Róbert Vokál – muž, ktorý má byť druhým slovenským astronautom, chce poslať do vesmíru aj teba

  • Róbert Vokál bol vybraný spomedzi státisícov ľudí z celého sveta, aby práve on a niekoľko ďalších poleteli do vesmíru. Ako sa tento manažér k takémuto úspechu dostal, prečo doposiaľ nepoletel a ako sa môžeš dostať do vesmíru aj ty, nám prezradil Robo v zaujímavom rozhovore.
10648225_10204907899478508_1461543172495748880_o (2)
  • Róbert Vokál bol vybraný spomedzi státisícov ľudí z celého sveta, aby práve on a niekoľko ďalších poleteli do vesmíru. Ako sa tento manažér k takémuto úspechu dostal, prečo doposiaľ nepoletel a ako sa môžeš dostať do vesmíru aj ty, nám prezradil Robo v zaujímavom rozhovore.

Ahoj Róbert, si pravdepodobne najbližšie z nás všetkých k tomu, aby si mohol byť čoskoro označovaný za druhého slovenského astronauta. Aké to je, byť prirovnávaný k osobnosti formátu Ivana Bellu?

Zdravím Startitup, aj čitateľov. Byť prirovnávaný k Ivanovi Bellovi je v prvom rade veľký záväzok. On bol trénovaný na dlhší orbitálny pobyt na vesmírnej stanici, ja sa ledva dostanem za „hranicu“ vesmíru. Určite by som rád aj ja ostal týždeň na orbite, budem mať však iba pár minútový let. Na druhej strane, niekde začať musím a veľmi sa teším na tento zážitok. Myslím, že mladej generácii sa inšpirácia zíde, preto cítim zodpovednosť využiť túto príležitosť v prospech dobrej veci.Róbert Vokál

foto: archív Róbert Vokál

Obaja máte za sebou ale úplne iný príbeh – kým on bol vojenský pilot, ty si manažér. Je to dôkaz toho, kam sme sa v priebehu 20 rokov posunuli?

Ťažká otázka na posúdenie, pretože s miernymi úpravami sa ešte dnes lieta aj na strojoch na ktorých išiel on na svoju misiu. História ukazuje, že aj agentúra ako NASA potrebuje presunúť časť svojej agendy na súkromný sektor – raketoplán skončil, lebo bol nerentabilný. Predsa len v prostredí trhovej konkurencie ľahšie využijete potenciál na znižovanie nákladov a efektívny výskum. Pilot, manažér, to je jedno, ide o to, či je človek odhodlaný uspieť a prekonať sa. Verím, že pri oboch profesiách existuje veľa spoločných prvkov.

 

K lístku si sa dostal cez súťaž od AXE, ktorá obnášala obrovské množstvo testov a súťaží so stovkami tisíc ľudí. Prezraď, ako sa popri práci stíhaš udržiavať v dostatočnej forme?:)

Musím sa priznať, že aktuálne je to náročné. Pri suborbitálnych letoch nie je potrebná taká fyzická zdatnosť, ale samozrejme sa snažím udržať fit. Chce to silnú vôľu, dobrý time-management a prioritizáciu. Človek dokáže byť efektívny iba ak si nastaví jasný cieľ, ktorý ho motivuje a donúti sa prekonať. Niektoré aktivity už nestíham a neriešim, iné som na chvíľu zaparkoval, aby som to lepšie zvládal, keďže k tomu všetkému sa snažím byť dobrým manželom a otcom.

IMG_0187

foto: archív Róbert Vokál

V každom prípade máš v ruke lístok, no let zatiaľ v nedohľadne. O projekte sa zrazu prestalo rozprávať a skoro to z nedostatku informácií vyzerá, ako keby médiá mali nejaké embargo. Čo sa stalo?

Nepovedal by som, že sa o projekte prestalo rozprávať, chápem to skôr tak, že média potrebujú väčšie senzácie ako informáciu o tom, že nejaká spoločnosť už dokončila integráciu podvozku svojho stroja a podobne. Taktiež spoločnosti radšej nesľubujú nové termíny a plány, kým si nie sú isté, že ich naplnia. Ako držiteľ lístku dostávam pravidelné informácie o priebehu projektu a teším sa každej novinke. Bohužiaľ ich nemôžeme komunikovať, kým nie sú aj verejne publikované.

 

Máš teda nejakú víziu, kedy by si mohol približne poletieť?

Víziu mám, ale neriešim či sa naplní presne podľa očakávaní. Použijem slovo „deadline“, pretože práve v tomto odvetví nechcete tlačiť na termín na úkor kvality. Dúfam a verím, že tento rok uvidím prvý prototyp XCOR Lynx letieť, ale keďže ešte potom ostáva veľa testovacích letov a pár sto zákazníkov predo mnou, počítam skôr s rokom 2017. Vôbec mi táto predstava nevadí, a vážim si prácu, ktorú XCOR/SXC odvádza a s radosťou si na svoj let počkám.

10648225_10204907899478508_1461543172495748880_o (2)

foto: SocialUP / Karolína Kollárová

 

Obavy v uplynulom období vyvolávajú najmä nehody rakiet. Ty si sa mi napriek tomu zdôveril s myšlienkou, že napr. neúspešné pristátia SpaceX sú vlastne úspechom. Prečo? 

Buďme realisti – keď sa hráte s ohňom, občas sa popálite. Vývoj nových technológií, a predovšetkým v oblasti vesmírneho sektora nesie so sebou riziká. Niektoré sa dajú eliminovať, či minimalizovať, ale niektoré musíte akceptovať. SpaceX a ich posledné pokusy pristáť s prvým stupňom rakety Falcon9 dopadli až na jeden pokus neúspešne, ale skúsme zmeniť uhol pohľadu. Dodnes sa rakety radšej zahodili do oceánu a teraz prichádza doba, kedy sa vrátia, natankujú a opäť poletia.

Ak 1. stupeň rakety úspešne vynesie náklad, následne sa otočí, nasmeruje sa na lodičku s rozmerom pár metrov, ktorá pláva na rozbúrenom mori, doletí k nej na meter presne, pomaly dosadne a jediné čo sa nepodarí, je zablokovať nohu podvozku – za mňa úspešný test pristátia plus ponaučenie pre ďalší pokus.

Ako to teda momentálne vyzerá v segmente komerčných letov do vesmíru? Ako vidíš vývoj v najbližších rokoch a kedy sa môžu stať podobné lety “bežnými”?

Štátne a nadnárodné agentúry delegujú časť svojich projektov do súkromného sektora. Viacero veľkých aj malých firiem pripravuje svoje technológie a projekty na spustenie. Vývoj napreduje aj vo vedeckej rovine, nové technológie sa postupne implementujú a ceny by mali klesať. Najbližšie roky podľa mňa budú teda hlavne o znižovaní nákladov cez prepoužiteľnosť, legislatívnych úpravách a komercializácii.

V tej najvyššej lige vesmírnych agentúr zase o návrate na Mesiac, ľudskej posádke na Marse, asteroidoch a cubesat-och. Aj keď lety do vesmíru ešte dlho nebudú bežné, myslím si, že v oblasti suborbitálych letov to bude o pár rokov niečo, ako dnes plavba na luxusnej výletnej lodi – časť populácie si ich proste kúpi a pôjde. Zhrnul by som to tak, že sa máme na čo tešiť.

10550023_10204474061792837_8253914977942886296_o

foto: archív Róbert Vokál

 

Momentálne pripravuješ vlastný projekt, cez ktorý chceš jedného šikovného šťastlivca poslať do vesmíru sám. Prečo si sa rozhodol pre tento krok?

Spaceman Championship som sa rozhodol spustiť, lebo súťaž, ktorou som prešiel zmenila môj život k lepšiemu. Začal som viacej športovať, vzdelávať sa a veriť svojim snom. Z toho vychádza aj základná myšlienka nášho eventu – trénuj, buď lepší a popritom zaži astronautský výcvik. Na to, aby sme to dosiahli sme vymysleli unikátnu kombináciu mentálnych a fyzických disciplín s kráľovskou cenou pre víťaza – letenkou do vesmíru. Verím, že prostredníctvom Spaceman Championship pošleme nejedného človeka do vesmíru. Prvotná spätná väzba potvrdzuje, že sme sa vydali správnou cestou.

 

Nebojíš sa trochu reakcie ľudí? Predsa len, sám si ešte neletel a vlastne sa ani nevie na 100%, či vôbec poletíš..

Nebojím sa. Reakcie ľudí budú vždy rôznorodé. Faktom je, že neexistuje podobná nezávislá súťaž, ani čo sa disciplín týka a ani s možnosťou výhry suborbitálneho letu. To, že sa ešte nelieta, beriem ako nevyhnutné riziko, ktoré som ochotný v tejto fáze podstúpiť. Môj tím má pred sebou jasnú cestu, a verím, že sa všetko v správny čas stretne – firmy budú lietať a my budeme posielať astronautov do vesmíru.

324486_2375894918049_6313250_o

foto: archív Robert Vokál

 

Tak či onak, v máji sa otvorí registrácia a motivácia pre účastníkov snáď nemôže byť väčšia. Čo je tvoj osobný cieľ, ktorý chceš cez tento projekt dosiahnuť?

Rád by som sa jedného dňa pozrel za seba a videl svetovo úspešnú firmu, ktorá mení ľuďom život k lepšiemu, plní im sny, inšpiruje ich k športovaniu, vzdelávaniu a celkovému seba rozvoju. Tiež chcem aby Spaceman predstavoval firmu, ktorá určuje štandard a je priekopníkom tohto typu súťaží, ktoré skôr či neskôr začnú vznikať. Vždy budeme korektne a transparentne vyberať víťazov, prinášať zážitky a ceny súťažiacim. Vízia je absurdne veľkolepá, možno jedného dňa budú vo finále lietať suborbitálne lety a víťaz poletí na Mesiac alebo na Mars, ktovie kam to môže dospieť.

 

Prezraď, ak sa chce človek dôkladne pripraviť a dať do toho naozaj všetko, ako by mal zamerať prípravu na tvoju súťaž?

Táto súťaž má byť pre bežných ľudí, každý sa môže zúčastniť a vyhrať. V príprave sa nemusí zamerať na nič konkrétne, mal by byť celkovo fyzicky zdatný, mal by rozumieť aspoň základom fyziky, či pilotovaniu lietadla. Nechcem prezradiť všetko, niektoré disciplíny si úmyselne nechávame ako prekvapenie, a teda časť budeme komunikovať 5.5.2016 pri spustení registrácie, časť sa dozvedia súťažiaci až na mieste pred štartom. Predsa ani vo vesmíre neviete predpovedať všetko, čo vás stretne.

Screen Shot 2016-02-29 at 12.54.17

foto: spcmn.org

Nedá mi nespýtať sa..ak by si náhodou definitívne nepoletel, čo by si robil potom? Predpokladám, že by si sa svojho sna nevzdal :)

Nuž, asi by som musel zvoliť inú cestu. Zarobiť si na letenku, či postaviť si vlastnú raketu. Keď už nič iné, aspoň by som vypustil do vesmíru nejakého drona s 3D kamerou. Všeobecná odpoveď sa skrýva už v tvojej otázke – nevzdal by som sa svojho sna a hľadal by som cestu k jeho naplneniu.

 

Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí majú tiež svoje sny, no možno nemajú ten drive na to, aby ich uskutočnili, príp. sa za ne aspoň pobili?

V prvom rade, snívajte a následne tie sny premeňte na plán – až vtedy pochopíte čo je pred vami. Nebojte sa – strach je zbytočná brzda a najhoršie čo sa môže stať, je že sa vám to nepodarí a vy zažijete niečo neobyčajné, poučíte sa, ostanete silnejší. Poraďte sa, počúvajte, ale nikdy sa nenechajte odradiť od svojho cieľa. Nakoniec musíte zabrať. Nejde to bez energie, odhodlania preskakovať prekážky. Ale pre mňa úplne najdôležitejšie – nerobte to pre peniaze – ale preto, že vás to baví a že to chcete robiť. „Non est ad astra mollis e terris via“ – ako povedal Seneca – zo Zeme ku hviezdam nevedie ľahká cesta.

Zaujímajú ťa detaily a pravidlá disciplín na Spaceman Championship? Buď medzi prvými, ktorý si vyskúšajú disciplíny a simulácie. Buď Spaceman! #spcmn

titulná foto: SocialUP / Karolína Kollárová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá