Rišo Kraľovič: Práca v Googli vyzerá naozaj tak dobre, ako si ľudia myslia

  • Začínal ako teoretický informatik, dnes spoluvytvára „rozum“ Google máp. Keď ho oslovili, povedal si, že vyskúša a uvidí. Dnes je v Googli už 3,5 roka a nesťažuje sa. Práve naopak. Občas je radšej v práci ako doma. Softvérový inžinier Rišo Kraľovič.
image_1432907054.jpeg
  • Začínal ako teoretický informatik, dnes spoluvytvára „rozum“ Google máp. Keď ho oslovili, povedal si, že vyskúša a uvidí. Dnes je v Googli už 3,5 roka a nesťažuje sa. Práve naopak. Občas je radšej v práci ako doma. Softvérový inžinier Rišo Kraľovič.

Aká bola tvoja cesta do Googlu?

V roku 2006 som v rámci doktorandského štúdia šiel na stáž na univerzitu ETH v Zürichu. Zapáčilo sa mi, tak som si to predĺžil o ďalší a ďalší rok. Môj bezprostredný plán však bol zostať ešte niekoľko rokov na ETH, a potom sa vrátiť na fakultu na Slovensku. Medzitým sa mi však ozvali z Googlu, že hľadajú ľudí, či by som to nechcel skúsiť. Viacerí moji kamaráti už boli v Googli a ja som sa stále pohrával s myšlienkou, že by možno stálo za to vyskúšať to.

 

Ako ťa našli?

Predpokladám, že niektorí z mojich kamarátov ma bonzol (smiech).

 

Zaujímavé, že sa oni ozvali tebe. Uchádzačov o pozície v Googli musí byť veľa.

Áno, ten záujem je veľký. Google je známy tým, že si ľudí vyberá naozaj pozorne. Má snahu nájsť najlepších a mnohí z tých, čo sa hlásia, sa tam nedostanú. Ale tak, podarilo sa mi.

goog24

 

Ako vyzerá výberový proces?

Štandardný proces vyzerá asi tak, že im pošleš životopis, po základnom screeningu ti zavolajú. Potom ťa pozvú na live interview, ktoré u mňa pozostávalo zo stretnutí s piatimi ľuďmi priamo z Googlu. Rozprávaš sa s nimi, dávajú ti otázky, každý má na teba asi trištvrte hodinu.

 

Kto bol medzi tými piatimi ľuďmi? Napríklad aj tvoj budúci manažér?

Paradoxne ani nie. Toto sú štandardne ľudia, ktorí pracujú ako softvéroví inžinieri a jednou z ich úloh je podieľať sa aj na takýchto interviews. Ja sa už tiež teraz stretávam s kandidátmi a dávam im úlohy.

p8142625

 

Čo bolo najťažšie na interview?

Neviem povedať, čo bolo najťažšie. Mal som obrovskú výhodu v tom, že som to bral ako nezáväzný pokus. Nebol som v strese. Vďaka tomu sa človeku určite aj lepšie rozmýšľa.

 

V rámci interview si hneď riešil konkrétne zadanie? 

Áno, boli to všetko technické veci. Klasické otázky na algoritmy, programovanie, rôzne veci z informatiky, aj z tej teoretickej. Človek musí mať istý prehľad. Okrem toho musí mať aj analytické schopnosti, to znamená naozaj vedieť vyriešiť ten-ktorý príklad. Na obe sa treba pripraviť.

goog8

 

Oslovili ťa na konkrétnu pozíciu?

Deľba práce v Googli funguje trochu inak než v iných firmách. Keď človek pracuje ako softvérový inžinier, tak je najímaný všeobecne na rolu softvérového inžiniera s tým, že sa očakáva, že bude flexibilný a bude vedieť pracovať na rôznych projektoch. Takto je možné striedať rôzne oblasti. Ja som od začiatku inklinoval ku geografii a mapám. Ak by som však chcel zmeniť oblasť a ísť pracovať na iných produktoch, môžem.

 

Dá sa v jednoduchosti opísať, čo na mapách robíš?

Pracujem na vyhľadávaní v mapách. Keď zadáš adresu do vyhľadávača, našou úlohou je zistiť, kde táto adresa presne je. Je totiž možné ju napísať v rozličných formátoch, v rôznych obmenách. Častokrát ak napíšeš napríklad iba ulicu, tak je veľmi nejednoznačná, keďže existuje v rôznych mestách.

 

Sú pracovné podmienky v Googli také, ako si všetci mimo tohto prostredia predstavujeme?

Myslím, že áno. Google si dáva záležať na tom, aby vytvoril dobré pracovné podmienky. Je to kreatívne prostredie, snažia sa, aby sme mali všetko potrebné pre efektívnu prácu. Čo je z tých obrázkov menej vidno, sú kolegovia. Tým, že Google najíma tých najlepších ľudí,  aj tvoji kolegovia sú výborní a veľmi šikovní ľudia.

 

Ktorá je tvoja najobľúbenejšia kreatívna miestnosť?

Mám rád relaxačnú miestnosť s akváriami, kde sa dá ľahnúť a premyslieť si veci, keď človek chce naozaj pokoj.

google_offices_zurich_ce260508_1

 

Asi nemáš vymedzený pracovný čas.

Pracovný čas je úplne flexibilný. Samozrejme, sú isté tímové meetingy a stretnutia či spomínané interviews. Mimo takýchto spoločných udalostí je na mne, ako si zadelím prácu. Pre mňa je ten pracovný čas trochu posunutý, lebo začínam neskôr ráno a končím neskôr večer. Do istej miery je to aj dobré, keďže hlavnú centrálu máme v USA.

 

Čo to znamená neskôr ráno?

Keď začínam neskôr, tak to je okolo pol jedenástej (smiech). Zas niekedy tam zostanem potom do deviatej, desiatej večer. Ako kedy. Sú dni, keď odídem skôr.

 

Je v rámci pracovného času priestor aj na vlastné veci?

Asi 20% pracovného času môžeme venovať nápadom, s ktorými prichádzame sami. K tomu nám dá Google priestor, môžeme osloviť kolegov a pracovať na tom. Takto napríklad vznikol Gmail.

 

Máš aj slovenských kolegov?

Ale áno, mávame také česko-slovenské obedy, takže je tam celkom dosť ľudí od nás. Dokonca v našom tíme robí jeden kamarát z matfyzu. A vlastne aj priamo môj spolužiak z gymnázia.

 

V čom vidíš najväčší potenciál súčasných technológií?

Zaujímavý počin sú určite elektromobily. Technológia elektromobilov je oveľa jednoduchšia ako spaľovací motor, ak si zoberieme, že v Tesle – raz som ju mal možnosť vidieť bez karosérie – to bolo úžasne jednoduché. Jeden elektromotor, ktorý bol možno 20 centimetrov veľký, jeden fixný prevod, pruženie a zopár senzorov. V porovnaní so spaľovacím motorom je to veľmi jednoduché. Problém je v technológii batérie, ale tá sa tiež vyvíja. Automatické samojazdiace autá podľa mňa majú tiež veľkú budúcnosť.

goog22

 

To je práve jeden z ambicióznych projektov Googlu.

Google má tzv. samojazdiace autá. Ale čo ma možno osobne trochu teší, je, že aj niektoré iné automobilky sa nechali vyprovokovať a pracujú na tomto koncepte. Určite to ale ešte pár rokov potrvá, lebo ide aj o mnohé legislatívne problémy. Bude potrebné prispôsobiť dopravné predpisy, ktoré sa vyvíjali sto rokov.

 

Ak by sme išli do extrému, nebojíš sa napríklad apokalyptických vízií robotov, ktoré dokážu premýšľať a prevezmú vládu nad ľuďmi?

Nie. Samozrejme, každá technológia ukrýva aj isté riziko, no naozaj si myslím, že súčasná technológia samojazdiacich áut má potenciál byť bezpečnejšia. Aj keď nebude stopercentná, nejaké nehody sa určite stanú, ale bude to bezpečnejšie, ako keď jazdia ľudia. Ľahko sa stane, že človek je unavený, nepozorný, nezodpovedný. Myslím si, že to bude krok k lepšiemu. Ten strach niektorých ľudí skôr pochádza z predstavy skutočne fungujúcej umelej inteligencie. Ale som veľmi skeptický, že sa to podarí v dohľadnej dobe dosiahnuť.

goog23

 

V zmysle?

Umelá inteligencia v zmysle, že by naozaj dokázala fungovať na podobnej úrovni alebo podobným spôsobom ako myslenie človeka. Je to jedna z  predstáv 50-tych rokov, ktoré sa nesplnili. Každý si vtedy myslel, že je na dosah ruky, potrebujeme len trochu výkonnejšie počítače s väčšou pamäťou a lepšími procesormi, a potom to už nebude problém. Od tej doby výkon počítačov stúpol možno desaťtisícnásobne, aj viac.

Napriek tomu to najlepšie, čo sa podarilo, je simulovať akési symptómy inteligencie alebo možnosť rozšíreného vyhľadávania s porozumením kontextu. Ani zďaleka to však nie je na rovnakej úrovni, ako je myslenie človeka. Takže aj z tohto dôvodu som skôr skeptický. Je to hudba ešte veľmi vzdialenej budúcnosti.

Ak by niekto chcel ísť pracovať do Googlu, čo mu odporúčaš? Ako sa môže pripraviť na interview?

Myslím si, že veľmi dobrý tréning sú programátorské súťaže ako ACM, ktorá je určená pre vysokoškolákov, alebo TopCoder a podobne,  a vzdelávanie sa v teoretických základoch informatiky. Výsledky zo  súťaží určite zapôsobia v životopise. Ak sa teda bavíme o softvérovom inžinierovi, lebo sú tam, samozrejme, aj iné pozície.

 

Moja klasická otázka na záver by znela, či piješ kávu. Ale vidím, že piješ. Tak inak. V Googli máte dobrú kávu?

Tá kávová kultúra je na úrovni. Ja som pred Googlom kávu vnímal ako horkú, nie moc dobrú kvapalinu, do ktorej keď sa naleje veľa mlieka a veľa cukru, tak sa dá použiť ako zákusok.  Práve v Googli som sa naučil oceniť aj dobré espresso. Máme tam kvalitné mašiny, to ma donútilo sa trochu vzdelať.

goog14 goog15 goog16 goog11 goog5 goog20

Zdroj fotografií: archív Richard Kraľovič, architect.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá