Redaktor Startitup – Martin Faith: „Chcem zarábať tým, čo ma baví“

  • Aby sme našli talent nemusíme chodiť ďaleko. Niekedy sa stačí obzrieť okolo seba. V našom prípade to skončilo rozhovorom s Martinom Faithom, ktorý je členom našej redakcie. :)
image_1437052685.jpeg
  • Aby sme našli talent nemusíme chodiť ďaleko. Niekedy sa stačí obzrieť okolo seba. V našom prípade to skončilo rozhovorom s Martinom Faithom, ktorý je členom našej redakcie. :)

Martin, na svoj pomerne mladý vek a čerstvo ukončenú školu vo Wiener Neustadt máš veľa skúseností a ešte väčšie ambície ukázať svetu svoj talent. Čo ťa neustále poháňa vpred a motivuje?

Moja motivácia je veľmi jednoduchá – je to chuť sa realizovať v záležitostiach mne blízkych. Dávnejšie som počul názor, že len minimum ľudí si zarába na živobytie tým, čo ich naozaj baví. Ak je tomu tak, tak chcem patriť medzi toto minimum. Ťažko by som sa teda púšťal do spolupráce na projekte zameranom napríklad na módu, keďže mi táto téma vôbec nie je blízka. Ak ale ide o projekt zameraný na šport alebo vzdelávanie, máte môju pozornosť.

Mám rád prácu v tímoch a preto sa snažím rozvíjať svoj skillset tak, aby som vedel byť čo najväčším prínosom do kolektívu. Preto treba kmitať. :)

Z Masaryrokovej university, kde si študoval Hospodársku politiku si následne po ukončení bakalárskeho štúdia odišiel do Ameriky na Arkansas State Univerzity. Aké je to študovať na americkej univerzite?

Bola to obrovská skúsenosť, na ktorú tak skoro nezabudnem. S odstupom času som aj rád, že som študoval na menšej škole pri drobnom mestečku. Bol som tak bližšie ku bežným američanom a mohol som si zažiť tú pravú Ameriku – pušky, vlajky a kostoly. Problém bol akurát ten, že ASU je v dry county. Tým sa nám poškolské pivá trošku skomplikovali.

Pochopil som tiež, prečo by vysoké školstvo nemalo byť zadarmo. V USA to funguje na báze ponúkanej služby – študent je zákazník. Školy sa o študentov doslova bijú, čo sa odráža predovšetkým na kvalite vyučovania. Amerika vie vyprodukovať najkvalitnejších ľudí a je to práve vďaka nastavenému systému školstva. Nikto tam nejde na výšku preto, že sa mu ešte nechce nič robiť a o pár rokov si chce predĺžiť strednú. Každý tam má veľmi konkrétnu predstavu, prečo študuje to čo študuje.

Bol si členom aj nejakého „bratstva“? :)

Bol som výmenným študentom na jeden semester, preto nebolo možné sa uchádzať o účasť v spolkoch. Tie sú oveľa viac ako to, čo poznáme z amerických komédií. Fraternities sú predovšetkým o tvorbe networku a prepájaní študentov s podobným záujmom medzi sebou a taktiež s absolventami naprieč celou krajinou. Bol som aktívny v menších študentských spolkoch pre medzinárodných študentov a graduate studentov business fakulty.

Na tradičnú greek party sa nám ale prepašovať podarilo. Je to tým filmom dosť podobné. :)

Po návrate z Ameriky ťa to popri štúdiu na Fachhochschule Wiener Neustadt začalo ťahať smerom k startupom. Prečo a čomu si sa začal venovať?

Počas letného cestovania v amerike boli mojími najlepšími priateľmi Uber a AirBnb. Zamiloval som si jednoduchosť týchto riešení. Po príchode do Viedne som sa cez kamaráta dostal ku miestnemu Impact Hubu, kde som sa zúčastnil niekoľkých prednášok a podujatí. O startupy som sa zaujímal v tejto dobe skôr pasívne. Pozdávala sa mi predovšetkým dynamická povaha budovania takéhoto biznisu, keď pri správnom postupe a troške štastia môže nápad za pomerne krátky čas vyrásť do celosvetovej spoločnosti. Istý zlom v mojej aktivite nastal, keď ma známa oslovila ohľadom spolupráce pri organizácií Lean Startup Machine Vienna. Odvtedy som sa v komunite začal aktívnejšie pohybovať.

So samotným budovaním startupu doposiaľ skúsenosť nemám, ale už sa mi na obzore črtá niekoľko zaujímavých možností. Dôležitým bolo pre mňa ujasnenie si, akú pozíciu budem vedieť zastávať. Pred časom som bol na podujatí SBA, ktoré bolo v Bratislave na fakulte manažmentu UK. Rečník tam spomínal tri typy ľudí, ktoré sú pre budovanie startupu nutné: hacker, hipster a hustler. Ja som jednoznačne hustler.

Pre Startitup už píšeš nejaký ten mesiac. Ako si sa vlastne k tomu dostal?

Cez spomínaný Lean Startup Machine. Mal som za úlohu propagáciu podujatia na Slovensku, tak som šiel priamo ku portálu s najväčším záberom na cieľovú skupinu – za startitup.sk. S chalanmi som si celkom sadol, slovo dalo slovo a onedlho vyššiel môj prvý článok. Celý proces môjho uvedenia do redakcie prebehol veľmi hladko a bez zbytočných naťahovačiek, čo mi veľmi vyhovovalo.

Čo bol hlavný turning point tvojho rozhodnutia stať sa súčasťou Startitup?

Rozhodnutie “ísť do toho” bolo veľmi jednoduché. Vždy som mal kladný vzťah ku písaniu a téma startupov mi bola čoraz viac bližšia. Keď som dostal ponuku na spoluprácu, bez váhania som ju prijal.

Písal si predtým nejaké články resp. mal si vôbec svoj blog?

Áno, písal som si blog pre svojich priateľov a rodinu keď som bol v Amerike. Písal som to štýlom for fun a podľa toho to aj vyzeralo, prispieval som veľmi nepravidelne, keďže boli obdobia, kedy jednoducho nebolo o čom. Keď už som sa k tomu dostal, písanie som si užíval a mal som na neho celkom pozitívne ohlasy.

Takže startupový nadšenec s chuťou zmeniť svet a bez skúsenosti s písaním začal tvoriť a vyjadrovať sa k viacerým témam, ktoré do dnešného dňa čítalo viac ako 40 000 ľudí. Feels good? :)

Pretty good. :) Začínal som prakticky bez skúseností a je stále veľa čo zlepšovať. To je ale vždy. Som rád, že možem byť súčasťou portálu, ktorý je hlasom slovenskej startupovej scény. S pribúdajúcim časom si stale viac užívam slobodu v písaní, keď môžem sám vyhľadávať témy a ľudí na rozhovor. Ak píšem o niečom, čo ma osobne veľmi zaujíma, ide mi to ľahúčko a aj s konečným výsledkom som zvyčajne spokojnejší.

Je podľa teba Slovensko v porovnaní so zahraničím dostatočne blog friendly krajina, alebo máme čo doháňať v oblasti blogovania a vyjadrovania svojich názorov?

Môj osobný názor je, že v tomto Slovensko nezaostáva. Neopieram sa tu ale o žiadne reálne dáta, je to len môj „pocit“. Viem ale, že ak sa o niečom zaujímavom napíše, tak to ľudia riešia. Napríklad včera som si prečítal super článok o Elizabeth Holmes. Verím, že takisto ako ja, o tejto dáme veľa Slovákov doposial nevedelo a stavím sa, že bola včera aj dnes témov mnohých konverzácií.

Slováci radi čítajú, radi sú v obraze. To je výborne, nežijeme v bubline a chceme byť aktívnou súčasťou nového sveta, ktorý sa dnes buduje. Dôležité je, aby to fungovalo aj opačným smerom. Aby teda veľký svet vedel, že na Slovensku žije veľa špičkových ľudí, ktorí vo svojích hlavách nosia top projekty čakajúce na podporu a rozvoj.

Článok o tvojom pohovore vo Facebooku čítalo veľké množstvo Slovákov. Myslíš, že ľudí zaujalo viac to, že sa „nejaký“ Slovák uchádzal o prácu v jednej z najlepších firiem na svete, alebo príbeh, ktorý celý pohovor sprevádzal?

To, že sa Slovák dostane do špičkovej spoločnosti ako Facebook, je síce úžasné, ale nie je ojedinelé. V silicon valley sú bežné stretnutia silnej tamojšiej slovenskej komunity. Ľuďom sa podľa mňa páčil môj príbeh. Tiež určite mnohích zaujímalo, ako vyzerá pohovor do Facebooku. Fakt, že ma táto spoločnosť oslovila a takmer som dostal pozíciu v Dubline je len takým malým vyobrazením toho, čo dnešná doba ľudom umožňuje. Byť úspešný nie je ľahšie ako v minulosti, dnes to ale môže skúsiť takmer každý. A to je na 21. storočí to úžasné.

Okrem toho, že si písaním aj pomerne slušne privyrábaš, venuješ sa ešte niečomu?

Momentálne bývam vo Viedni a chodím aktívne na kurzy nemčiny. Cieľom je robiť to naplno a do konca roka byť fluent. Okrem toho robím hosta vo Viedenskom Impact Hube, ktorý začiatkom leta rozšíril svoje priestory. Ak budete mať cestu cez Viedeň, zastavte sa na kávu a rád vám to tam ukážem.

Od pohovoru vo Facebooku si hľadám pozíciu v Rakúsku a momentálne som v procese jednania o niekoľkých zaujímavých spoluprácach. Jedná sa o projekty podstatou môjmu srdcu blízke, preto verím, že nájdeme spoločnú reč.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí by chceli začať písať pre Startitup?

Písaním človek rastie. Učí sa lepšie vyjadriť svoje myšlienky a tým, že si robí research ku svojím článok, nadobudne znalosť danej problematiky. Písanie pre Startitup vyžaduje dve charakteristiky: záujem o startup a tech témy a chuť písať. Všimnite si, že tam nefigurujú predošlé skúsenosti (ktoré ale určite niesú na škodu). Čerešničkou na torte je tým ľudí, ktorí majú vôľu na sebe makať a tahať sa navzájom dopredu.

Martin je pre Startitup skutočným prínosom a sme radi, že je súčasťou nášho tímu. Okrem Martina môžete v našom tíme nájsť aj ďalších skvelých ľudí, ktorí sú zapálení pre to, čo robia. Vždy sme sa snažili navzájom motivovať a objavovať tak nové príležitosti. Naše dvere sú otvorené pre všetkých, tak ak by si sa chcel aj ty stať súčasťou nášho skvelého tímu, jednoducho sa nám ozvi. :) 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá