Je projekt Apple auta v troskách?

Rudolf Nečas / 21. októbra 2016 / Tech a inovácie

Vnútorné rozpory a rozpačité vedenie mu v napredovaní rozhodne nepomáhajú.

Ambiciózny projekt Apple auta je v nebezpečenstve, pretože stovky členov tímu pracujúcich na ňom odišli alebo boli preradení, hlási agentúra Bloomberg. Podľa správy mal tím Apple auta problémy s vedením a vnútornými spormi. “Bolo to neuveriteľné zlyhanie vedenia,” uviedol zdroj Bloombergu.

V skutočnosti divízia s kódovým označením „Project Titan“ pod novým vedením dostala termín ku koncu roka 2017. Potom sa spoločnosť rozhodne, či stojí za to pracovať na projekte a pokračovať ďalej.

Väčšinu minulého roku projekt nemal jasný smer kvôli manažérskym bojom nad strategickými nezhodami – a síce, či sa má zamerať na hardvér, jednu zo silných stránok spoločnosti Apple, alebo na samojazdiaci softvér. To viedlo ku škrtom, na ktoré doplatilo viac ako 120 softvérových inžinierov a stovky hardvérových inžinierov.

apple-car-project-titan

foto: thehoopsnews.com

V poslednej dobe sa Apple viac zameriava na vytvorenie autonómneho jazdného systému namiesto kompletného auta, ktorý spoločnosti dodáva možnosť vytvoriť partnerstvo s existujúcimi automobilkami.

Steve Zadesky, bývalý šéf projektu Titan, bol na začiatku tohto roka preradený na inú pozíciu v Apple. Štafetu po ňom prevzal Dan Riccio, viceprezident Apple pre hardvérové inžinierstvo. Nedávno Apple najalo Dana Dodgea, ktorý v minulosti vytvoril QNX, operačný systém často používaný v automobiloch, ktorý kúpilo BlackBerry. Pracuje s Bobom Mansfieldom, dlhoročným Apple manažérom, ktorý sa musel vrátiť z dôchodku. On rozhodol, že projektový tím Titan zmení svoju stratégiu z konkurenta Tesly na vývoj samojazdiaceho softvéru.

apple-electric-car-project-titan

foto: inhabitat.com

Je ťažké povedať, či sú problémy projektu spôsobené zlým vedením, alebo či pracovníci boli požiadaní, aby urobili niečo, čo je takmer nemožné. Apple malo údajne problémy s vytvorením dodávateľského reťazca pre automobilové diely, ako to robí pre svoje počítače.

Keď projekt vozidla v roku 2014 začal, jedným z jeho cieľov bolo pomôcť udržať v spoločnosti kľúčové technické talenty, ktorí mohli byť viac nadšení novým projektom než len neustálym vylepšovaním existujúcich produktov, ako sú iPhone a Mac. Ale ak sú hardvéroví inžinieri preradení alebo opúšťajú firmu, Project Titan zlyhal v jednom zo svojich hlavných cieľov.

new-york-ny-december-08-apple-ceo-tim-cook-speaks-onstage-as-robert-f-kennedy-human-rights-hos

foto: inverse.com

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: cbillionaire.com

Pridať komentár (0)