov a ešte k tomu je ten zvuk zosilnený rezonátorom. Ak sa žiak prehryzie cez techniku hrania, nadstavba ide potom ľahšie.“

Zdroje: Hospodárske noviny, Život, Pravda, musicologia.eu, Dennik N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK