Ráno som jazdil na ťave, na obed som už lyžoval. Táto krajina je doslova zázrakom pre cestovateľa

  • Ráno jazdiť na ťave a na obed na lyžiach
  • Pod zasneženými horami z jednej strany Sahara a z druhej úrodné regióny
  • Oceán i more
  • Moderné avenue i žijúci stredovek
Kekely Maroko
Sneh a Sahara vedľa seba. Vedel si, že tieto dva svety sú hneď pri sebe? Foto František Kekely
  • Ráno jazdiť na ťave a na obed na lyžiach
  • Pod zasneženými horami z jednej strany Sahara a z druhej úrodné regióny
  • Oceán i more
  • Moderné avenue i žijúci stredovek

O viacerých krajinách si už možno počul, že „je to krajina kontrastov.“ No asi k žiadnej inej mi táto veta nepasuje viac než k severo-africkému kráľovstvu Maroko. Destinácia, ktorá vás nevyjde draho, kde vďaka pestrosti krajiny toho môžete zažiť neuveriteľne veľa a na ktorú isto nezabudnete.

Vysoké, zasnežené hory nad Saharou

Stojíš na zasnežených horách Atlasu a pozeráš na najväčšiu suchú púšť sveta, kade prechádzajú karavany tiav. Alebo naopak, sedíš na ťave na Sahare a pozeráš na zasnežené hory, kde sa lyžuje. Nie je asi veľa krajín, ktoré sa môžu pochváliť niečím takým, no Maroko s tým problém nemá.

View this post on Instagram

Comeback to my African home – Morocco. 🇲🇦 Casablanca, four royal cities 👑 (Marrakech, Fes, Meknes, Rabat), High Atlas ⛰️, Sahara 🐪 and many others… . . . 🇸🇰: Návrat do afrického domova – Maroko. 🇲🇦 Casablanca, štyri kráľovské mestá (Marakéš, Fez, Meknés, Rabat), Vysoký Atlas ⛰️, Sahara 🐪 a mnoho ďalších zaujímavých a krásnych miest… #Sahara #Morocco #Maroko #ErgChebbi #Berber #Amazigh #people #desert #dunes #Africa #travel #traveling #travelingram #instatravel #travelphotography #iamtb #digitalnomad #backpacker #traveler #photooftheday #daybyme #yourshotphotographer #natgeo #amazingplaces #Fefe #Kysucannacestach #explore #planetearth #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

V Strednom Atlase môžeš hľadať po vzácnych cedrových lesoch opice – makaky berberské. Vo Vysokom Atlase zdolávať 4000-vky, vrátane najvyššej hory severnej Afriky – Jebel Toubkal, 4 165 m.n.m.

V oboch spomínaných pohoriach nájdeš aj lyžiarske strediská a sneh tu je bežný, aj keď si v Afrike a len kúsok od Sahary. Jedno lyžiarske stredisko je len kúsok od obľúbeného a vyhľadávaného mesta Marakéš.

zdroj: Cestou na najvyšší vrch severnej Afriky. Neuveriteľné, ale neďaleko nás začína horúca Sahara. Foto: František Kekely

A za zasneženými horami vás čakajú nádherné piesočné duny, karavany tiav, púštny nomádi i nádherné palmové oázy. Svet, ktorý ťa šokuje i očarí zároveň.

zdroj: Aj takéto staré stavby, zvané kazby, nájdete v púštnych častiach Maroka. Tu sa mimochodom točili desiatky svetoznámych filmov, ktoré si videl nejedenkrát. Foto: František Kekely

Moderné avenue pri žijúcom stredoveku

Nájdeš tu moderné obchodné centrá s najrôznejšími svetovými značkami a reťazcami. Pri nich farebne vysvietené fontány. A mojim najobľúbenejším tu sú hlavné ulice, avenue, obklopené palmami, ktoré sú akoby ešte ozdobené nejakými vianočnými svetlami. Nejeden turista si tu pri mne myslel, že ide o vianočnú výzdobu, no Maroko je moslimská krajina.

zdroj: Nie len dejiny a staré tradície, ale i moderná krajina. Foto: František Kekely

A len neďaleko tohto svet zvaný medina – labyrint úzkych uličiek, starý vyše tisíc rokov, ktorý sa skrýva za starými hradbami a kde sa akoby zastavil čas. Môžeš tu vidieť rôzne remeslá a proces výroby, ktorý sa tu za posledné storočia veru moc nezmenil a už inde vo svete nenájdete. Dva úplne rozdielne svety v jednom meste.

zdroj: Uličkami starých medín. Tu sa akoby zastavil čas. Vitajte v stredoveku. Foto: František Kekely

Orient, Afrika i Európa v jednom

Áno, si v Afrike a budeš cítiť jej rytmus, chaos, chute i vône. Najmä na naozaj šialenom námestí Jamae el-fna v Marakéši vždy pocítim tohto šialeného afrického ducha. Alebo v obci Khamlia pod známymi a nádhernými piesočnými dunami Erg Chebbi, kde stále žije černošské obyvateľstvo – potomkovia prevážaných otrokov.

zdroj: Potomkovia otrokov hrajúci svoju tradičnú africkú hudbu. Foto: František Kekely

Zároveň si doslova na skok od Európy a Európania, najmä Francúzi, tu po desaťročiach okupácie taktiež zanechali svoju výraznú stopu a vplyv. Stačí sa ti prejsť slávnou Casablancou – najväčšie mesto Maroka na pobreží Atlantiku – popod jeho kovové balkóniky bielych budov, postavených vo francúzskom štýle art deco či navštíviť horské mestečko Ifran v Strednom Atlase, kde sa budeš cítiť skôr ako v nejakom alpskom mestečku.

A samozrejme do toho výrazná chuť orientu, arabského a moslimského sveta. Maroko je proste stretom svetov.

Moderný život i nomádi z púšte

Obaja sú Maročania. No jeden ebží Casablancou v slušnom obleku s kravatou a s kufríkom v ruke na miestnu električku, aby prišiel včas do kancelárie.

Druhý pomaly rozkladá na púšti svoj typický nomádsky stan. Žiadne práčky, mikrovlnky a podobné spotrebiče, ani žiadny vodovodný kohútik, len pár hrncov, ktoré zloží zo svojho somárika či ťavy. A hlavne niekoľko pobehujúcich kôz, ktoré tvoria živobytie celej tejto rodiny. Aj takýto diametrálne rozdielny život uvidíš v Maroku.

zdroj: Nomádsky chlapec hrajúci sa s loptou na Sahare pred svojim stanom. Foto: František Kekely

Najväčšia mešita, kostoly, synagóga i židovský cintorín

Hneď v Casablance si môžeš pozrieť jednu z najväčších a najvyšších mešít sveta, no i na kostoly či takzvané miestne Lurdy so sochou Panny Márie. Vo Feze je pekný židovský cintorín a kúsok od toho stará synagóga. „Judaizmus tu ma staršiu históriu než islam,“ pripúšťajú i miestni Maročania. Tri takzvané Abrahámové, monoteistické náboženstva, ktoré majú toľko spoločného i rozdielneho. V Maroku môžeš stretnúť každé z nich.

Islam i liberálne zmýšľanie

Moslimské krajiny sú brané ako konzervatívne charakteru a ak sa obávaš, či sa tam dá vôbec kúpiť alkohol, tak toho sa v Maroku obávať naozaj netreba. „Tu sú plné dve veci. Mešity a bary,“ hovorí o Maroku a Maročanov môj miestny priateľ Larby.

zdroj: Ísť na pivko do baru v meste? Žiadny problém. Foto: František Kekely

Maroko vnímam nie len ako najliberálnejšiu arabsko-moslimskú krajinu, ale čo sa niektorých vecí týka, dokonca za dosť liberálnu i v porovnaní s európskymi krajinami. O niektorých veciach tu písať radšej nebudem.

Toto je najväčšia prdel sveta, v akej som bol

Ale pokojne si môžeš ísť dať miestne pivo či vínko do baru alebo si ho kúpiť v Carrefoure. A následne ísť niekam na modernú disco, kde niekedy chodia hrávať i svetoví dji. A k tomu ešte odolávať vábeniu miestnych, arabských žien – na rovinu, nie všetky pôjdu za tebou len preto, že si zlatý, ale že môžeš platiť. Aspoň z vlastnej skúsenosti radím.

Takže toto je Maroko. Krajina viacerých svetov, kde si každý vie nájsť to svoje. Krajina, ktorá vám vie namiešať také chute, aké si neviete na jednom tanieri ani predstaviť.

Najnovšie video

Najnovší podcast

Podcast s Romčom: Kuracie prsia zo supermarketu majú až 40 percent vody a množstvo chemikálií

Najnovšie