Prvý laptop od Microsoftu dal MacBooku a iPadu K.O.

Dárius Polák / 5. mája 2016 / Tech a inovácie

Svoj úplne prvý notebook/ultrabook, ktorý mám doteraz, som dostal, keď som išiel na Erasmus. Nie je perfektný, a potom čo som sa dal na dráhu vzdelávania sa v Adobe Family, som zistil, že mi skrátka nestačí. Preto uvažujem nad kúpou nového, konkrétne z kategórie MacBook. Avšak, po vzhliadnutí prvého laptopu od Microsoftu, Microsoft Surface Book, je možné, že svoj názor zmením.

Úplne prvou vecou, čím sa bezkonkurenčne vyrovná Apple, je cena. Konkrétne začína na $1 449 dolárov. Kúpou Surface Book si však nekupuješ len notebook. Veľmi ľahko sa z neho dá spraviť funkčný tablet, ktorý dokáže nahradiť Android, či dokonca iPad. Seriózne.

Hoci jeho štart bol spojený s bugmi, Microsoft si chyby zobral ku srdcu, a vyriešil to rôznymi aktualizáciami.

Je vybavený Windowsom 10, 13,5 palcovou dotykovou obrazovkou, štýlovou klávesnicou spojenou so Surface Pen, dvomi USB portmi, SD kartou, a najlepšie vyvinutým touchepadom po Apple.

 1

foto: techinsider.io

Má v sebe jablčkársky zmysel pre dizajn. Pri nepodarkoch ako Surface a Surface Pro (tablet/laptop hybridoch), je Surface Book skutočne vydareným členom Microsoft famílie.

13

Dokonca i posledný Microsoft Surface Pro 4 tablet/laptop hybrid je tŕňom v oku, keďže pri položení v lone, obrazovka neostane v stabilizovanej polohe.

Na trhu je dnes veľa notebookov, avšak to, čím je tento ten špeciálny, zistíš potom, čo stlačíš na klávesnici „detach“ tlačidlo.

3

Ono sa to oddelí! Bláznivé. Ak je bezpečné oddeliť obrazovku, mašina vydá zo seba zvuk kliknutia a svetlo na klávesnici sa rozžiari na zeleno. Ďalším klikom ju vrátiš naspäť.

4

Klávesnica má ukryté tajomstvá. Prvým je vlastná batéria, ktorá vydrží 12 hodín.5

Druhým je, že klávesnica má taktiež vlastné dedikované grafické spracovanie (GPU)7

Za toto privilégium si však už musíš priplatiť – najlacnejší model s GPU v klávesnici stojí $1 889 dolárov. Najlepší model, s Intel i7 procesorom, 1 TB HDD a GPU, má cenovku $3 199 dolárov.8

Rozbehne i počítačové hry, napr. „Quantum Break“ (od tvorcov peciek Max Payne a Alan Wake), žiaľ nie na najlepších nastaveniach. Model Surface Book nie je určený pre gamerov.

11

Ak zohneš obrazovku ponad klávesnicu, zo Surface Book sa stane tenší tablet.

12

Tu ho môžeš vidieť v móde super-tablet, na ktorom si môžeš sketchovať poznámky i počas Skype hovorov. Mať dve batérie a extra výkonnosť je nápomocné.

13

Surface Pen Stylus je to isté, ako má Surface Pro. Do ruky padne vhodne a zo zadnej strany ho môžeš použiť ako gumu.

14

Používať Stylus a vlastný prst ide „ruka v ruke“. Apple na svojich MacBookoch nepoužíva dotykovú obrazovku, čo môže byť pre niekoho sklamanie.

15

Plus, magneticky sa zohne na pravú stranu obrazovky. Je to užitočné, i keď nie si v separovanom tablet móde.

16

Vidíš ten záhyb? Je silný a pružný, bez ohľadu na nastavenia obrazovky. Takisto tvorí určitú medzeru medzi klávesnicou a obrazovkou.

17 Frčí na Windows 10. Znamená to, že pokiaľ ho využívaš ako tablet, máš prístup ku všetkým službám Microsoftu.

18

To je výhoda, ktorej sa nemôže rovnať ani Apple iPad Pro, dokonca aj pri porovnateľnej veľkosti obrazovky.

19

Sú tu však i nevýhody. So štartom mal veľké problémy, keď si napr. vyžadoval reboot pri začiatočnom nastavení. A občas sa i pri uzatvorení obrazovky neuspí.

21

Microsoft sa však od aktualizácii k aktualizácii zlepšuje a je spoľahlivejší.

22

Hoci sa vo verzii ako tablet moc nevyužíva, je to skvelá mašina. Hladký, spoľahlivý, sympatický na prvý pohľad a ako plus, dotyková obrazovka. Pokiaľ prehltneš cenovku, je to dobrá investícia.

2

foto: cnet.com

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: pcadvisor.co.uk, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)