Richard Kellner – Či si profík alebo sa chceš naučiť programovať, na konferencii PyCon 2017 sa určite nudiť nebudeš

  • Tento rok sa na bratislavskej FIITke koná už druhý ročník medzinárodnej konferencie PyCon. Všetci nadšenci programovacieho jazyka Pyton sa už teda nevedia dočkať 10-12. marca 2017, kedy to celé vypukne. Richard Kellner, spoluorganizátor, sľubuje, že konferencia ťa naozaj naučí, ako si aj ty môžeš uľahčiť život vďaka tomuto programovaciemu jazyku. A chystajú špeciálne workshopy pre dievčatá a učiteľov!
pycon1
  • Tento rok sa na bratislavskej FIITke koná už druhý ročník medzinárodnej konferencie PyCon. Všetci nadšenci programovacieho jazyka Pyton sa už teda nevedia dočkať 10-12. marca 2017, kedy to celé vypukne. Richard Kellner, spoluorganizátor, sľubuje, že konferencia ťa naozaj naučí, ako si aj ty môžeš uľahčiť život vďaka tomuto programovaciemu jazyku. A chystajú špeciálne workshopy pre dievčatá a učiteľov!

Ahoj, Rišo, organizujete už druhý ročník konferencie PyCon. Povedz nám, na čo sa môžeme tento rok tešiť?

V prvom rade na Python a komunitu ľudí, ktorí sa mu venujú. PyCon konferencie sú ukážkou rozmanitosti toho, čo všetko je možné s pomocou tohto programovacieho jazyka vytvoriť. Tento rok chceme dať väčší priestor domácim rečníkom, ktorí majú jedinečnú šancu ukázať, že aj na Slovensku vieme prísť so zaujímavými nápadmi. Že svetové veci sa rodia aj u nás.

Počas troch dní bude konferencia nabitá zaujímavými hosťami zo Slovenska, Česka, núdza nebude ani o zahraničné mená. Súčasťou PyCon SK budú aj viaceré praktické workshopy, takže návštevníkom určite odporúčame prísť aj s vlastnými notebookmi. Vďaka tomu, že PyCon je komunitná konferencia, jej účastníci sa môžu tešiť aj na jej špecifickú atmosféru, nových ľudí a inšpiratívne myšlienky.

Zdroj: archív PyCon 2016

PyCon je medzinárodná konferencia organizovaná vo viac ako 40 krajinách sveta. Čo ťa motivovalo zorganizovať ju aj u nás?

Keď som žil vo Veľkej Británii, fascinovalo ma, akým spôsobom tam fungovali ľudia so spoločnými záujmami. Mal som možnosť navštíviť niekoľko podobných konferencií a hoci som sa na ne vybral sám, vždy som na nich našiel nových priateľov, ľudí zapálených pre rovnaké veci. Zakaždým som bol z toho nadšený. Je prirodzené, že po mojom návrate som podobnú skúsenosť hľadal aj na Slovensku. Chcel som zorganizovať podobnú konferenciu, problém bol však v tom, že v domácej Python komunite som nikoho nepoznal. Vedel som, že aj u nás sú ľudia, ktorí sa Pythonu venujú, len som dovtedy nemal možnosť nikoho stretnúť. Spolu s Danielom Kontšekom, jedným z mála Pythonistov, ktorých som poznal, sme preto začali organizovať pravidelné meetupy. Na prvom meetupe sa k nám pridal Ján Gondol a spolu sme založili občianske združenie, ktoré pomáha rozvoju tohto programovacieho jazyka. Postupom času sa pridali ďalší dobrovoľníci a táto komunita ľudí stojí aj za konferenciou PyCon SK.

Technické konferencie často pôsobia príliš odborne, čo môže ľudí, ktorí sa nezaoberajú napríklad programovaním, odradiť. Čo sa teda ľudia môžu u vás naučiť?

Mnohí ľudia sú presvedčení, že na to, aby človek vytvoril počítačový program, musí byť génius. Alebo aspoň veľmi dobrý v matematike. To je klišé, ktoré sa snažíme odbúrať a Python je na to vynikajúci nástroj. Technológie, ktorými sme obklopení, majú vlastný jazyk. Volá sa kód, a keď človek zvládne jeho tvorbu, otvárajú sa mu prakticky neobmedzené možnosti. Nie je to pritom žiadny bolestivý proces. Skôr naopak. Python bol pomenovaný po legendárnom komediálnom seriáli. Bol vytvorený preto, aby ľuďom tvorbu kódu zjednodušil, urobil zábavnejšou.

Prednášky na PyCon SK budú zamerané na rôzne cieľové skupiny, vrátane úplných začiatočníkov. Aj preto, že pokiaľ s programovaním niekto len začína, spoznať ďalších ľudí s rovnakými záujmami je veľmi inšpiratívne. Firmy, ktoré PyCon podporia, dostanú napríklad možnosť ukázať, ako Python využívajú pri konkrétnych aplikáciách. Ak by niekto hľadal novú kariérnu príležitosť, konferencia bude na to ideálna možnosť.

Zdroj: archív PyCon 2016

Pôsobíš tiež v občianskom združení SPy. Na čo sa zameriavate?

Poslaním občianskeho združenia je podpora vývojárov a používateľov programovacieho jazyka Python. Usilujeme sa o jeho popularizáciu a podporujeme aj ďalšie open source technológie a open source myšlienky v našej spoločnosti. Snahou je predovšetkým poskytovať pomoc a podporu úplným začiatočníkom a ľuďom, ktorí s programovaním len začínajú. Našou ambíciou je vybudovanie širšej spolupráce so školami a inými vzdelávacími inštitúciami a propagácia programovania  – bez ohľadu na konkrétny jazyk – u detí a mladých ľudí. Usilujeme sa dostať oblasť tvorby softvéru bližšie aj k sociálne slabším alebo inak znevýhodneným sociálnym skupinám. Chceme spolupracovať na open source projektoch, vytvárať otvorený vzdelávací obsah použiteľný pri školskej výuke či samoštúdiu a podporovať používanie otvorených technológii v spoločnosti a verejnom sektore.

Vašim cieľom je sprístupniť a naučiť programovací jazyk Python aj ľudí, ktorým programovanie nič nehovorí. Čím sa tento programovací jazyk odlišuje od ostatných?

Dôvodov je niekoľko, no skúsim sa obmedziť len na tie, ktoré považujem za dôležité z pohľadu začínajúceho programátora. Po prvé, kód v Pythone je ľahko čitateľný. Jednoduchý program v Pythone je tak zrozumiteľný, že ho dokáže pochopiť prakticky každý, aj keď nikdy predtým nevytvoril jediný riadok počítačového kódu. Nie je to žiadna atómová fyzika. Aj preto sa Python teší mimoriadnej obľube i medzi ľuďmi, ktorí napríklad nemajú ambíciu byť profesionálnymi programátormi, ale s jeho pomocou dokážu pracovať efektívnejšie. Python dnes nájdeme prakticky všade – od počítačových učební pre začiatočníkov, pri vývoji webových a desktopových aplikácií, analýze dát, finančných trhov až po oblasť umelej inteligencie.

Navyše, za Pythonom stojí úžasná globálna komunita. Ľudia, ktorí si navzájom pomáhajú a rešpektujú sa. To je ale niečo, čo najlepšie človek spozná, až keď sa stane súčasťou tejto komunity.

Zdroj: archív PyCon 2016

Veľa mladých ľudí má pred štúdiom IT rešpekt a radšej si vyberú iné odbory. Čím si myslíš, že je to spôsobené?

Myslím si, že ide o súhru viacerých dôvodov. Svoju úlohu zohráva generačný faktor – len máloktorí rodičia dokážu svojím deťom ukázať, že tvorba vlastných programov nie nudné cvičenie, ale zábava. Čo je horšie, nedokážu to svojim žiakom ukázať ani učitelia na školách. Keď som ešte v minulom tisícročí chodil na strednú školu, povinne sme sa učili Pascal, tvorbu algoritmov. To sú určite užitočné vedomosti, no len málokoho pritiahnu k tomu, aby si tvorbu kódu skúšal aj vo voľnom čase. O čo zábavnejšie by bolo, ak by mladí ľudia mali možnosť vymyslieť si vlastný projekt a učitelia boli tými, ktorí by ich k nemu nasmerovali? Každý by mal dostať možnosť vymyslieť ideu, ktorá by život urobila jednoduchším alebo zábavnejším a zrealizovať ju.

Je to inak v iných krajinách Európy?

Nie som odborník na školstvo, ale skúsim si pomôcť príkladom cesty, ktorú si zvolili vo Veľkej Británii. Minulý rok mal na PyCon SK prednášku Nicholas Tollervey, ktorý predviedol BBC micro:bit. Malý, jednodoskový počítač, nie väčší ako kreditná karta. Bol navrhnutý s cieľom motivovať deti, aby neboli len konzumentmi médií a obsahu, ktorý vytvoril niekto iný, ale sami vytvárali nové veci, písali vlastný softvér. Vo Veľkej Británii dostalo tento minipočítač približne milión detí vo veku 12-13 rokov. Som presvedčený o tom, že tento – relatívne lacný – krok spôsobí, že na britských ostrovoch vyrastie silná generácia technicky zdatných mladých ľudí.

Zdroj: archív PyCon 2016

Minulý rok ste vrámci konferencie organizovali workshop určený ženám a dievčatám. Na čo bude workshop zameraný tento rok?

Súčasťou premiérového ročníka PyCon SK bol workshop Django Girls a sami sme boli prekvapení, aký silný záujem oň bol. Dostali sme naň 160 prihlášok z celého Slovenska, čo viac ako päťnásobne prevýšilo našu kapacitu. To je dôvod, prečo sme tento workshop zaradili do programu konferencie aj v tomto roku. Mož­nosť pri­hlá­siť sa naň je ešte stále otvo­rená, stačí vypl­niť for­mu­lár na stránke djangogirls.org.

Ďalšie workshopy budú zamerané napríklad na prácu s jednodoskovými počítačmi, ktoré si tiež rozumejú s Pythonom. Tu si na svoje prídu najmä fanúšikovia tzv. internetu vecí (IoT, Internet of Things). Bokom ale neostanú ani učitelia informatiky, pre ktorých máme pripravený špeciálny program.

foto:archív PyCon 2016/Lucia Kotrhová

Zdroj: archív Pycon 2016/Lucia Kotrhová

Čo sa budú môcť učitelia u vás naučiť? Ako môžu svoje vedomosti využiť neskôr v praxi?

Po prvýkrát bude súčasťou PyCon SK tzv. EduTrack, platforma, kde o svojich skúsenostiach a vyučovacom prístupe budú hovoriť učitelia, ktorí s Pythonom už začali a majú čo povedať aj ostatným kolegom. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo nájsť nielen šikovných, ale aj ochotných pedagógov, ktorým sme za ich prístup vďační.

Nebude to len teoretický exkurz, v rámci EduTrack si budú môcť všetci Python aj prakticky vyskúšať. Preto by na PyCon SK mali počas druhého marcového víkendu namieriť všetci pedagógovia, ktorí by chceli proces výučby programovania zatraktívniť. Alebo urobiť zábavnejším, veď prečo nie?

Nakoniec nám povedz, na ktorého rečníka sa najviac tešíš ty!

Definitívny zoznam rečníkov ešte nemáme hotový, do 14. februára má totiž každý možnosť prihlásiť sa so zaujímavou témou. Budeme mať veľa zaujímavých rečníkov a vybrať len jedného je veľmi ťažké. Snáď mi ale nik nebude mať za zlé, ak sa priznám, že mojim osobným favoritom je Jeff Lambert a jeho prednáška o End-to-End šifrovaní.

zdroj titulnej foto: archív PyCon 2016

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá