Ráno som jazdil na ťave, na obed som už lyžoval. Navštívil som krajinu, kde uvidíš dva svety

  • Ráno jazdiť na ťave a na obed na lyžiach
  • Pod zasneženými horami z jednej strany Sahara a z druhej úrodné regióny
  • Oceán i more
  • Moderné avenue i žijúci stredovek
Kekely Maroko
Sneh a Sahara vedľa seba. Vedel si, že tieto dva svety sú hneď pri sebe? Foto František Kekely
  • Ráno jazdiť na ťave a na obed na lyžiach
  • Pod zasneženými horami z jednej strany Sahara a z druhej úrodné regióny
  • Oceán i more
  • Moderné avenue i žijúci stredovek

O viacerých krajinách si už možno počul, že „je to krajina kontrastov“. No asi k žiadnej inej mi táto veta nepasuje viac než k severoafrickému kráľovstvu Maroko.

Destinácia, ktorá ťa nevyjde draho, kde vďaka pestrosti krajiny toho môžeš zažiť neuveriteľne veľa a na ktorú isto nezabudneš.

Vysoké, zasnežené hory nad Saharou

Stojíš na zasnežených horách Atlasu a pozeráš na najväčšiu suchú púšť sveta, kade prechádzajú karavany tiav. Alebo naopak, sedíš na ťave na Sahare a pozeráš na zasnežené hory, kde sa lyžuje. Nie je asi veľa krajín, ktoré sa môžu pochváliť niečím takým, no Maroko s tým problém nemá.

V Strednom Atlase môžeš hľadať po vzácnych cedrových lesoch opice – makaky berberské. Vo Vysokom Atlase zdolávať 4000-ovky, vrátane najvyššej hory severnej Afriky – Jebel Toubkal, 4 165 m n.m..

V oboch spomínaných pohoriach nájdeš aj lyžiarske strediská a sneh tu je bežný, aj keď si v Afrike a len kúsok od Sahary. Jedno lyžiarske stredisko je len kúsok od obľúbeného a vyhľadávaného mesta Marakéš.

zdroj: Cestou na najvyšší vrch severnej Afriky. Neuveriteľné, ale neďaleko nás začína horúca Sahara. Foto: František Kekely

A za zasneženými horami ťa čakajú nádherné piesočné duny, karavany tiav, púštny nomádi i nádherné palmové oázy. Svet, ktorý ťa šokuje i očarí zároveň.

zdroj: Aj takéto staré stavby, zvané kazby, nájdete v púštnych častiach Maroka. Tu sa mimochodom točili desiatky svetoznámych filmov, ktoré si videl nejedenkrát. Foto: František Kekely

Moderné avenue pri žijúcom stredoveku

Nájdeš tu moderné obchodné centrá s najrôznejšími svetovými značkami a reťazcami. Pri nich farebne vysvietené fontány.

A mojim najobľúbenejším tu sú hlavné ulice, avenue, obklopené palmami, ktoré sú akoby ešte ozdobené nejakými vianočnými svetlami. Nejeden turista si myslel, že ide o vianočnú výzdobu, no Maroko je moslimská krajina.

zdroj: Nie len dejiny a staré tradície, ale i moderná krajina. Foto: František Kekely

A len neďaleko tohto svet zvaný medina – labyrint úzkych uličiek, starý vyše tisíc rokov, ktorý sa skrýva za starými hradbami a kde sa akoby zastavil čas. Môžeš tu vidieť rôzne remeslá a proces výroby, ktorý sa tu za posledné storočia veru moc nezmenil a už inde vo svete nenájdeš. Dva úplne rozdielne svety v jednom meste.

zdroj: Uličkami starých medín. Tu sa akoby zastavil čas. Vitajte v stredoveku. Foto: František Kekely

Orient, Afrika i Európa v jednom

Áno, si v Afrike a budeš cítiť jej rytmus, chaos, chute i vône. Najmä na naozaj šialenom námestí Jamae el-fna v Marakéši vždy pocítiš tohto šialeného afrického ducha. Alebo v obci Khamlia pod známymi a nádhernými piesočnými dunami Erg Chebbi, kde stále žije černošské obyvateľstvo – potomkovia prevážaných otrokov.

zdroj: Potomkovia otrokov hrajúci svoju tradičnú africkú hudbu. Foto: František Kekely

Zároveň si doslova na skok od Európy a Európania, najmä Francúzi, tu po desaťročiach okupácie taktiež zanechali svoju výraznú stopu a vplyv.

Stačí sa ti prejsť slávnou Casablancou – najväčšie mesto Maroka na pobreží Atlantiku – popod jeho kovové balkóniky bielych budov, postavených vo francúzskom štýle art deco či navštíviť horské mestečko Ifran v Strednom Atlase, kde sa budeš cítiť skôr ako v nejakom alpskom mestečku.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je bezplatne dostupný po prihlásení
Čítaj dnes Startitup PREMIUM úplne zadarmo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK