Prvý prototyp lietajúceho taxíka sa konečne testuje v prevádzke. Takto zatiaľ vyzerá

  • Vodný taxík od spoločnosti SeaBubbles by mal poskytovať pohodlnú a tichú jazdu bez rizika morskej choroby
  • Spoločnosť už testuje prvý prototyp na Ženevskom jazere.
  • Nahradí táto novinka tradičné formy dopravy?
seabubbles
seabubbles
  • Vodný taxík od spoločnosti SeaBubbles by mal poskytovať pohodlnú a tichú jazdu bez rizika morskej choroby
  • Spoločnosť už testuje prvý prototyp na Ženevskom jazere.
  • Nahradí táto novinka tradičné formy dopravy?

Ak sleduješ súčasný vývoj v oblasti dopravy, tak si si určite všimol, že najviac napreduje pozemná doprava. Vyrábajú sa nové typy automobilov, plánujú sa ekologické vozidlá a neustále sa posúvajú hranice toho, čo je možné. Za pozemnou dopravou nasleduje letecká. Lietadlá sa modernizujú, prinášajú vyšší komfort a na jedno natankovanie preletia väčšiu vzdialenosť ako kedysi. Zabudli sme však na dopravu vodnú. Tá sa vyvíja o trošku pomalšie a vlastne ani nebola podstatne vylepšená.


Tomu je však pravdepodobne koniec. Francúzka spoločnosť SeaBubbles vyrobila prvý prototyp „lietajúceho“ vodného taxíka. Anders Bringdal CEO spoločnosti tvrdí, že vodné taxíky by mohli byť budúcnosťou mestskej dopravy. Ak vezmeš do úvahy veľkomestá, ako napríklad San Francisco alebo New York, tak práve tu by sa mohli prvé taxíky reálne nasadiť. Cesta prehustenými ulicami týchto miest je zdĺhavá a vzniká množstvo dopravných zápch.

Vodné taxíky majú niečo do seba

Po vode to bude rýchlejšie a efektívnejšie. Väčšina miest bola vybudovaná práve v okolí vodných tokov. Táto situácia preto logicky nahráva do karát spoločnosti SeaBubbles. Bude to maximálne ekologický dopravný prostriedok. O energiu sa totiž bude starať dvojica elektromotorov, ktoré budú veľmi tiché. Vďaka tomu, že taxík nerozráža vodu, ako je tomu v prípade lodí, bude prevádzka takmer bezhlučná a rapídne rýchlejšia.

Stroj totiž preniká vodou ako nôž maslom vďaka krídlam, ktoré sú ponorené vo vode a pri jazde kabínu priam vytlačia vysoko nad hladinu vody. Odpor vody sa tak môže znížiť až o rekordných 40 %. Vďaka tomu môže taxík letieť rýchlosťou 25 km/h. Posádka sa bude cítiť ako v bavlnke a nebude mať žiadne problémy s vlnami.

Morská choroba nie je totiž veľmi príjemná. Prvý prototyp odvezie 5–6 ľudí vrátane kapitána. Toto je však iba začiatok. Startup plánuje do budúcna väčšiu verziu. Všetko záleží hlavne od vývoja na poli akumulátorov.

Prvé testy prebehli na hladine Ženevského jazera. Práve tu sa ukázal jediný nedostatok krídel pod vodou. Zvyknú sa tu totiž usádzať vodné rastliny. To je však jediný problém.  V lete sa plánujú ďalšie testy, ktoré by sa mohli uskutočniť priamo v Paríži. Tu však smelé plány nekončia.

Do budúcna je v pláne aj autonómna verzia stroja. Na vode je totiž malo prekážok a možnosť zrážky je minimálna, takže automat by nemal mať žiaden problém. Zelená energia je „in“, a tak sa môžeme v budúcnosti stretnúť aj s verziou vybavenou solárnymi panelmi.

zdroj: bloomberg.com , seabubbles.fr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech