Richard Marko je úspešným výkonným riaditeľom ESET. Jazdí na luxusnom aute Tesla Model X

  • Richard Marko je generálnym riaditeľom spoločnosti ESET od roku 2011
  • Jeho majetok sa odhaduje na 360 miliónov eur
 srcset
Tomáš Halász, tesla.com
  • Richard Marko je generálnym riaditeľom spoločnosti ESET od roku 2011
  • Jeho majetok sa odhaduje na 360 miliónov eur

Richard Marko začínal podľa vlastných slov v rozhovore pre Techbox ako softvérový developer a vývojár, keď prišiel do ESET-u. Vtedy to ešte bola malá firma, v ktorej boli traja zakladatelia, jedna asistentka a pár študentov, ktorí pracovali na softvérových produktoch.

Richard Marko je absolventom výpočtovej techniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Tam promoval s červeným diplomom a dokonca aj získal ocenenie rektora, a to nielen za vynikajúce výsledky, ale aj skvelú a jedinečnú diplomovú prácu.

Osudová konferencia

Po prvýkrát registroval značku ESET v rubrike o vírusoch, ktorá v deväťdesiatych rokoch vychádzala v počítačovom magazíne. Už vtedy sa zaujímal o oblasť vírusov a bolo pre neho veľmi zaujímavé zisťovať, že na Slovensku existuje firma, ktorá vyvíja svoj vlastný antivírusový softvér. Priamo s ľuďmi z ESET-u sa po prvýkrát stretol na konferencii v Nitre. 

O príbehu IT giganta na Slovensku sme ťa už informovali. ESET má za sebou bohatú históriu, v roku 1992 sa medzi dvoch pôvodných spoločníkov spoločnosti Petra Pašku a Miroslava Trnku zaradil aj Rudolf Hrubý. Vtedy to bol prelomový rok pre ESET.

Zaujímavosťou je, že meno spoločnosti nesie názov po staroegyptskej bohyni Eset, manželke boha podsvetia Usira, ktorá je známa v mytológii ako bohyňa liečiteľstva, manželstva a lásky.

zdroj: Peter Frolo

Osobnosť roka

Richard Marko je programátorským spoluautorom tzv. pokročilej heuristiky, ktorá v roku 2002 znamenala technologický zlom v detekcii škodlivého kódu. Práve vďaka pokročilej heuristike patrí ESET medzi globálnych lídrov v digitálnej ochrane. Generálnym riaditeľom spoločnosti ESET je od roku 2011, v tom istom roku sa stal slovenskou IT osobnosťou roka. Cenu najrešpektovanejší CEO získal po prvý raz v roku 2015 a následne aj v roku 2018.

ESET má zastúpenie vo viac ako 200 krajinách sveta. Ako uvádza TREND, ešte predtým, ako sa Marko pustil do budovania obrovskej firmy, musel si postaviť vlastný manažérsky tím.

V čase jeho povýšenia odišli z operatívneho riadenia ESET-u úplne všetci dovtedajší riaditelia a teda aj majitelia. Preto sa rozhodol vytiahnuť do popredia ľudí zvnútra firmy. Nevadilo mu, že možno nemajú skúsenosti s vedením medzinárodného tímu. Ako sám povedal, to nemal ani on. Páčilo sa mu, že mali záujem tvoriť a robiť nové veci, a predovšetkým to, že sa nebáli pustiť do niečoho nového.

Ako uviedol v rozhovore, so samotným vírusom sa prvýkrát stretol vtedy, keď bol jeho vlastný počítač infikovaný vírusom Yankee Doodle. Vírusy považoval za niečo veľmi komplikované a vzdialené.

zdroj: facebook.com/ESET

Avšak keď mal vzorku vo vlastnom počítači a dokázal vďaka nej analyzovať kód vírusu, tak to bolo pre neho niečo ako zjavenie. Začínal tomu skutočne rozumieť a postupne spoznával, ako taký vírus funguje. Yankee Doodle bol podľa jeho vlastných slov naozaj sofistikovaný kúsok kódu.

Kým sa však stal Marko najvyšším šéfom ESET-u, musel sa točiť práve okolo technológií. V ESET-e začínal ako analytik infiltrácií a softvérový vývojár, neskôr bol dlhodobo hlavný softvérový architekt. To bola jeho obľúbená pozícia.

Potom viedol práce na prvých generáciách antivírusového systému Nod32 a následne tri roky pôsobil ako technologický riaditeľ ESET. V novej funkcii generálneho riaditeľa mal na starosti úplne iné, nové a celkom odlišné sféry vplyvu – financie, obchod, marketing či ľudské zdroje.

Podľa rebríčka Forbes je spolutvorca modernej podoby antivírusu na štrnástom mieste najbohatších Slovákov. Počas jeho éry na čele firmy sa totiž tržby ESET-u zvýšili zo zhruba 100 miliónov eur na rekordných 500 miliónov.

Na konci roka 2018 ESET zamestnával na celom svete približne 1 600 ľudí, v roku 2019 ho analytická spoločnosť Gartner po druhý raz za sebou vyhlásila za tzv. vyzývateľa. Znamená to, že ide o reálnu hrozbu pre svetového lídra na jeho trhu. Vtedy prezentoval ESET podrobnosti pripravovaného nového firemného sídla na bratislavskej Patrónke, kde má v budúcnosti pracovať do 1 400 ľudí.

Investícia by mala dosiahnuť 100 miliónov eur, plocha pozemkov predstavuje 30-tisíc štvorcových metrov. Nečudo, že počas posledných rokov sa ESET a jeho majitelia či zamestnanci stali terčom mnohých útokov. O mnohých z nich určite aj vieš. Šlo o vyjadrenia z politických strán ako Smer, SNS, či priamo od Ľuboša Blahu. S tým dokonca vyhral ESET aj súd. 

Tesla Model X

Majetok Richarda Marka sa odhaduje na 360 miliónov eur. To, že Marko zastupuje jednu z najznámejších slovenských spoločností, nezaprie ani vo výbere svojho auta. Údajne ide o Tesla Model X.

Podľa Tesla Magazin ide o plne elektrické auto. V čom je výnimočné? Nad svojimi konkurentmi so spaľovacím motorom vyniká okrem ekologickej stránky a nákladmi na prevádzku aj nevídanou variabilitou, technologickými vychytávkami a jazdnými vlastnosťami, ktoré možno pri najvýkonnejších verziách porovnávať so superšportovými automobilmi.

Vďačí za to, okrem iného, extrémne nízkemu koeficientu odporu vzduchu (Cd = 0,24), efektívnym Li-Ion batériám a vlastnostiam elektromotora na striedavý prúd, ktorého vynálezcom bol Nikola Tesla.

zdroj: tesla.com

Ide o vlajkovú loď Tesly. Dizajnérom Modelu X je Tesly Franz von Holzhausen, ktorý navrhol aj sedan Model S. Tesla Model X sa vyrába v závode Tesla Factory v americkom Fremonte.

Cena Modelu X sa pohybuje od 77 do 131-tisíc eur.  Na Slovensku si však záujemcovia Teslu Model X priamo nekúpia, keďže u nás nemá Tesla Motors zastúpenie. Jedinou možnosťou je predaj cez internet. V roku 2016 získala Tesla Model X prestížnu cenu Golden Steering Wheel v kategórii najlepšie SUV roku 2016.

Zdroje: techbox.dennikn.sk, eset.com, teslamagazin.sk, forbes.sk

Najnovšie video