Programátor prišiel na to, ako pracovať len 2 hodiny týždenne, no nevie, či je to etické

Ľubica Račeková / 16. júla 2017 / Zaujímavosti

zdroj: pexels.com

Programátori bojujú s etickými otázkami svojej práce. Je v poriadku, že niektorí pracujú málo?

Počas posledných dní sa medzi programátormi začali debaty o etike ich práce. Jeden programátor pridal na web Stack Overflow (najväčšia online komunita pre ľudí, kde sa môžu učiť, vymieňať svoje programátorské zručnosti, budovať svoju kariéru a pod.) otázku, ktorá sa týka efektivity jeho programovania. Tento programátor sa údajne cíti vinný preto, lebo dokázal svoju prácu vtesnať do menej ako dvoch hodín týždenne. Svoje nápady, ako urýchliť prácu, si však nechal pre seba a bojí sa, že ak sa o nich dozvie jeho šéf, nebude ho viac potrebovať.

pexels.com

,,Je neetické, že som svojmu zamestnávateľovi nepovedal, že som svoju prácu zautomatizoval? … A ako si zrejme myslíte, je to naozaj tá najnudnejšia práca. Je to však práca na plný úväzok so slušným platom a pracujem na diaľku, takže môžem zostať doma s mojím synom. Takto som to robil asi 18 mesiacov a počas tohto času som v podstate vymyslel program, ktorý za mňa 6 mesiacov robil všetku prácu,“ napísal programátor, ktorý sa priznal, že to, čo by mohlo trvať mesiac, má teraz hotové približne za 10 minút.

Programátor teraz bojuje s tým, či ma o svojom nápade niekomu povedať. Myslí si totiž, že jeho šéf si od neho vezme program a on zostane bez práce. Zatiaľ má však všetko premyslené. Niekedy úmyselne do svojej práce zahrnie niekoľko chýb, aby zakryl stopy.

pexels.com

Mnoho ľudí na webe Stack Overflow odpovedali tomuto programátorovi, že to, čo robí, je neetické. Podľa niektorých podviedol svojho zamestnávateľa.

Jeden z používateľov to zhrnul v niekoľkých vetách: „Trávite 1-2 hodiny týždenne prácou z domu (aby ste boli so svojím synom), no plat dostanete za 40 hodín. Vytvorili ste program pred 6 mesiacmi, ale ešte ste to neoznámili svojmu zamestnávateľovi. Každý týždeň klamete o tom, čo ste údajne dokončili. Zámerne ste do programu vložili chyby, ktoré vám pomáhajú pri vašom podvode. Aj naďalej podporujete, že analytici, ktorí vytvárajú tabuľky, strácajú čas na overenie vašej práce. Pripúšťate, že cítite, že nerobíte správnu vec. Aj keď je odpoveď zrejmá, možno vás vaša osobná etika vedie k záveru, že je to v poriadku. Mám podozrenie, že poznáte odpoveď…“

pexels.com

Iný programátor priznal, že aj on kedysi zautomatizoval svoju prácu, no jeho zamestnávateľ o tom vedel. Práve preto ho jeho šéf pridelil na oddelenie, ktoré vyhovuje jeho zručnostiam a jeho automatizácia a priznanie mu pomohlo udržať si prácu.

pexels.com

Ďalší človek mu napísal, že zažil niečo podobné a nakoniec sa so šéfom dohodol na tom, že mu bude platiť za dokončené veci, teda úkolovo, nie časovo.

Padol aj taký názor, že programátor robí zle iba to, že nedostatočne využíva svoj talent a potenciálnu produktivitu.

Aký názor máš na programátorovu otázku ty?

Zdroj:  businessinsider.com

Pridať komentár (0)