Prvú heligónku vyrobil sám. Putoval po Európe, aby našiel súčiastky, dnes v úspešnej firme pracuje celá rodina

  • Založiť firmu, ktorá ti zabezpečí prácu, je úspech. No založiť firmu, kde nájde prácu celá rodina, je ešte vyšší level
  • Pre vhodné komponenty do heligónky najskôr pochodil Európu. Prvú vyrobil úplne sám
  • Svoju prácu ďalej zdokonaľoval, vďaka čomu prišiel na nové, modernejšie spôsoby. A ostať pozadu nechce ani dnes
  • Niektoré jeho heligónky stoja až vyše 5 000 €
Heligónka Jelinek
Emil Jelinek
  • Založiť firmu, ktorá ti zabezpečí prácu, je úspech. No založiť firmu, kde nájde prácu celá rodina, je ešte vyšší level
  • Pre vhodné komponenty do heligónky najskôr pochodil Európu. Prvú vyrobil úplne sám
  • Svoju prácu ďalej zdokonaľoval, vďaka čomu prišiel na nové, modernejšie spôsoby. A ostať pozadu nechce ani dnes
  • Niektoré jeho heligónky stoja až vyše 5 000 €

Nie je nič lepšie, ako keď sa z obľúbeného koníčka stane biznis – tvrdí Emil Jelinek z Kysuckého Nového Mesta. Dnes vďaka nemu stojí na Kysuciach jedinečné heligonkárske centrum, najväčšie svojho druhu na Slovensku, kde človek nájde nielen ručne robené heligónky, servis, ale aj poradenstvo či dokonca školu hrania.

Vo firme je zamestnaná komplet celá rodina – otec, mama, syn i dcéra. Každý má svoju úlohu a prispieva k úspešnému chodu rodinnej firmy. Viac o prvej vyrobenej heligónke, o ktorej si mylne myslel, že je dobrá, o tom, ako zháňal súčiastky po Európe i či majú mladí o tento hudobný nástroj záujem, nám porozprával otec a zakladateľ firmy Emil Jelinek (na fotke vpravo, vľavo syn Roman).

Kto z rodiny u vás vlastne pracuje a čo kto robí?

V podstate tu okolo toho robíme všetci. Celú firmu som postavil za účelom toho, aby sme tu mali rodinnú firmu, kde zákazník nájde všetko, čo sa týka heligónky. Od výroby, ozvučenia, servisu, po poradenstvo a výučbu.

Takže ja so synom a s dcérou sa venujeme tej výrobe a servisu. A manželka vyučuje. Takto to tu máme rozdelené.

Odkedy už fungujete vo vlastnej firme?

Firmu mám založenú od roku 1992, keď som si urobil živnosť. Vtedy som robil servis a opravy akordéonov a heligóniek. Mal som to ale ešte ako živnosť popri zamestnaní.

A čo bolo vaším zamestnaním?

Dva roky som robil vo vtedajšej „Zevelke“ (miestna strojárska firma), kde jednoducho všetko padalo. Tam som dostal výpoveď, lebo rušili prevádzky. Potom som si urobil kurz účtovníctva. Tak popri tých opravách heligóniek som mal asi 20 firiem, ktorým som robil účtovníctvo.

Robil som aj predaj a školenia pre účtovný softvér. A nakoniec som skončil ako výkonný riaditeľ v jednej stavebnej firme. No a potom už boli len heligónky.

Posted by E&R Jelinek Heligonka on Thursday, September 17, 2020

Čo vás viedlo k tým heligónkam? Hrávali ste a venovali ste sa im od mala?

Nie, ja som na ne vôbec nehrával. Spoznal som sa s manželkou a jej otec robil servis heligóniek a akordeónov pre celé Slovensko. Bol na to vyučený.

Keď som študoval na vysokej škole, tak v rámci voľného času, medzi jednotlivými prednáškami, som chodil k nemu na brigády, a to on ma zasvätil do opráv a servisu. Potom som to začal robiť aj sám na živnosť. A asi 10 rokov dozadu, to bolo myslím v 2011, som vlastne ostal už len pri tomto.

Podľa ruského dirigenta môže pri liečení koronavírusu pomôcť aj hudba, nie však hocijaká

Pracoval som v jednej firme, kde to skončilo, a už som mal dosť takých všelijakých zamestnaní, aby som na niekoho len robil, a tak som sa rozhodol, že idem robiť sám na seba. Začal som teda robiť už len opravy a servisy, ja so synom. Neskôr som si povedal, že idem vyskúšať aj samotnú výrobu heligóniek.

zdroj: Webstránka firmy heligonka.com

Ste si len tak jedného dňa povedali, že nejdete heligónky len opravovať, ale aj vyrábať?

Vždy som mal také debaty so svokrom, aj s mojím otcom – o tom, aká je tá výroba heligónky príliš zložitá, že to je veľa súčiastok a tak trochu ma od toho odhovárali, že oni by do toho nešli.

Vtedy mi ešte pomáhal aj môj otec, ktorý bol strojár a trochu som ho do tohto remesla zaškolil. Následne otec náhle zomrel a polroka po ňom aj svokor. Povedal som si, že predsa len skúsim jednu tú heligónku spraviť – aj na ich počesť.

zdroj: Webstránka firmy heligonka.com

Vyskúšam, či to pôjde, a tak som sa do toho pustil. Áno, vyrobil som. Ale ešte to bol len začiatok tej zdĺhavej cesty. Musel som to zlepšovať, dodávať nové technológie, zháňať nové stroje, súčiastky, až kým som sa vlastne dostal do štádia, v ktorom sme dnes.

Prvá heligónka sa teda vydarila alebo nie?

Ja som si vtedy myslel, že je úplne vydarená, a stvoril som super heligónku. Teraz ju mám schovanú, zaprášenú, aby som sem-tam na ňu pozrel a videl, že tadiaľto cesta neviedla.

Prerobil som celé mechaniky, a išiel som na to iným spôsobom. Prišiel som na to, že tie heligónky starým spôsobom síce fungovali, ale nie úplne na to komfortné hranie, ktoré si vyžadujú zákazníci teraz.

Tú výrobu ste sa učili od niekoho alebo ako samouk za pochodu?

Ja som robil ten servis dlhé roky, k čomu ma dostal svokor, takže som mal prehľad o tom, čo to obnáša, z čoho je to poskladané. Niektoré veci nie sú nič tajné, dá sa to prípadne aj vyčítať. Porobil som si svoje výkresy. Mal som vysokú školu strojársku, takže mi to nerobilo problém. A začal som. Zavrel som sa na tri mesiace doma a jednoducho zostrojil svoju prvú heligónku.

Čo všetko treba na výrobu heligónky?

Čo sa týka materiálu, je to zložité. Za prvé potrebujete kvalitné drevo, rôzne dýhy, intarzie (vyrezané okrasné tvary, obrazy v dreve). Potom mechaniky, ktoré musia byť takisto kvalitné a stopercentné. No a potom kovania, gombíky, a ja tomu hovorím ďalšie čačky, ktoré heligónke dotvárajú vzhľad.

Posted by E&R Jelinek Heligonka on Sunday, November 15, 2020

Bolo ťažké nájsť na to dodávateľov?

Najskôr som išiel tou cestou, že v Čechách bol jediný taký väčší výrobca, ktorý robil heligónky. Skúsil som s ním spolupracovať, no hneď mi bolo jasne povedané, že im leziem do kapusty. Tak som sa z krátkej cesty otočil a vycestoval som do sveta – to bolo asi to najlepšie, čo som mohol spraviť.

Tomáš Valiček: Slovenský génius hrá na nástroj, na ktorý už mnohí zabudli

Pochodil som Taliansko, Rakúsko, Slovinsko a tí ľudia boli veľmi ochotní, veľmi mi poradili a získal som veľké množstvo skúseností. Dnes mám vďaka tomu materiál z celej Európy. Taktiež sa snažím veľkú časť tých výrobkov a súčiastok robiť sám.

Posted by E&R Jelinek Heligonka on Sunday, November 15, 2020

Koľko trvá vyrobiť jednu heligónku?

Vyrobiť jednu heligónku trvá mesiac až mesiac a pol. Je tam potrebný proces uschnutia lepidiel, lakov, jednoducho má to svoje nevyhnutné doby, ktoré treba zachovať. Momentálne ale vyrábame aj viacero naraz, každá je v inej fáze a ide to ako na páse.

Prezradíte, koľko heligóniek vyrobíte za rok? Aspoň či ide o desiatky alebo stovky?

Za tých 10 rokov výroby to určite počítame v stovkách.

Posted by E&R Jelinek Heligonka on Tuesday, October 27, 2020

Príde mi to ako nástroj, ktorý nie je zrovna medzi súčasnou, mladou generáciou v trende. Je záujem o heligónky i učenie sa hre na nich rastúci?

Tu pri Žiline žije Martin Čerňanský – veľký heligonkár, ktorý urobil zápisy pesničiek do kódovej techniky, teda dá sa vyučovať aj podľa čísel. Tým urobil, dá sa povedať, veľký boom, a vďaka nemu sa naučí hrať na heligónke každý, aj ten čo nepozná noty či dokonca nemá hudobný sluch. Spravil veľký krok, vďaka ktorému sa aj zvýšil dopyt o heligónky a hranie na nich. Má to vzostupný charakter.

Máte zákazníkov aj zo zahraničia?

Po 10 rokoch sme sa dostali s našou prácou do povedomia aj za hranice. Máme veľa objednávok nielen v rámci celého Slovenska, ale aj z Čiech a Poľska. Posielali sme heligónky párkrát už aj do Švajčiarska, Anglicka či Ameriky. Naše heligónky cestujú.

Koľko stojí taká heligónka? Môžeme spomenúť aj tie nižšie ceny, aj tie najvyššie.

Máme heligónky od 1 000 €, 2 000 €, 3 000 €… Momentálne robievam aj elektroniku – MIDI systémy a ozvučenia – tieto heligónky vedia nahradiť celú kapelu, a tu sa pohybujeme cenovo až okolo 5 500 €. Ale to už je strop. To majú len profesionálni hráči, ktorí si na tom vedia zahrať všetko možné – doprovody, basgitaru, bicie, proste všetko.

Úprimne, ani som nevedel, že to nejaká heligónka dokáže.

Dá sa to. Robím to ako jediný na Slovensku, v zastúpení rakúskej firmy. Mám zastúpenie pre Slovensko, Čechy a Poľsko.

Ako som hovoril, vybudoval som tu celé heligónkové centrum, kde každý, kto má rád heligónku a zaujíma sa o ňu, nájde a dozvie sa všetko, aj o tých moderných prvkoch. Myslím, že sme schopní dať každému to najlepšie poradenstvo.

zdroj: Webstránka firmy heligonka.com

Máte na Slovensku ešte nejakú väčšiu konkurenciu?

Sú tu, samozrejme, výrobcovia, ale drobnejší. Dá sa povedať, že sme najväčším výrobcom na Slovensku, alebo jediná takáto prevádzka, ktorá je vybudovaná len na tento účel, a ponúka výrobu, predaj, servis i výučbu.

Koľko trvá naučiť sa hrať na heligónke?

Je to o šikovnosti a na rovinu poviem, že malé deti sa učia veľmi rýchlo. Stačí im jeden alebo dva mesiace a už vedia súvislé zahrať pesničku. U dospelých je to u každého viac-menej inak, závisí to od toho, ako to vníma a ako často cvičí. Keď niekto cvičí každý deň, tak viem, že na tú heligónku sa naučí hrať dosť rýchlo. Do polroka vie, myslím, každý zahrať 20 až 40 pesničiek.

Chodia k vám teda na výučbu aj malé deti a mládež?

Áno. Manželka tu vyučuje deti od 5 rokov. Tie deti sa vedia naučiť perfektne hrať.

Postihla nejakým spôsobom korona vaše podnikanie?

Určite to bolo cítiť v tom období piateho mesiaca, a je to trochu cítiť aj teraz. Ale ja poviem, že keď bol vrchol uzatvárania a všetci boli doma, ja som tu mal aspoň čas na robotu. Nemusel som toľko riešiť a vybavovať zákazníkov. Bol som vo výrobe a vyrábal som. Ale bolo cítiť pokles dopytu.

Na záver máte priestor na podnikateľskú radu pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Čo by ste im poradili vy?

Ideálne je, keď sa váš koníček stane vaším podnikaním. Keby ma to nebavilo, tak by som to v živote nerobil, lebo som tu nonstop a stále skúšam veci vylepšovať, hľadať nové technológie. A ísť si za svojím. Nebáť sa toho. Robiť si svoju robotu poctivo, lebo ak človek raz urobí zlú vec v podnikaní, tak sa mu to vráti trikrát.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK