Rebríček najunikátnejších kaviarní na Slovensku, ktoré by mal poznať každý kávičkár (FOTO)

  • Dnes je medzinárodný deň kávy
  • Pozri sa tieto unikátne kaviarne z celého Slovenska
muž s kávou a poky do stroja s lávami vo vnutri
Ilustračná snímka, Unsplash/Nathan Dumlao, John Formander
  • Dnes je medzinárodný deň kávy
  • Pozri sa tieto unikátne kaviarne z celého Slovenska

Káva, nápoj, ktorý hýbe svetom. Práve pri káve vznikajú najlepšie vzťahy, nápady, ale aj tie najväčšie biznisy. Mnohí ľudia si nevedia predstaviť život bez kávy. Stala sa súčasťou vstávania aj mnohých Slovákov. My ti prinášame všetko, čo by si o tomto nápoji mal vedieť, aj to, čo si o nej určite nevedel. Zároveň si môžeš prezrieť našu galériu najunikátnejších slovenských kaviarní po celom Slovensku.

Taliani nie sú najväčší kávičkári

Taliansko sa síce považuje za národ kávy. Espresso sa s nimi spája od nepamäti. Skutočným kráľom v spotrebe kávy však nie sú. World Atlas píše o tom, že skutočným mohykánom v pití kávy sú Fíni. Tí vypijú v priemere na obyvateľa až 12 kg kávy za rok. Pokiaľ by sme však z tohto rebríčka odrátali deti, číslo by sa rapídne navýšilo.

Taliani sa umiestnili až na 13. mieste so spotrebou takmer 6 kg na obyvateľa. Jana Morháčova zo Štatistického úradu SR informuje v tlačovej správe, že na Slovensku sa konzum kávy sa zvýšil. Podľa informácií priemerný Slovák vlani skonzumoval 2,8 kg kávy. 

vrecia kávy
zdroj: Unsplash/Diego Catto

Naopak, najväčším producentom kávy je Brazília. Už takmer 150 rokov zastrešuje skoro jednu tretinu celkovej svetovej produkcie. Na počudovanie druhým najväčším producentom kávy nie je žiadna africká ani juhoamerická krajina, je ňou Vietnam.

Podľa portálu Statista totiž Vietnam vyprodukoval za minulý rok takmer 30 miliónov vriec kávy. Pri počte, že jedno toto vrece obsahuje 60 kg zrna, by malo ísť o približne 1,8 milióna ton.

Arabica alebo robusta?

Kávu by sme vedeli rozdeliť na dve základne odrody. Jednou je arabica a druhou je robusta. Určite si sa s týmito pomenovaniami stretol aj ty pri výbere kávy. Vedel si však, aký je medzi nimi rozdiel? 

Začnime teda arabicou. Je to populárnejší variant kávy v porovnaní s robustou. Až 70 % kávy vo svete tvorí práve arabica. Jej kávovník sa považuje aj za jednu z prvých káv, ktoré objavili v Etiópii.

Čo sa týka chuťového profilu, ponúka ďaleko väčšie spektrum možností. Môžeš v nej cítiť rôzne druhy citrusových ovocí, rôzne koreniny, čokoládu, ale aj napríklad višne či orechy. V zásade by sa dalo povedať, že čím vyššia je nadmorská výška rastliny, tým pestrejšie chute v nej môžeš nájsť. Spája sa s ňou aj vyššia acidita ako v prípade robusty.

dve zrnká kávy
zdroj: Coffein

Robusta je veľmi špecifický druh, ktorý je zväčša zberaný strojovo, a teda je menej nákladný pre pestovateľov. Najviac robusty sa zvykne vyvážať z už spomínaného Vietnamu. V súčasnosti je vcelku rarita, aby obchod predával 100 % robustu.

Tým, že má veľmi zemitú a čokoládovú chuť bez akéhokoľvek náznaku kyslosti, používa sa primárne na tvorbu takzvaných blendov alebo zmesí. Najčastejší pomer býva 80 % arabica a 20 % robusta. 

Tento nápoj, ktorý tu s nami žije niekoľko storočí, si na Slovensku vieš vychutnať hádam už aj v tej najmenšej dedinke. Slovensko má obrovskú kávovú kultúru a komunitu, ktorá sa o to poctivo stará. My sme vybrali pre teba v galérii tie najunikátnejšie kaviarne z celého Slovenska.

Pozri sa na to, čo ponúka kaviarenská scéna po celom Slovensku

Zdroj: Statista

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá