Realitná spoločnosť s hodnotou 610 miliónov dolárov nemá vlastné kancelárie. Každý pracuje z virtuálneho ostrova

  • Realitná spoločnosť eXp Realty rastie extrémnym tempom. Aj keď má obrovský kapitál, jej sídlo v reálnom svete nenájdeš
  • Práve naopak, každý z jej zamestnancov pracuje vo virtuálnom svete, kde sa nachádza aj sídlo firmy
  • Práca vo virtuálnom svete ľudí baví a nedajú na ňu dopustiť
kancelária
businessinsider
  • Realitná spoločnosť eXp Realty rastie extrémnym tempom. Aj keď má obrovský kapitál, jej sídlo v reálnom svete nenájdeš
  • Práve naopak, každý z jej zamestnancov pracuje vo virtuálnom svete, kde sa nachádza aj sídlo firmy
  • Práca vo virtuálnom svete ľudí baví a nedajú na ňu dopustiť

eXp Realty je nezvyčajná realitná kancelária, ktorej sa neskutočne darí. Na prvý pohľad nie je ničím výnimočná. Ak však nazrieš pod pokrievku, zistíš, že predsa len robí niečo inak. eXp Realty má tisíce agentov, ktorí predávajú nehnuteľnosti. Na trhu s nehnuteľnosťami žne obrovský úspech. Hodnota jej akcií sa od minulého roka takmer zoštvornásobila. Dnes má spoločnosť trhovú hodnotu 610 miliónov dolárov.

kanceláriaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: businessinsider

Čo ju však robí odlišnou od konkurencie? Túto spoločnosť vo fyzickom svete nenájdeš. Jej svetom je virtuálny ostrov na neznámom mieste. Toto miesto je pracoviskom každého jedného z tisícok agentov a 200 ľudí, ktorí majú všetko na starosti. Predsa len však existuje jedno malé sídlo, ktoré predstavuje kancelária v meste Bellingham v štáte Washington. Toto sídlo by ani nemuselo existovať, bolo však založené, kvôli legalizácii.

Virtuálne kancelárie fungujú ako hodinky

Údržba virtuálnych kancelárií na obrazovkách počítača je podľa technického riaditeľa Scotta Petronisa pomerne jednoduchá. Virtuálnymi kanceláriami prejde každý mesiac okolo 8 000 ľudí. Zamestnanci tak jednoducho prichádzajú do kancelárii bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú či bez ohľadu na počasie. Výhodou je, že sa neplatí za prenájom

avatarZobraziť celú galériu (3)
zdroj: businessinsider

„Je fantastické, že môžeme prijať uchádzača bez ohľadu na to, kde vo svete sa nachádza,“ hovorí Scott Petronis. A ako to vyzerá na virtuálnom ostrove? Pre predstavu sa stačí pozrieť na okolité obrázky. Každý nový člen pracovného tímu si upraví svoju postavičku podľa svojho obrazu. Je možnosť zmeny farby vlasov, očí, oblečenia, farieb. Proste si vytvoríš svojho hrdinu podobne ako v nejakej počítačovej hre. Niektorí zamestnanci si zvyknú meniť oblečenie každý deň.

Akonáhle si svoju postavičku pripravíš, ocitneš sa v areáli virtuálneho sídla. Ovládanie je pomerne jednoduché. Využívaš myš a smerové šípky. Pri vstupe sa taktiež nachádza virtuálna tabuľa, ktorá predstavuje ocenenie zamestnávateľa roka. Treba pripomenúť jednu vec. Tento virtuálny svet nie je taký realistický ako supermoderné hry. Je pomerne jednoduchý, avšak funkčný.

loďZobraziť celú galériu (3)
zdroj: businessinsider

Nájdeš tu všetko: miesta na oddych, miestnosti na porady a kancelárie presne ako v realite. Ak nechceš blúdiť pomerne rozľahlým sídlom, tak sa na miesto, ktoré si vyberieš, prenesieš prostredníctvom kliknutia na tlačidlo GO TO. Ak sa stretneš s určitými ľuďmi za účelom porady, vytvorí sa okolo vás akási súkromná miestnosť, t.j. nie je počuť hlasy ďalších virtuálnych pracovníkov. Táto funkcia sa vypína alebo zapína automaticky. Na pláži je vypnutá a počuješ všetky zvuky okolia.

Aj napriek tomu, že všetko pôsobí dokonale, predsa len tu chýba reálna interakcia medzi živými ľudmi. Niektorí pracovníci sa však medzi sebou stretávajú aj reálne, napríklad keď sa nachádzajú na rovnakých miestach.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech