Režisér najkultovejších hollywoodskych filmov pochádza zo Slovenska. Považujú ho za svetový talent

  • Miloš Forman nie je jediný rodák z Československa, ktorému sa podarilo uspieť na režisérskej stoličke za veľkou mlákou
  • Rodák z Komárna Ivan Reitman má totiž na konte kultové snímky ako Krotitelia duchov či komédie s Arnoldom Schwarzeneggerom
  • Napriek tomu na Slovensku nie je príliš známy
Krotitelia duchov
Kobal Collection
  • Miloš Forman nie je jediný rodák z Československa, ktorému sa podarilo uspieť na režisérskej stoličke za veľkou mlákou
  • Rodák z Komárna Ivan Reitman má totiž na konte kultové snímky ako Krotitelia duchov či komédie s Arnoldom Schwarzeneggerom
  • Napriek tomu na Slovensku nie je príliš známy

Mohli by sme ho označiť za absolútnu bombu svetovej kinematografie v 80-rokoch. Aj napriek vysokej konkurencii si kultový film Krotitelia duchov doteraz získava fanúšikov svojím jedinečným hororovo-komediálnym príbehom štvorice kamarátov, ktorí v uliciach New Yorku rozbehli živnosť s lovom duchov. Vedel si však, že za týmto popkultúrnym kúskom stojí rodák z Komárna?

Rodičia po hrôzach z vojny emigrovali

Ivan Reitman má na svojom konte okrem úspešnej trilógie aj ďalšiu obrovskú zásluhu. Podarilo sa mu totiž z kamennej tváre Arnolda Schwarzeneggera, ktorý bol dovtedy známy iba ako Terminátor a kulturista, urobiť hviezdu komediálnych filmov. Snímka ako Dvojičky, Policajt zo škôlky či Junior pripútali k televíziám celú jednu generáciu. Pri premiére filmu Dvojičky dokonca údajne Reitman povedal manželke Arnolda Schwarzeneggera, že až teraz ľudia pochopia, prečo si ho v skutočnosti vzala.

Napriek  tomuto všetkému režisérovi Ivanovi Reitmanovi nie je na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť, a ani zďaleka nie taká, akej sa mu dostáva za veľkou mlákou.

zdroj: Toronto Public Library

Reitman sa narodil v už spomínanom meste na juhu Slovenska, v Komárne, rok po skončení druhej svetovej vojny. Keďže jeho rodičia boli židovského pôvodu, pred narodením Ivana nemali jednoduchý život. Matka Klára bola odvlečená do koncentračného tábora v Osvienčime a otec sa pridal k odboju. Keď mal malý Ivan štyri roky, rodičia sa rozhodli z Československa emigrovať. Za svoju cieľovú destináciu si stanovili Kanadu, kde potom prežili zvyšok svojho života.

Láska k umeniu už od mlada

V Toronte potom Reitman vyštudoval Oakwood Collegiate a popri tom spieval v zbore  Twintone Four singing group. Rozvíjať svoju lásku k hudbe sa rozhodol aj na vysokej škole, kde z nej získal bakalársky titul. Počal vysokej školy však objavil novú záľubu, a tak natočil viacero krátkych filmov.

Po škole sa rozhodol v brandži pokračovať ako producent v mestskej televízii v Toronte. Po prvom roku ale dostal vyhadzov a jeho cesta smerovala do New Yorku. Tam produkoval broadwayský muzikál The Magic Show, ktorý zožal mimoriadny úspech.

zdroj: Wikipedia/CFC in L.A

Vo svojej kariére producenta pokračoval aj vo svete filmografie. Dal sa dokopy s režisérom Davidom Cronenbergom, s ktorým spolupracoval na viacerých filmoch. Na režisérsku stoličku sa však posadil až v roku 1979 pri snímke Meatballs, ktorá na výslnie vyniesla nielen Reitmana, ale aj neskoršiu hviezdu Krotiteľov duchov – Billa Murrayho. Títo dvaja neskôr pokračovali aj v úspešnej komédii Stripes, až kým neprišiel rok 1984 a sním aj otázka:,,Who ya gonna call?“

Ghostbusters!

Film krotitelia duchov zaznamenal okamžitý úspech a Reitmana vyniesol na režisérsky vrchol. Keď na premiére filmu v štúdiách Columbia Picture ľudia po tom, čo sa na plátne objavil prvý duch, začali pišťať a smiať sa, Reitman vraj vedel, že film bude mať úspech. A veru, nemýlil sa. Až kým neprišla snímka Sám doma, bol film najlepšie zarábajúcim svojej doby. Celosvetovo totiž zarobil vyše 295 miliónov dolárov

Nasledujúce roky boli pre Reitmana, rovnako ako pre celú filmografiu, náramne plodné. Po úspechu nasledovali snímky ako Dvojičky, Krotitelia duchov II., Policajt z materskej školy, Dave či bizarná komédia s tehotným Arnoldom v hlavnej úlohe – Junior

Aj napriek väčším časovým medzerám medzi filmami, Reitman neprestáva a točí ďalej. Medzi jeho najznámejšie diela z nového milénia patrí komédia Hlavne nezáväzne s Astonom Kucherom a Natalie Portman v hlavnej úlohe.

O rok by sme sa mali dočkať pokračovania

Pár rokov dozadu tiež uzrel svetlo sveta remake jeho kultovej snímky Krotitelia duchov, tentokrát ale v ženskom prevedení. Aj keď si od divákov ani kritiky nevyslúžil uznanie, Reitman si myslí, že napriek tomu nové krotiteľky adresovali pozitívnu správu.

,,Jednou z úžasných vecí na tejto najnovšej verzii Krotiteľov duchov je, že všetky štyri ženy sú skvelými vzormi, a to aj napriek tomu, že niekedy sú vulgárne a hlúpe.  V roku 1984 sme mali v Krotiteľoch duchov podobnú dynamiku. Áno, boli sarkastickí a vtipní, ale uvedomili ste si, že tieto postavy sú najchytrejší ľudia v miestnosti. Ľudia k nim vzhliadali a chceli sa s nimi stretnúť. A cítime to tak aj s  krotiteľkami duchov. Namiesto toho, aby sme sa zaoberali ženskými klišé, považujeme ich za silné a inteligentné,“ komentoval nových Krotiteľov duchov Reitman v rozhovore pre Digital Trends.  

V súčasnosti spolupracuje so svojim synom Jason, ktorý je tiež režisér, na ďalšom pokračovaní tejto popkornovky. Dočkať by sme sa jej mali už budúcom roku.

zdroj: autobiography.tech

Okrem syna, ktorý má na konte tiež úspešné snímky ako Juno, či Ďakujeme, že fajčíte, má aj dve dcéry. Manželku Genevieve si Reitman vzal v roku 1976 a doteraz spolu tvoria stabilný pár. Tá  kvôli nemu konvertovala na židovskú vieru.

V svojom rodnom meste získal v roku 2011 cenu Primátora mesta Komárno. Slávnostného odovzdávania sa, ako inak, nezúčastnil.

Zdroje: Wikipedia, ČSFD, SunSigns, Digital Trends

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech