Project Thor. Zbraň so silou jadrovej bomby, ale bez akejkoľvek výbušniny. Je čas sa začať naozaj báť?

Nastasia Andrejkovičová / 12. septembra 2017 / Zaujímavosti

zdroj: blogspot.com/joyreactor.cc

Jadrové zbrane a hrozba jadrovej vojny je nikdy neutíchajúcou témou, ktorú nikdy netreba brať na ľahkú váhu. Teraz však prichádza niečo omnoho horšie, a to bez použitia výbušniny alebo akejkoľvek explózie. Je však vôbec v dnešnej dobe potrebné vyvíjanie takejto zbrane? Jedine pre ľudí, ktorých túžba po moci a násilí je silnejšia, ako racionálne uvažovanie.

Kozmická zmluva, ktorú podpísalo 107 krajín z roku 1967 zakazuje umiestňovanie alebo používanie jadrových, biologických alebo chemických zbraní na obežnej dráhe Zeme. To, s čím nepočítali, bola najjednoduchšia zbraň amerického letectva vôbec – volfrámová tyč, ktorá by mohla zasiahnuť mesto s výbušnou silou medzikontinentálnej balistickej strely.

Počas vojny vo Vietname, USA používalo bomby, ktoré prezývali Lazy Dog“. Išlo o jednoduché kusy ocele dlhé asi 5 cm. Neobsahovali žiadnu výbušninu, boli jednoducho zhodené lietadlami na zem.

Predpokladá sa, že projektil Lazy Dog dosiahol rýchlosť až 805 km/h a pri páde na zem z výšky 915 metrov dokázal preniknúť cez betón hrubý až 23 centimetrov.

zdroj foto: i.ytimg.com

Myšlienkou je niečo ako strieľanie guliek z brokovnice na cieľ, ale namiesto straty rýchlosti projektil získava rýchlosť a energiu, ktorá sa preukáže pri náraze a spôsobí rýchlu smrť.

Tak vznikol Projekt Thor

Namiesto stoviek malých projektilov vypustených z výšky stoviek metrov sa Projekt Thor rozhodol použiť veľký projektil z výšky tisícok metrov nad Zemou. Išlo o volfrámové tyče s dĺžkou 6 metrov a priemerom 30 centimetrov, ktoré zhodili z obežnej dráhy a dosiahli rýchlosť až 10-násobok rýchlosti zvuku.

Samotná „tyč“ by prenikla stovky metrov do zeme, zničila by spevnené bunkre alebo rôzne tajné podzemné úkryty a miesta. Navyše, keď „tyč“ zasiahne zemský povrch alebo akýkoľvek predmet, explózia bude rovnaká ako pri zemský povrch prenikajúcej jadrovej zbrani – ale bez spadnutia.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: misucell.com
zdroj foto: misucell.com

Jeden používateľ aplikácie Quora, ktorý pracuje v odvetví leteckej obrany uviedol, že cena nie je nižšia ako 8 000 € za kilogram za čokoľvek, čo by sme chceli vypustiť do vesmíru. Čiže vypustenie iba jedinej takejto tyče by bolo naozaj drahé.

Kľúčovým prístupom ku konceptu zbrane, akou je Project Thor je, že hypersonické zbrane predstavujú významný kaliber a môžu byť budúcnosťou globálneho boja. Preto by sa malo dbať na to, kto ich dostane do rúk.

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)