Revolučný startup využíva odvážny model fungovania. Všetci zamestnanci pracujú na diaľku

  • Ak robíš niečo inak, väčšina ľudí ťa nechápe
  • Toto je aj prípad spoločnosti Invision
  • Aj keď to na prvý pohľad vyzerá nereálne, 700 zamestnancov spoločnosti pracuje na diaľku a funguje to priam dokonale
invision
invision
  • Ak robíš niečo inak, väčšina ľudí ťa nechápe
  • Toto je aj prípad spoločnosti Invision
  • Aj keď to na prvý pohľad vyzerá nereálne, 700 zamestnancov spoločnosti pracuje na diaľku a funguje to priam dokonale

Invision je na prvý pohľad úplne obyčajný startup, akých sú na svete stovky. Ak sa však pozrieš na túto spoločnosť bližšie, zistíš, že funguje úplne inak ako väčšina konkurencie. Ak by si chcel nájsť hlavné sídlo spoločnosti, tak ho určite nenájdeš. Jednoducho neexistuje. Spoločnosť totiž nemá žiadne kancelárske priestory, ako to býva v prípade moderných startupov zvykom.

Majitelia sa totiž rozhodli pre úplne iný model, ktorý je u väčšiny spoločností zatiaľ tabu. Aký je to model? Každý jeden zamestnanec totiž pracuje na diaľku. Môže tak pracovať z domu, pláže alebo z internetovej kaviarne.

Mnohým majiteľom firiem pri predstave tejto formy práce vstávajú vlasy dupkom. Neveria totiž svojím zamestnancom a potrebujú ich mať neustále pod kontrolou. Invision však úspešne funguje už sedem rokov. Spoločnosť, ktorá vyvíja softvérové riešenia vznikla v roku 2011.

Obrovská inšpirácia pre zamestnávateľov

V tom čase nebolo peňazí nazvyš. Spočiatku boli plány na otvorenie vlastnej kancelárie, avšak zistilo sa, že náklady by boli veľmi vysoké. Na vývoj softvéru pritom stačil iba obyčajný laptop.  Zakladateľ spoločnosti Clark Valberg sa preto rozhodol pre iné riešenie. Zamestnanci pracujú zo všetkých kútov sveta. Niektorí sa nachádzajú v Anglicku, Izraeli, Austrálii, Argentíne alebo v Nigérii.

Aj napriek rozdielnym časovým pásmam všetko funguje tak, ako má. Neexistujúca kancelária má otváraciu dobu od desiatej hodiny rannej do šiestej hodiny večernej. Celkovo až 700 zamestnancov je nadšených, a preto pracujú pilne ako včeličky.

„Všetko je o výsledkoch a nie o tom, kde sa nachádza tvoja IP adresa,“ povedal manažér ľudských zdrojov Mark Frein. Vo výsledku je tento systém výhodný pre obe strany. Samotní zamestnanci nemusia dochádzať do práce, vďaka čomu ušetria množstvo času. Svoju prácu môžu skončiť skôr a nemusia v nej tráviť zbytočný čas. Spoločnosť na druhej strane ušetrí milióny dolárov ročne za prenájom kancelárie. Okrem toho si môže pohodlne najímať odborníkov z celého sveta.

Podľa samotného zakladateľa spoločnosti kancelária vlastne nezaručí, že pracovníci pracujú viac v porovnaní s tým, keď pracujú na diaľku. Dnes sa totiž mnoho zamestnancov v kanceláriách zabáva priamo počas pracovnej doby.

Každá minca má však dve strany. Nevýhodou je minimálny kontakt medzi zamestnancami. Mnohí z nich sa totiž nikdy nevideli. Minulý február sa to však zlepšilo. Spoločnosť organizovala týždňový teambuilding, na ktorom sa zišlo množstvo zamestnancov z celého sveta.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK