Revolúcia vo výrobe automobilov. Na trhu je oficiálne prvý „vytlačený“ model pre masy

  • Vôbec prvý automobil vyrobený pomocou 3D tlače prinesie na trh spojenie dvoch firiem
  • Automobil by mal byť určený pre masový trh. Vozidlo si už predobjednali tisíce nadšencov
automobil
twitter.com
  • Vôbec prvý automobil vyrobený pomocou 3D tlače prinesie na trh spojenie dvoch firiem
  • Automobil by mal byť určený pre masový trh. Vozidlo si už predobjednali tisíce nadšencov

Inovácie sú veľmi dôležité pre napredovanie civilizácie. Tie najväčšie objavy a pokroky ľudstva boli úspešné vďaka odhodlaniu tvorcov robiť veci inak aj napriek neveriacej väčšine. Automobily sa vyrábajú rovnako už od čias prvej pohyblivej výrobnej linky, ktorú vynašiel Ford v roku 1913. Po viac ako storočí sa v tejto oblasti nezmenilo takmer nič. Všetko funguje podobne ako v minulosti akurát výrobné linky sú omnoho viac automatizované vďaka robotom.

Ako sa dajú vozidlá vyrábať inak a jednoduchšie však donedávna nikoho nenapadlo. Teda možno aj napadlo, len nemal „gule“ na to, aby podobný pokus zrealizoval. Ale dnes je všetko inak a spojenie dvoch odvážnych firiem prinieslo prvý výsledok, ktorý by mohol dokonca spôsobiť menšiu revolúciu vo výrobe automobilov. Dve firmy a dva odlišné svety sa rozhodli spojiť, aby priniesli na trh niečo, čo tu ešte nebolo.

Záujem predčil očakávania

Taliansky výrobca elektrických automobilov XEV oslovil firmu Polymaker, ktorá má zvučné meno v oblasti 3D tlače. Firma sa zároveň zaoberá vývojom moderných materiálov pre 3D tlač. Automobilka XEV dodala dizajn a následne bolo vozidlo vytlačené z obrazoviek počítačov do 3D podoby. Výsledkom je malé autíčko s názvom XEV LSEV.

Šéf Polymaker Xiaofan Luo je zo spolupráce s XEV nadšený a tvrdí, že aj napriek tomu, že 3D tlač je pomerne rozšírená pri výrobe rôznych produktov, nikto ju zatiaľ nevyužil v takom rozsahu a veľkosti ako v tomto prípade. 3D tlač sa podla neho môže naozaj stať jednou z moderných foriem výroby automobilov. Materiály sa každým rokom zdokonaľujú a je možné pomerne jednoducho vyrábať pevné a odolné produkty. Horšie to je s rýchlosťou výroby.

Typická automobilová linka chrlí automobily ako na bežiacom páse. Naproti tomu vytlačenie jedného automobilu trvá v priemere 3 dni. Je tu teda stále priestor na zlepšenie celého procesu vďaka vývoju rýchlejších tlačiarní. Za cenu 6 081 € dostaneš malé vozidlo, ktoré váži iba 450 kilogramov a na jedno nabitie prejde vzdialenosť 150 kilometrov.

Nejde však o žiadneho trhača asfaltu. Maximálna rýchlosť je necelých 70 km/h. Automobil sa skladá iba z 57 častí. Len pre porovnanie typický automobil dneška obsahuje až 2 000 častí. Okrem okien, rámu a sedadiel bolo vytlačené kompletne všetko.

Zameranie automobilu je podľa parametrov jasné. Ide o výsostne mestské vozidlo, ktoré sa zmestí do každej medzierky. Odpadá tak problém s parkovaním. Masová výroba by mala začať v druhej polovici roku 2019. Malé sympatické vozidlo si objednalo už 7 000 nedočkavcov. Podľa počtu objednaných kusov a dĺžky výroby jedného vozidla sa však budúci majitelia musia obrniť extrémnou trpezlivosťou.

zdroj: inhabitat.com , youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech