„Rádioaktívne dievčatá“ mali trojnásobný plat. Doslova im žiarila koža, na svoju prácu kruto doplatili

  • Pracovali v továrni na výrobu hodiniek
  • Počet žien, ktoré pre túto prácu prišli o život, známy nie je
  • Predpokladá sa však, že ide o tisíce
historický portrét ženy, rakvy
Reprofoto: YouTube/BuzzFeed Unsolved Network
  • Pracovali v továrni na výrobu hodiniek
  • Počet žien, ktoré pre túto prácu prišli o život, známy nie je
  • Predpokladá sa však, že ide o tisíce

Práca v továrni na výrobu hodiniek či vojenských ciferníkov sa môže zdať byť úplne nevinná. To však neplatí, ak sa rozprávame o prvej polovici minulého storočia. Ide o to, že v tom čase sa tieto produkty vyrábali spôsobom, že materiál na ich potieranie obsahoval nebezpečný prvok rádium, čo zapríčiňovalo, že ciferníky na hodinkách mohli svietiť v tme. 

Tento výdobytok vtedajšej doby sa javil ako hit, avšak tvrdo naň doplatili ľudia, predovšetkým ženy, ktoré ich prácne vyrábali.

Hoci bola práca nebezpečná, bola dobre platená. Plat mal predstavovať zhruba trojnásobok priemernej mzdy. Práve to bolo obrovským lákadlom pre mladé ženy, ktoré boli pre túto prácu ako stvorené. Ich krehké a malé ruky boli ideálne na túto náročnú prácu, ktorá si vyžadovala cit pre detail.

All_women_or_girls_using_radium_paint_with_no_protection_or_warnings_in_1922,_from-_USRadiumGirls-Argonne1,ca1922-23-150dpi_(cropped)
zdroj: wikimedia.org/unknown author

Rádium bolo vynájdené v roku 1898, čiže iba približne 20 rokov pred otvorením týchto tovární. Vzhľadom na to, že prvok bol stále pomerne mladý, neboli úplne známe jeho vlastnosti.

Podľa portálu Britannica mnohí rádium považovali za akýsi zázrak. Mohla za to skutočnosť, že prvok bol využívaný aj na liečbu rakoviny. V dôsledku toho sa rádium stalo zložkou mnohých kozmetických produktov vrátane zubných pást. 

Rádiový lak na nechty

Zamestnankyne vyššie spomínaných tovární sa po veľmi krátkom čase začali prezývať „rádioaktívne dievčatá“. Denne boli totiž vystavené nebezpečnému prachu, ktorý sa postaral o to, že nielen ich oblečenie, ale aj vlasy a pokožka doslova žiarili.

Niektoré zo žien sa to snažili využiť a vyťažiť z nebezpečnej situácie to najlepšie. Do práce chodili oblečené v tých najlepších šatách, aby sa prach usadil aj na nich, a na diskotéke tak vďaka prachu z rádia žiarili. Znie to ako absurdný vtip, ale realita bola skutočne takáto.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Britannica, All that´s interesting, The Philadelphia Inquirer, CNN, Environmental History

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá