Profesor Krčméry: Druhá vlna už možno bola, existujú však tretie aj štvrté

  • Nastala pravdepodobne po Veľkej noci, kedy sa počet nakazených zvýšil a stúpli aj úmrtia
  • Treba si však dávať pozor na ďalšie možné vlny nového koronavírusu
krcmery
TASR: Martin Baumann
  • Nastala pravdepodobne po Veľkej noci, kedy sa počet nakazených zvýšil a stúpli aj úmrtia
  • Treba si však dávať pozor na ďalšie možné vlny nového koronavírusu

V bezpečnostných opatreniach sme mali viacero naj a aj preto sú dnes výsledky čo sa týka nákazy COVID-19 také skvelé. Podľa všetkého už však máme druhú fázu globálnej pandémie ako krajina za sebou, spomenul to v rozhovore pre denník Pravda profesor Vladimír Krčméry. 

Ten sa koncom apríla stiahol z krízového štábu, kde ako skúsený lekár pomáhal pri koncipovaní prevenčného plánu proti šíreniu COVID-19. Proaktívny prístup vlády oceňuje, rovnako ako aj pomoc pri riešení rýchleho nástupu a šírenia nákazy v rómskych osadách. 

Ochranné rúška nevymiznú

Pred niekoľkými dňami sme uverejnili článok o tom, že druhá vlna nastane zrejme teraz a nie v septembri, ako sa avizovalo. Minulý týždeň došlo k ďalšiemu uvoľňovaniu bezpečnostných opatrení zo strany vlády. Aj napriek nim si držíme štandardne dobré čísla. Cez víkend dokonca pod hranicou 5, vyskytli sa aj dni, kedy nebol ani jeden nakazený, hoci sa vykonalo spolu už viac ako 100-tisíc testov. 

zdroj: TASR

Ochranné rúška však podľa profesora Krčméryho nevymiznú z našich odievaní ani v najbližšej dobe a pravdepodobne si ich ešte nejaký ten čas na tvárach budeme musieť ponechať. Záchranou pre nás budú aj v prípade, že nastane čo i len ďalšia klasická chrípková epidémia. Nikdy totiž nevieme, ako vírus dokáže zmutovať. 

Ak dôjde k nerozumnému otváraniu hraníc, druhá vlna príde v priebehu niekoľkých týždňov. Ak sa však budeme správať rozumne a zastabilizujeme situáciu, zastabilizujeme aj druhú vlnu. Ak pôjde o epidémiu typu plató, neočakávame v druhej vlne prudký nárast ani pokles,“ vysvetlil Krčméry pre denník Pravda s tým, že je dosť možné, že druhú vlnu už máme za sebou. 

Máme ju možno za sebou

Hodnotí to preto, lebo pred Veľkou nocou sa počet nakazených radikálne znížil, no po sviatkoch krivka znova stúpla, dokonca sme zaznamenali aj niekoľko úmrtí. Išlo o domovy sociálnych služieb, nakazených v rómskych osadách ale aj o jednotlivcov, ktorí sa dávali testovať sami v súkromných laboratóriách na základe symptómov, ktoré im naznačovali prítomnosť vírusu v tele. 

Uvoľnenie, ktoré nastalo práve po sviatkoch, prinieslo svojim spôsobom zvýšený pohyb a presun obyvateľstva. Otvorili sa výdajné okienka v kaviarňach a reštauráciách, mesto sa zaplnilo.

Z týchto dôvodov sa zvýšil aj počet pozitívne testovaných. To mohla by pokojne druhá vlna, o ktorej sa zmienil aj profesor Krčméry. Zároveň však dodal, že druhou vlnou nič nekončí. „Sú aj tretie vlny, aj štvrté, “ vyhlásil.

Za nedeľu nepribudol na Slovensku žiaden nový nakazený. Máme tak spolu 1 457 pozitívnych prípadov, 26 ľudí vírusu podľahlo.

 

Zdroje: pravda.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech