Riešenie klimatickej krízy je investíciou do prežitia, hovorí Hojsík. Do NR SR putuje nový návrh

  • Poslanec Tomáš Valášek podal do parlamentu návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze
  • Návrh je iniciatívou hnutia Progresívne Slovensko
plénum slovenského parlamentu
TASR/Pavol Zachar
  • Poslanec Tomáš Valášek podal do parlamentu návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze
  • Návrh je iniciatívou hnutia Progresívne Slovensko

„Zelený pilier je jeden z troch najdôležitejších pilierov Progresívneho Slovenska, pretože sa oň opiera celá budúcnosť našej krajiny a životy ľudí v nej. Sme jedinou politickou silou na Slovensku, čo klimatickú zmenu reflektuje a zdôrazňuje, že jej musíme prispôsobiť akýkoľvek ekonomický rast. Čas sedieť so založenými rukami už nemáme,“ píše Progresívne Slovensko na sociálnej sieti.

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek podal do parlamentu návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze.

Parlament by mal podľa návrhu požiadať vládu, aby pripravila do konca roka návrh tzv. klimatického zákona. Mal by obsahovať záväzok dosiahnuť klimatickú neutralitu Slovenska najneskôr do roku 2050 a cieľ zníženia emisií skleníkových plynov najmenej o 60 percent do roku 2030.

NR SR by podľa Valáškovho návrhu mala vyhlásiť na území SR stav klimatickej núdze ako východiskovej pozície na riešenie klimatickej krízy. Mala by nasledovať záväzky z Parížskej dohody o zmene klímy, ktorej je Slovenská republika signatárom. Hlási sa k cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2050 a usilovať o obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia.

Parlament by mal podľa návrhu požiadať vládu, aby dôsledne posudzovala vplyv legislatívnych a rozpočtových návrhov na ciele znižovania emisií skleníkových plynov a na ciele adaptácie sa na klimatickú zmenu.  

Rokoval aj s Hegerom 

Kabinet by mal tiež zabezpečiť aktualizáciu Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na roky 2021 – 2030 a Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Okrem iného žiada vládu zabezpečiť podporu rozvoja kapacít samospráv miest a krajov pre energetické plánovanie a koordináciu udržateľnej energetiky v regiónoch.

Poslanec tvrdí, že o návrhu komunikuje už tri mesiace. „Mal som niekoľko rozhovorov s premiérom Hegerom, kolegovia komunikovali s ministrom životného prostredia Budajom, rokovali sme so stranou SaS a plánujeme sa rozprávať s viacerými poslancami v OĽANO či Za ľudí,“ skonštatoval Valášek. Návrh vyhlásenia stavu klimatickej núdze by mal ísť na ďalšiu schôdzu NR SR.

Návrh iniciuje PS 

Valášek návrh predkladá ako iniciatívu mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS). Europoslanec za PS Martin Hojsík varuje, že toto desaťročie je posledné, počas ktorého môžeme zabrániť nekontrolovateľnému otepľovaniu planéty.

Klimatická kríza, pred ktorou varovali vedci, je tu. Záplavy, lesné požiare, extrémne búrky a víchrice sú čoraz častejšie a silnejšie. Veď len minuloročné európske záplavy si vyžiadali vyše 150 ľudských životov a spôsobili škody za vyše 40 miliárd eur. Riešenie klimatickej krízy je investíciou do prežitia. Aj preto je na čase, aby NR SR vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu ku konkrétnym krokom,“ upozornil.

Zdroje: TASR, Facebook/Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá