Revolučná pizzeria nahradila ľudské ruky robotmi a odstavila na vedľajšiu koľaj najväčších hráčov. Za hodinu pripravia stovky kúskov

  • Robotizácia postupne preniká zo strojárskej výroby aj do oblasti prípravy jedál
  • Typickým príkladom je „čerstvý a voňavý“ startup Zume Pizza, ktorý stavil prí výrobe pízz na robotov
  • Tie dokážu vyrobiť až 370 pízz v priebehu jednej hodiny
pizza
zume pizza
  • Robotizácia postupne preniká zo strojárskej výroby aj do oblasti prípravy jedál
  • Typickým príkladom je „čerstvý a voňavý“ startup Zume Pizza, ktorý stavil prí výrobe pízz na robotov
  • Tie dokážu vyrobiť až 370 pízz v priebehu jednej hodiny

Roboty sú obrovskou hrozbou pre budúce generácie. Každým rokom sú totiž rýchlejšie a dokonalejšie. Robotizácie sa spočiatku obávali hlavne ľudia pracujúci v strojárskom priemysle. Práve tu sa totiž počet robotov zvyšuje extrémnym tempom. Postupom času však začali roboty fušovať aj do oblasti prípravy jedál.

Počuli sme už o reštaurácii kde hamburgery pripravujú roboty. Dnes tu máme pizzeriu, kde sa chutné pizze pripravujú práve za použitia robotov. Je to vec nevídaná, keďže s podobným nápadom takmer nikto neprišiel. Tento nápad je taký revolučný, že japonská spoločnosť SoftBank je ochotná investovať do podniku 750 miliónov dolárov.

strojZobraziť celú galériu (5)
zdroj: businessinsider.com

Táto finančná injekcia by spoločnosti veľmi prospela. Jej „bokovkou“ je totiž je poskytovanie podobných robotických technológií aj pre iné spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti prípravy a predaja jedál. Projekt robotickej spoločnosti skrsol v hlavách dvoch priateľov Julie Collins a Alexa Gardena. Vďaka automatizácii môže Zume Pizza redukovať čas donášky na 5 – 20 minút. Roboty v zadnej časti budovy dokážu vyrobiť až 370 pízz za hodinu. To je jednoducho paráda.

cestoZobraziť celú galériu (5)
zdroj: businessinsider.com

Roboty umožnili zníženie ceny oproti konkurencii

Spoločnosť sa pri výrobe robota kuchára spojila so spoločnosťou ABB Robotics, ktorá sa špecializuje na výrobu priemyselných robotov. Ako prebieha celý proces? Zákazník si jednoducho vyberie pizzu a objedná si ju prostredníctvom Zume aplikácie. Dáta sa následne pošlú do centrálnej jednotky robota. Ten začne okamžite pracovať. Ešte v roku 2016 bol na pracovisku človek, ktorý pripravoval na pizzu cesto. Dnes sú všetky kroky automatizované. Placka je vytvorená v priebehu deviatich sekúnd.

robotZobraziť celú galériu (5)
zdroj: businessinsider.com

Placka cesta následne putuje po páse k jednému z dvoch dávkovačov, ktoré majú dokonca vlastné mená. Jeden je Giorgio a druhý Pepe. Tie pokryjú cesto omáčkou podľa výberu zákazníka. Cesto s kôpkou omáčky pokračuje na ceste k Marte, ktorá slúži na dokonalé rozotrenie omáčky. Následný proces roboty nedokážu jednoducho simulovať, a preto je potrebná ľudská ruka. Jedná sa o nanesenie oblohy v podobe syrov. Veľkosti cesta na pizzu sa totiž môžu líšiť. Následne nastupuje posledný robotický pracovník s názvom Bruno.

krájačZobraziť celú galériu (5)
zdroj: businessinsider.com

Táto robotická ruka zdvihne pizzu a prenesie ju nad pec rozpálenú na 800 stupňov. Na chrumkavý výsledok tak stačí iba jedna minúta. Posledným krokom je rozkrájanie pizze na osem dielikov za pomoci krájača, ktorý obsluhuje ľudská obsluha. Následne je pizza zabalená do netradičného obalu vyrobeného z vlákien cukrovej trstiny.

autoZobraziť celú galériu (5)
zdroj: businessinsider.com

Zume predstavilo aj revolučné vozidlo, pre tých, ktorí chcú pizzu priamo z pece rovno pred dom. Vo vozidle je všetko na prípravu a šesť pecí. Tie dokážu v priebehu hodiny upiecť 70 kusov pízz. Tu však rozmaznávanie zákazníka neskončilo. Na základe objednávok zákazníka dokážu v Zume predpokladať čas aj druh pizze už predtým, než zavolá samotný zákazník.

Pizza od Zume o priemere 35,5 centimetra stojí od 10 do 20 dolárov, a to vrátane doručenia. Konkurenčná spoločnosť Domino’s si za pizzu podobného priemeru zapýta od 15,99 dolára vyššie. Za doručenie zaplatíš 3 doláre. Robotizovaná výroba jednoducho dovoľuje okrem zvýšenia rýchlosti aj zníženie cien, a preto má poriadne výhody.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech