Prvých 10 zamestnancov Apple: Čo sa s nimi stalo?

Martin Bohunický / 16. októbra 2015 / Lifehacking

Apple je ako žiadna iná firma spájaná najmä s jednou individualitou: Steve Jobs.

 

Nie je pochýb o tom, že to bol práve Jobs, ktorý Apple naštartoval k veľkým veciam a spravil z neho jednu z najhodnotnejších technologických spoločností na svete. Aj to je dôvod, prečo o ňom tento rok vznikli hneď dva filmy a prečo o ňom vznikol ďalší knižný bestseller..

 

 

No toto všetko nedokázal Jobs sám.

Vždy mal okolo seba talentovaných ľudí, ktorí mu pri budovaní Apple pomohli. Mnohí z nich v priebehu času upadli do zabudnutia, preto sme sa pozreli, čo je dnes s nimi.

 

10. Gary Martin

Martin bol celý čas v tom, že Apple nemá šancu. Napriek tomu do toho išiel a vo firme vydržal do roku 1983. Neskôr sa pripojil k spoločnosti Starstruck, ktorá sa snažila prevádzkovať lety do vesmíru.

 

9. Sherry Livingston

Sherry bola prvou sekretárkou spoločnosti. Michael Scott, ktorý si ju najal, si ju nemohol vynachváliť. No Sherry dlho nevydržala.

 

 

8. Chris Espinosa

Chris sa pridal k Apple keď mal 14 rokov a študoval na strednej. V Apple je dodnes. Na svojom osobnom blogu tvrdí, že skončil ako číslo 8, pretože keď Michael Scott rozdeľoval čísla, on bol v škole. Keď prišiel zo školy, už boli všetky dobré čísla zabrané.

 

7. Michael Scott

Prvý CEO si dal číslo 7 ako vtípek – referencia na Jamesa Bonda. Práve čísla použité v tomto článku nie sú poradím dôležitosti, sú číslami, ktoré pred rokmi Michael Scott prvej desiatke zamestnancov pridelil. 

 

 

6. Randy Wigginton

Randy pracoval na Apple II, neskôr sa pridal k viacerým známym firmám – eBay, Google, Chegg, Square a mnohí ďalší.

 

5. Rod Holt

Rod bol špičkový dizajnér, ktorému sa do Apple nechcelo, no prehovoril ho Jobs. Holt pracoval na Apple II a vo firme vydržal šesť rokov, potom ho podľa jeho slov vytlačil nový manažment.

 

 

4. Bill Fernandez

Fernandez sa stretol s Jobsom ešte na strednej. A Wozniak bol jeho sused a kamarát. Niet divu, že sa teda stal ich prvým zamestnancom. Vydržal do roku 1993, keď odišiel do firmy Ingres.

 

3. Mike Markkula

Markkula má veľkú zásluhu na tom, čo sa Apple podarilo. V začiatkoch firmy kúpil za 250,000 dolárov 30% podiel vo firme a na miesto CEO dosadil Michaela Scotta. Odišiel v roku 1997, keď sa vrátil Steve Jobs.

 

 

2. Steve Jobs

Steve skončil na mieste č.2. O tomto človeku vieš asi všetko. Ako všetci dobre vieme, najprv Apple opustil a viedol Pixar, neskôr sa vrátil a spravil z firmy giganta. V októbri 2011 zomrel.

 

1. Steve Wozniak

Wozniak vôbec nemusel pracovať pre Apple. Mal skvelú ponuku od HP a bol rozhodnutý ju prijať. Napokon to nespravil a urobil dobre. Zvyšok je história.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)