Profesionálny ostreľovač: Pri najnáročnejšej akcii som čakal 12 hodín v mrazoch (ROZHOVOR)

  • Medzi milovníkmi akčných filmov sú obľúbené motívy s tematikou snajperov
  • Profesionálny ostreľovač, ktorý si prial zostať v anonymite, nám prezradil, kde všade sa tieto filmy vymykajú realite
  • Opísal aj, ako musel dvanásť hodín v mrazoch čakať pri rukojemníckej dráme
snajper
Unsplash/Specna Arms, Diskusný klub Startitup
  • Medzi milovníkmi akčných filmov sú obľúbené motívy s tematikou snajperov
  • Profesionálny ostreľovač, ktorý si prial zostať v anonymite, nám prezradil, kde všade sa tieto filmy vymykajú realite
  • Opísal aj, ako musel dvanásť hodín v mrazoch čakať pri rukojemníckej dráme

„K zbraniam som začal inklinovať, keď som bol malý chlapec. Od otca som dostal rozobraté náboje do guľometu. Po absolvovaní základnej vojenskej služby som sa rozhodol nastúpiť k polícii a tiež, že chcem pracovať so zbraňami,“ vysvetľuje profesionálny ostreľovač v Diskusnom klube so Šimonom Žďárskym svoju motiváciu, prečo si vybral toto povolanie. Pre svoju bezpečnosť počas celého rozhovoru ostáva v anonymite.

Hovorí, že pri presnej streľbe je dôležité, aby sa človek naučil vydržať sám so sebou a prispôsobil danej situácii.

„Väčšinou ostreľovací tím pracuje vo dvojici, ako ste to videli niekde vo filmoch. Je to strelec a pozorovateľ. Samozrejme, títo dvaja musia vedieť zastávať obe funkcie a musí to byť vymeniteľné. Pozície je po čase potrebné prestriedať,“ hovorí a dopĺňa, že samotný čas závisí od poveternostných podmienok. Pre ostreľovača totiž nepredstavuje problém iba zima, ale aj nadmerné teplo. V jednej pozícii musí vydržať aj 5 až 6 hodín bez pohnutia.

„Ak treba ísť na WC, treba to vykonať niekde v tom mieste. Je to o tom, že človek nemôže byť citlivka,“ dodáva.

Zima, vietor dážď ale v pozícii treba vydržať 

Okrem fyzických daností je pri ostreľovačoch dôležitý aj psychický stav jedinca. Musí mať pokoru, chuť učiť sa a trpezlivosť. Niekedy sa totiž čas môže predĺžiť aj na 12 hodín, pričom treba počítať so zimou, dažďom alebo horúčavami.

Nepostrádateľnou vlastnosťou sú najmä strelecké vlastnosti. Profesionálny snajper by mal pri rukojemníckych drámach vedieť trafiť aj na 150 metrov.

„Sú však aj situácie, kde je krytie tímu. Tam sa môže pozícia ostreľovača od epicentra premiestniť aj na 500 metrov, aby kryl tím. Čiže aby mal správny rozhľad na danú situáciu.“

Ostrelovač
zdroj: Unsplash/Kony

Limity zbraní, ktoré slovenskí ostreľovači používajú, je okolo 300 až 800 metrov.

„Najďalej, čo sa mi podarilo so služobnou puškou, bolo 1 020 metrov. Bol to kovový terč, čiže tam to šlo. Problémom je ale limitácia zbraňového systému. Najdôležitejšia vec je zopakovať to, čo u týchto rekordov býva problém.“

Dôležitá je aj presnosť pušky, ktorá sa v prepočtoch pohybuje okolo 3 cm na 100 metrov. „To je limit zbrane. Potom je tam limit ostreľovača a všetky tieto chyby sa vám nakoniec zrátajú.“

Akčné filmy realitu skresľujú, nejaká pravda tam však je

V akčných filmoch, ktoré zobrazujú rukojemnícke drámy, sme zvyknutí vidieť ostreľovača, ktorý má na linke veliteľa, ktorý mu dáva pokyny, kedy môže a nemôže strieľať. Takto to funguje aj v skutočnosti.

„Ostreľovač vždy pracuje ako súčasť tímu. V štábe je vedúci alebo veliteľ, ktorý rozhodne o použití ostreľovača. Nie je to o samostatnom rozhodnutí, že teraz. Ostreľovač dostane povel alebo signál, no a od toho momentu sa už rozhoduje on sám, či je schopný, alebo nie je schopný streliť. Vždy je to na zhodnotení všetkých okolností.“

V prípade, že by totiž namiesto únoscu omylom trafil rukojemníka, je to zodpovednosť ostreľovača. Preto je on ten posledný článok v reťazci, ktorý vyhodnotí, či je schopný zásahu, alebo nie.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK