Problémy Tesly rastú na rôznych frontoch. Toto sú tie najväčšie problémy, aké musí riešiť

  • Elon Musk je človekom, ktorý veľmi rád sľubuje a investori jeho sľubom naozaj veria
  • Posledné mesiace sa však ukazuje to, že aj Elon je len človek a robí chyby
  • Automobilka Tesla nedokáže dodržať svoje plány a niektorí z investorov začínajú mať pochybnosti
tesla
flickr
  • Elon Musk je človekom, ktorý veľmi rád sľubuje a investori jeho sľubom naozaj veria
  • Posledné mesiace sa však ukazuje to, že aj Elon je len človek a robí chyby
  • Automobilka Tesla nedokáže dodržať svoje plány a niektorí z investorov začínajú mať pochybnosti

Tesla nestíha. Niektorí investori to začínajú dávať hlasne najavo. Iní potichu čakajú, ako sa to celé vyvinie. Elon Musk má aspoň naoko dobrú náladu a neprestáva sľubovať. Treba si priznať, že toto mu ide naozaj veľmi dobre. Musk je totiž vynikajúci rozprávač príbehov, ktoré ľudí priťahujú.

Práve preto sa mu podarilo z Tesly, ktorá mala v roku 2003 iba 10-percentnú šancu na prežitie, vybudovať automobilku, ktorá udáva nové trendy a má vyššiu hodnotu ako automobilky General Motors alebo Ford fungujúce po mnohé desaťročia. Ako je to možné? Tesla predsa nepredáva také množstvo vozidiel?!

Musk to dokázal práve vďaka svojej schopnosti rozprávača príbehov, ktoré znejú až priveľmi dobre a vzrušujúco. Investori sa tak lepia ako muchy na lep. Keď prídu problémy, Elon opäť otvorí svoju „knihu príbehov“, prečíta jednu stranu a je opäť pokoj. Niektorí z investorov však jeho taktiku odhalili a začali nahlas pochybovať. Niet sa čomu čudovať. Problémov, s ktorými sa Tesla potýka, je viac ako dosť. Toto sú niektoré z nich.

Problém s posilňovačom riadenia v Modeli S

V marci Tesla oznámila, že 123 000 vozidiel vyrobených pred aprílom 2016 má problémy. Tie spôsobila pätica skrutiek, ktoré držali motor posilňovača riadenia na svojom mieste. Skrutky boli náchylné na koróziu a uvoľnenie, čo môže spôsobiť stratu funkcie posilňovača riadenia. Majitelia by tak mali vozidlá vrátiť a Tesla sa postará o nápravu chyby.

Fatálna nehoda Modelu X v Kalifornii

Auto narazilo do stredovej bariéry rozdeľujúcej diaľnicu na dve polovice. Vodič Walter Huang v nemocnici zomrel. V čase nehody bol autopilot zapnutý. Manželka obete tvrdí, že jej manžel sa sťažoval na problémy s autopilotom. Tesla sa bráni a tvrdí, že vodič nedával pozor, inak by sa nehoda jednoducho nemohla stať.

Riziko zadlženosti rastie

Riziko dlhov sa nad Teslou vznáša už dlhšie, avšak tento rok je neskutočne vysoké. Výroba Modelu 3 stále stagnuje a ratingová agentúra Moody’s znížila rating Tesly z úrovne B2 na úroveň B3. Tento krok okamžite spôsobil pokles akcií Tesly. Elon však sľúbil, že Tesla bude v zisku do konca tretieho štvrťroka.

Srandičky Elona Muska

Elon je nevyspytateľný a ľudí niekedy poriadne nepríjemne prekvapí. Investorom museli ošedivieť vlasy, keď Elon prvého apríla zverejnil Tweet, v ktorom spomenul totálny krach firmy.

Problémy s výrobou Modelu 3

Aj napriek sľubom sa zatiaľ nepodarilo dostať na plánovaných 2 500 kusov Modelu 3 za jeden týždeň v priebehu prvého štvrťroka, ako to bolo pôvodne plánované. Bolo to len 2 020 kusov. Situácia sa však pomaly zlepšuje. Za spomalenou výrobou stojí, čuduj sa svete, vysoké nasadenie robotov a snaha o automatizáciu. Toto priznal aj samotný Musk. Roboty zatiaľ ľudí plne nenahradia.

Nedodržiavanie bezpečnosti práce

Tesla bola obvinená z toho, že nedodržiava bezpečnosť práce na pracovisku. Okrem toho mala spoločnosť preklasifikovať vážne zranenia na ľahšiu formu. Z tohto dôvodu spoločnosť navštívili inšpektori z Cal-OSHA. Tí majú so spoločnosťou bohaté skúsenosti. Toto bol iba jeden z mnohých desiatok prípadov.

Fatálna nehoda Modelu S

Dvaja ľudia zahynuli na Floride pri náraze vozidla Tesla Model S do betónovej steny. Vozidlo sa následne vznietilo. Príčinou bola vysoká rýchlosť vozidla.

Odchod vysokopostavených zamestnancov

Tesla je známa vysokou fluktuáciou zamestnancov. Niet sa ani čomu čudovať. Naposledy odišiel Jim Keller, ktorý bol hlavou divízie pracujúcej na autopilotovi. O šesťtýždňovú dovolenku požiadal aj viceprezident Doug Field. Podľa vyjadrení Tesly potreboval načerpať síl a venovať sa rodine.

zdroj: businessinsider.com , businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech