Prokurátor mafie, prezývaný pán 61:0, pošpinil slovenský právny štát. Podľa všetkého sa neštítil porušovať ani zákony

  • Začínal na vojenskej prokuratúre, Trnka ho nakoniec dostal na vysokopostavenú pozíciu
  • Pošpinil slovenský právny štát a jeho meno figuruje nielen v kauze Gorila, ale i v Kočnerovej Threeme
  • Ťahal zrejme za jeden povraz s Bödörom i šéfom Takáčovcov
  • 22. októbra 2020 si aj po neho prišla NAKA, môžeme teda hovoriť o konci éry 61:0
Dušan Kováčik
TASR/Jaroslav Novák
  • Začínal na vojenskej prokuratúre, Trnka ho nakoniec dostal na vysokopostavenú pozíciu
  • Pošpinil slovenský právny štát a jeho meno figuruje nielen v kauze Gorila, ale i v Kočnerovej Threeme
  • Ťahal zrejme za jeden povraz s Bödörom i šéfom Takáčovcov
  • 22. októbra 2020 si aj po neho prišla NAKA, môžeme teda hovoriť o konci éry 61:0

Stál na čele prokuratúry. Bol jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorý mal bojovať proti korupcii. Namiesto toho zrejme porušoval zákony, pracovné povinnosti, morálne i etické zásady a dokonca aj sľuby. 

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa, zdá sa, neštítil ničoho. Božie mlyny však melú pomaly, ale isto. Prišla si po neho NAKA.

„Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb, Dušana Kováčika a Norberta Pakšiho, ktoré sú obvinené zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné. Dôvodom väzby je u obvineného Dušana Kováčika obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Dôvodom väzby u obvineného Norberta Pakšiho je obava z možného úteku, ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková, kolúzna a preventívna väzba,“ objasnila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

„Zadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je tragédiou nielen pre Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ale pre prokuratúru ako takú a pre všetkých prokurátorov,“ vyjadril sa zástupca špeciálneho prokurátora Alexander Biró v pléne Národnej rady (NR) SR.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vojenská prokuratúra ako terč posmeškov

V 80. rokoch sa stal doktorom práv na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Hneď po škole v roku 1988 jeho kroky viedli na vojenskú prokuratúru do Banskej Bystrice. O päť rokov sa rozhodol vrátiť do svojho rodného mesta, Trenčína. Veľmi rýchlo sa zaslúžil o pozíciu náčelníka oddelenia vojenskej prokuratúry, ktorá dnes už neexistuje.

Vojenskí prokurátori sa neraz stali terčom posmeškov či hlúpych poznámok. Keďže ich práca sa venovala len malým kauzám, ako píšu Aktuality, riešili hlavne dezercie vojakov, šikanu v kasárňach či popíjanie alkoholu medzi záklaďákmi.

Kováčik, podobne ako Trnka, ktorý pôsobil ako vojenský prokurátor, mal len v Bratislave na starosti preverovanie dvoch policajných akcií. Išlo o zásah proti veriacim, ktorý sa odohral 25. marca 1988 v Bratislave. Mnohí udalosť poznajú pod názvom Sviečková demonštrácia.

Druhý prípad sa odohral na Národnej tříde v Prahe pred Nežnou revolúciou, kde zbili študentov. Okrem toho jeho meno figurovalo aj v prípade náčelníka komunistickej tajnej polície ŠtB Alojza Lorenca či spoločne s Trnkom preverovali nelegálne odpočúvania denníka SME.

Hlava generálnej prokuratúry či pán 61:0

Nástup Dušana Kováčika na čelo generálnej prokuratúry prišiel v roku 2004. V tom čase sa vyjadril, že určite neodslúži celé funkčné obdobie. Mal sa vraj vrátiť na Krajskú prokuratúru v Trenčíne, no nestalo sa tak. Do vysokopostavenej funkcie sa dostal vďaka vtedajšiemu generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, ktorý ho na túto pozíciu navrhol.

Dobroslav Trnka
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Napriek tomu, že hneď v začiatkoch tvrdil, že ako šéf špeciálnej prokuratúry sa dlho neohreje, napokon tam vládol 17 rokov. Počas svojho pôsobenia si vyslúžil špecifickú prezývku, pán 61:0. Tá predstavovala pomer dozorovaných prípadov a obžalôb, ktoré podal.

Nepodal teda ani jedinú, no namiesto toho má na svojom konte poriadne veľa škandálov a dnes je väzobne stíhaný pre podozrenie z viacerých závažných trestných činov – aj pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Rozhodnuté: Kočner aj s Ruskom idú do basy. Odsedia si 19 rokov a musia zaplatiť pokutu

O informácii, že Dušana Kováčika zadržala špeciálna policajná jednotka NAKA, informoval ako prvý Denník N, ktorý sa odvolal na zdroje z prostredia polície. Bývalý špeciálny prokurátor je spájaný s viacerými kauzami. Do pozornosti médií sa dostal napríklad tým, že odmietol trestne stíhať Ladislava Bašternáka za daňové podvody. Objavil sa aj v Kočnerovej Threeme. Komunikácia ukázala, že špeciálny prokurátor s Kočnerom komunikoval prostredníctvom Miroslava Bödöra.

TV JOJ uvádza, že zadržanie Kováčika malo byť vykonané na základe jeho spolupráce so stíhaným Františkom Böhmom a Ľudovítom Makóom. Ďalším zadržaným má byť podľa zdroja TV JOJ Norbert Pakši zo špeciálneho policajného útvaru, ktorý sa zaoberá napr. odpočúvaním. Údajne mal pracovať pre zločineckú skupinu takáčovcov.

Sloboda pre Bašternáka

Kováčik dozoroval aj v prípade, ktorý preverovala NAKA. Išlo o podozrivé fiktívne prevody bytov, za ktoré si v súčasnosti už odsúdený Bašternák vypýtal vratku DPH za takmer dva milióny eur. Ten tiež ostal bez povšimnutia, keďže sa Kováčik priklonil k vyšetrovateľke a vyšetrovanie v roku 2014 zastavili.

Kauzu začali opätovne preverovať až v marci 2016, keď na pochybnosti vyšetrovania upozornili médiá. V rozsudku Krajského súdu Bratislava senát Petra Štifta píše, že podvod, ktorý spáchal Bašternák, bol triviálne učebnicový,“ uvádza Plus jeden deň

Tlak médií a verejnosti na seba nenechal dlho čakať. Vyšetrovanie sa spustilo po druhýkrát v roku 2016. Pod vedením iného prokurátora sa prípad objasnil, Bašternák skončil za daňové úniky vo väzbe. Je teda zrejmé, že Kováčik s vtedajšou vyšetrovateľkou prípad neobjasnili dôsledne, no napriek pochybeniu si trest nevyslúžili. 

Spojenectvo s mafiánmi a vynášanie zo spisov

Jeden zo svedkov vo svojej výpovedi dokonca spája Dušana Kováčika s mafiánskou skupinou takáčovci. Podľa informácií týždenníka Plus 7 dní pomáhal práve šéfovi gangu, Ľubomírovi Kudličkovi. Písal sa rok 2017, kedy Kudličku odviedla NAKA a Kováčik prišiel na scénu. Zabezpečil mu slobodu a na účet si pripísal 50-tisíc eur.

Koncom minulého roka sa však za Kudličkom zavreli brány väzenia. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici bossa skupiny takáčovcov prezývaného Kudla odsúdil na 25 rokov väzenia v zariadení s maximálnym stupňom stráženia. Kudla sa voči rozsudku odvolal. Je vinný z objednávky vraždy podnikateľa Romana Krajčiho.

„Bol to náročný súdny proces, jednalo sa o starší trestný čin, čomu bolo prispôsobené aj dokazovanie. Bolo potrebné, aby si svedkovia pospomínali na jednotlivé skutočnosti. Ide len o prvostupňové rozhodnutie, nakoľko si obžalovaný podal odvolanie,“ povedal pre TASR po vynesení rozsudku prokurátor.

Kováčik je podozrivý aj z pomáhania v marení vyšetrovania prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA. Tú údajne pripravoval spolu s ďalšími ľuďmi exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Odstránený mal byť vyšetrovateľ Ján Čurilla, ktorý riešil práve trestnú činnosť takáčovcov.

Polícia informuje o tom, že Makó si vyžiadal od Kováčika informácie o tomto skutku. Kováčik mu vraj v auguste odovzdal obálku, kde boli časti vyšetrovacieho spisu. 

Dušan Kováčik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ruka v ruke s Bödörom 

5. októbra 2017 ráno o 5:02 Kočner Bödörovi píše: „Dobré ráno. Prosím ťa, ešte by som chcel pripomenúť opýtať sa Dušana, či on bude rozhodovať o sťažnosti (kauza hotely). Ďakujem.“

Bödör odpovedal o tri minúty: „Oki. Stretnem sa s ním bud. týždeň.“

Kočner naliehal na Bödöra aj o štyri dni. „Bolo by super, keby on, vymysleli sme s právnikom skvelú taktiku, bol by spokojný aj on, aj my,“ písal Kočner a dodal, že „dnes bol môj právnik študovať spis, pokecal si s vyšetrovateľom a ten potichu povedal, že ani podľa jeho názoru to nie je trestný čin, ale že dostal pokyn od Bíróa a že inak nemohol. A že Bíró tomu ani prd nerozumie“.

11. mája 2018, už po vražde Jána Kuciaka, Kočner Bödörovi napísal: „Vieš o tom, že Dušan je rozhodnutý ku koncu roka odísť?“

Bödör odpísal: „Nie. V pondelok s ním mám byť.“

Kočner pokračoval: „Treba zaňho nájsť náhradu. Dopi.., všetko sa to kur…“

Bödör dodal: „Veľmi zlý rok.“

Z komunikácie medzi Mariánom Kočnerom a Norbertom Bödörom je jasné, že Kováčik (Dušan) s ním bol v pravidelnom kontakte. Bývalý šéf špeciálnej prokuratúry však tvrdí, že Norberta Bödöra nevidel osem až desať rokov.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Podľa Denníka N  Threema zachytáva ich komunikácie od septembra 2017. Kováčik však ešte v lete 2017 urobil rozhodnutie, ktorým prerozdelil Kočnerove spisy, v ktorých šlo hlavne o Technopol a Donovaly.

Vďaka kontaktom s Bödörom sa Kováčik zaradil medzi jedného z hlavných podozrivých v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Denník N informuje aj o tom, že práve on prezradil Bödörovi, že ho chce polícia zaistiť. Tým sa stihol Bödör na políciu prihlásiť sám.

Ani kauza Gorila sa bez neho nezaobišla

Kováčik sa spomína aj pri kauze Gorila, ktorá je známa ešte z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. V rokoch 2002 až 2006 sa v byte na Vazovovej ulici v Bratislave stretával spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, Jaroslav Haščák, s poprednými štátnymi funkcionármi. Na svetlo sveta však kauza vyšla až v závere roka 2011. 

Obvinený bývalý špeciálny prokurátor mal byť inštruovaný, aké kroky podniknúť ohľadom kauzy Gorila. Podľa portálu Aktuality.sk mali inštrukcie obsahovať aj zničenie USB kľúču s nahrávkou, ktorá sa našla u podnikateľa Mariana Kočnera. Podobné inštrukcie mali dostať aj iné štátne orgány. Aktuality to uvádzajú ako nový dôkaz, ktorý sa mal nájsť počas prehliadky v Kováčikovom aute počas akcie Božie mlyny. 

Pochybná hotovosť

Kováčik spôsobil vlnu škandálov a káuz a neraz si zato vyslúžil poriadnu kritiku. V roku 2017 sa dokonca objavili informácie o tom, že vložil 204-tisíc eur v hotovosti na účet. Išlo vraj o peniaze, ktoré mu mal požičať brat. Vklad takejto vysokej sumy v hotovosti však bol protizákonný. Denník N upozorňuje, že od roku 2013 je zakázané robiť hotovostné operácie nad 15-tisíc eur.

Ja som o tej norme vedel. Je v nej napísané, že platba, a stále sa hovorí o platbe. Ja som sa o tom radil a pôžičku som nepovažoval za platbu. Nie že by som zákon nepoznal, ja som si ho len vyložil zle,“ povedal Kováčik.

Nepomôže mu už ani kaucia

Za svoju nečinnosť bol roky kritizovaný. Hoci mal chrániť krajinu voči korupcii, sám ju vykonával. No aj jeho mlyny domleli a skončil v rukách NAKA. Snažila sa ho zachrániť aj manželka, ktorý na súde ponúkla kauciu 50-tisíc eur. Nezabralo.

V tom čase sa stalo najdiskutovanejšou témou jeho odstúpenie z funkcie. K tomu sa nakoniec zaumienil 12. 11. 2020, kedy bolo NR SR doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: ‚S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,‘“ priblížil Grendel

Grendel
zdroj: TASR/Martina Kriková

Rada prokurátorov hodnotí pozitívne, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora. Pre TASR to uviedol jej predseda Juraj Purgat s tým, že prokurátorská rada ho k tomu predtým vyzvala.

„Z funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý mal bojovať proti najzávažnejším formám kriminality, odstúpil človek podozrivý z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Do tohto stavu nás doviedol právny štát v réžii Fica a Pellegriniho. Hnutie OĽANO vytrvalo poukazovalo na podozrivé zastavovanie vyšetrovania najväčších korupčných káuz ako Gorila, Hlas podobný Ficovi a množstvo ďalších,“ vyhlásilo to hnutie OĽaNO v súvislosti s tým, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora.

„Paradoxom prípadu Kováčik je, že spravodlivosť na Slovensku má väčší priestor bez svojho špeciálneho prokurátora, ako mala s ním. Je smutné, že sme asi jediná krajina v EÚ, kde máme špičky polície a prokuratúry obvinené z tých ťažkých trestných činov, ktoré mali podľa zákona stíhať,“ reagovala predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová. 

Zdroje: pravda.sk, dennikn.sk, trend.sk, plus7dni.sk, markiza.sk, noviny.sk, aktuality.sk, sme.sk, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK