Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

  • Vyznať sa v spleti pravidiel, ktoré musíš splniť, aby si sa dostal k pomoci od štátu, vie dať človeku poriadne zabrať
  • Pre mnohých je to dôvod, prečo na žiadanie o finančnú podporu jednoducho rezignujú
  • Tím šikovných ľudí sa rozhodol podať ľuďom pomocnú ruku, aby sa dostali k peniazom, ktoré im patria
restauracia, pandemia
TASR/AP Photo/Mark Lennihan
  • Vyznať sa v spleti pravidiel, ktoré musíš splniť, aby si sa dostal k pomoci od štátu, vie dať človeku poriadne zabrať
  • Pre mnohých je to dôvod, prečo na žiadanie o finančnú podporu jednoducho rezignujú
  • Tím šikovných ľudí sa rozhodol podať ľuďom pomocnú ruku, aby sa dostali k peniazom, ktoré im patria

Skupina dobrovoľníkov z rôznych profesií spustila webového sprievodcu dotáciami, na ktoré majú nárok organizácie i občania počas korona pandémie. Firmy, organizácie aj obyčajní ľudia si tak môžu na platforme Kompas pomoci nájsť jednoduché a praktické návody, ako sa dostať ku štátnej pomoci, ktorú majú nárok čerpať.

Projekt vychádza zo zistení, že mnoho firiem či obyvateľov Slovenska nečerpá v týchto zložitých časoch dostupnú pomoc, lebo sa v nej nedokážu zorientovať. O dostupnej pomoci chýbajú zrozumiteľné informácie sústredené na jednom mieste.

Pribudlo viac ako 220 úmrtí na COVID-19. Lekári predstavili ich plán opatrení v boji s pandémiou

„Úvodný dotazníkový prieskum projektu ukázal, že až 61 % respondentov nečerpá existujúcu pomoc, lebo si myslia, že na ňu nemajú nárok, očakávajú byrokraciu, ktorá ich bude stáť viac energie než úžitku a obávajú sa prípadných kontrol či byrokratického dokazovania. Takmer polovica respondentov by zároveň pomoc rada okamžite čerpala,“ povedal marketér Juraj Farkaš z firmy Prolycus.

Kompas pomoci tieto bariéry odstraňuje a je postavený na reálnych odporúčaniach ľudí, ktorí by prijali lepšiu zrozumiteľnosť, sústredenie informácií na jednom mieste a lepšiu komunikáciu s praktickými návodmi či príkladmi. Kompas pomoci je vlastne jednoduchým sprievodcom, ktorý ťa na jednom mieste prevedie celým procesom.

Žiadal si počas pandémie o pomoc štát?

Všetko začína výberom žiadateľa a následnými otázkami, vďaka ktorým rýchlo zistíš, či máš na pomoc vôbec nárok. Ak áno, budeš automaticky presmerovaný na stránky pomoci, ktoré sa ťa týkajú.

Kompas pomoci obsahuje aj niekoľko praktických príbehov firiem a organizácií, ktorým sa podarilo štátnu pomoc získať. Momentálne sa chystá osloviť samosprávy a súkromných donorov, aby na stránku doplnili aj informácie o svojich schémach pomoci.

Slovensko hľadá vojakov k Silám pre špeciálne operácie. Zlaňovanie z vrtuľníka či streľba z top zbraní budú tvoj denný chlieb

„Napríklad Creative Industry v Košiciach má aktuálne vyhlásenú výzvu pre umelcov a profesionálov z kultúry a kreatívneho priemyslu. Nadácia SPP podporovala riešenie problémov s nedostatkom pomôcok či zdravotníckeho materiálu a navýšenia mzdových kapacít personálu, ktorý sa stará o klientov v zariadeniach sociálnych služieb. To všetko sú schémy, ktoré môžu výrazne pomôcť rôznym subjektom prežiť,” hovorí iniciátorka projektu Lucia Pašková.

zdroj: TASR/AP/Eugene Hoshiko

„Viacero miest zriadilo transparentné účty, cez ktoré pomáhajú svojim občanom v hmotnej núdzi. Informácie o nich nielen môžu pomôcť obyvateľom týchto miest, zároveň môžu inšpirovať ďalšie mestá,” komentuje Natália Halasiová z advokátskej kancelárie AK Jana Peschlová, ktorá pripravovala obsah chatbota pre súkromných žiadateľov.

„Pripravujeme aj sadu odporúčaní pre štát aj donorov, ktoré nám vyplynuli z prípravy virtuálneho sprievodcu. Identifikovali sme niekoľko dier v záchytnej sieti pre neziskové organizácie,” hovoria Mária Radváková a Zuzana Ševčíková, ktoré pripravovali obsah virtuálneho sprievodcu pre neziskový sektor.

Pri príprave autori projektu odhalili viacero medzier v existujúcej pomoci. Plánujú však pripraviť odporúčania pre verejný sektor, ako ich zaplátať tak, aby isté subjekty neprepadávali cez sieť aj napriek tomu, že sa boria vážnymi ekonomickými problémami.

Prvotná myšlienka na vznik tohto užitočného projektu sa zrodila na podujatí občianskeho združenia Bystriny pod názvom „Spojená krajina“. Podarilo sa tak spojiť dobrovoľnícky tím z rôznych profesií a firiem s chuťou pomôcť ľuďom a organizáciám ľahšie zvládnuť aktuálnu pandémiu.

Zdroj: Kompas pomoci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá