Prvé ľahké lietadlo od Hondy už prekonalo 2 rýchlostné rekordy

Rudolf Nečas / 7. novembra 2016 / Tech a inovácie

Japonská spoločnosť má so svojim novým lietadlom veľké ambície.

Lietadlo s názvom HondaJet prvýkrát dostalo povolenie k letu 9. decembra 2015 a prvé dorazili k svojim majiteľom pred Štedrým dňom minulého roka. Honda svoje lietadlo vychvaľovala a tvrdila o ňom, že je najrýchlejšie vo svojej triede. Ale neboli to len prázdne reči, Honda ich potvrdila prekonaním dvoch rýchlostných rekordov na letových dráhach v Spojených štátoch.

poc-retired

HondaJet prekonalo existujúci rekord v lete medzi letiskami Teterboro v New Jersey a Fort Lauderdale Executive Airport s časom letu 2 hodiny a 51 minút. Tiež prekonalo rekord medzi New Bedford Regional Airport v Bostone a Palm Beach International Airport s časom letu 2 hodiny a 58 minút.

Tak sa poďme pozrieť ako HondaJet vyzerá:

formation

HondaJet dosiahlo počas letu z New Jersey na Floridu maximálnu traťovú rýchlosť 770 kilometrov za hodinu v nadmorskej výške 13 kilometrov. Pri lete medzi Bostonom a Palm Beach, dosiahol maximálnu traťovú rýchlosť 782 kilometrov za hodinu. Jeho motory sú umiestnené nad krídlami, čo znižuje hluk lietadla.

Vo svojej triede je najúspornejší, pretože vyžaduje len niečo málo cez 600 litrov paliva na let dlhý 600 námorných míľ (1 111 km). Iné lietadlá v tejto triede na rovnakú vzdialenosť spotrebujú 700 až 760 litrov. HondaJet tiež produkuje menej oxidu dusičitého než ostatné ľahké business lietadlá.

pilot-seat

Kokpit bol navrhnutý tak, aby pilotovi doprial viac priestoru a lepší výhľad. Nájdeš v ňom dva dotykové displeje a tri 14-palcové displeje, ktoré zobrazujú navigáciu, plánovanie letu a ovládanie. V kokpite môže sedieť jeden alebo dvaja piloti.

Kabína pohodlne pojme štyroch pasažierov s možnosťou pridať bočne orientované piate sedadlo. Vzhľadom na to, že sú motory umiestnené nad krídlami, lietadlo ponúka väčší batožinový priestor, ktorý má objem takmer 1900 litrov. Sedadlá je možné posúvať po celej dĺžke kabíny a zväčšiť tak priestor pre nohy cestujúcich. K dispozícii je tiež vlastné WC so splachovacou toaletou a umývadlom.

A cena za túto hračku? Nie je to málo, presnejšie takmer 4,4 milióna eur.

spacious-interior-360private-lavatoryhi_klee_mg_8563_a_cockpitupdate_a_806x536_mainroom-for-everyone

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: hondajet.com, zdroj titulnej fotografie: honda.com.au

Pridať komentár (0)