Robili si zo mňa srandu, že som gej, aj keď vlastne nevedeli, že je to pravda, vraví Trick Richard (ROZHOVOR)

 • Trick Richard ukazuje za svojou extravagantnosťou ľuďom príbehy, nie inakosť
 • Presťahovanie sa do inej krajiny je pre Tricka zbabelosť a útek pred sebou
 • Tvrdí, že politikom chýba racionálne uvažovanie a empatia
LGBT/Trick Richard
LGBT/Trick Richard, PRIDE/Banská Bystrica/2021 Trick Richard
 • Trick Richard ukazuje za svojou extravagantnosťou ľuďom príbehy, nie inakosť
 • Presťahovanie sa do inej krajiny je pre Tricka zbabelosť a útek pred sebou
 • Tvrdí, že politikom chýba racionálne uvažovanie a empatia

„Ak oni majú svoj svet a vy svoj, tak ja patrím do toho ich sveta,“ povedal Trick Richard, talentovaný umelec svojej mame pri priznaní sa k svojej orientácii.

Trick si prešiel neľahkými životnými situáciami už na základnej škole, kde ho za jeho orientáciu šikanovali, neskôr vyštudoval hudobno-dramatické konzervatórium, kde rozvíjal svoje umelecké danosti a vyformoval sa do sebavedomého človeka, ktorý chce bojovať za práva LGBTI komunity.

 • Ako sa homosexuál Trick Richard vyrovnáva s hejtmi na ulici a sociálnych sieťach
 • vystrihnutá časť z interview z neho urobila nebinárnu osobu, pričom sa za ňu sám nepokladá
 • extravagantnosť nemusí znamenať výstrednosť, vždy je za tým niečo viac
 • Prečo by ľudia v politike nemali rozhodovať o osudoch ľudí
 • Prečo niektorí vnímajú dúhový pochod PRIDE ako promenádu farebných kreatúr

Ako reagovali na tvoju orientáciu rodičia a priatelia?

To, že som teplý, som vedel asi od dvanástich rokov. V trinástich rokoch som si to priznal a uvedomil už definitívne. Vtedy, keď som prechádzal zo základnej školy na strednú, čiže, keď som mal pätnásť, som si povedal, že to nechcem neustále schovávať, že chcem začať strednú školu s čistým štítom, a preto všetci ľudia na strednej škole hneď vedeli, že áno, som inak orientovaný.

A čo sa týka rodičov, na to som išiel pomalšie. Začal som najprv tým, že chcem chodiť na LGBTIQ+ PRIDE, lebo týchto ľudí podporujem, a moja rodina toto rozhodnutie akceptovala, ale stále ešte úplne nechápala ten skutočný dôvod, prečo tam chcem chodiť. Avšak raz sa ma mama opýtala, že prečo chcem ísť na ten Pride. Povedala, že oni majú svoj svet a my máme svoj svet. A toto jej vyjadrenie ma veľmi nahnevalo. Vtedy som doslova vybuchol s tým, že dobre teda, ak oni majú svoj svet a vy svoj, tak ja patrím do toho ich sveta.

KVÍZ: Pivo miluje v lete takmer každý, ale čo o ňom naozaj vieš? Otestuj si svoje pivné znalosti v tomto kvíze

A tak som to vlastne povedal mame, nakoľko otec s nami nebýval. Brali to celkom na ľahkú váhu a stále si mysleli, že som mladý, že sa hľadám a mal som pocit, akoby mi zrazu prestali rozumieť, akoby som už nebol členom rodiny. Takto to vnímali až do momentu, kedy som si našiel prvého priateľa. Povedal som si, že im to chcem vysvetliť a normálne sa s nimi o tom porozprávať. Hovoril som im ako sa cítim, čo sa mi deje, aké to pre mňa je a vtedy mi povedali, že tomu rozumejú, ale potrebujú čas na to, aby si zvykli.

A teraz ťa už plne podporujú?

No samozrejme, už sa aj rozprávame o rôznych mužoch, ktorí sa mi páčia a dokonca môj otec zobral to, že som gej najlepšie z celej našej rodiny, to ma veľmi milo prekvapilo.

Stalo sa ti niekedy, že začal okoloidúci nadávať na to, ako si oblečený a namaľovaný?

Určite áno, deje sa to takmer na dennej báze. A ešte intenzívnejšie to bolo, keď som mal dlhé vlasy. Vtedy som dostával otázky od ľudí na ulici či som muž alebo žena. To bolo celkom nepríjemné, ale potom som si na to už zvykol.

Aj si im na to niečo odpovedal?

Zo začiatku som im odpovedal, že som aj jedno aj druhé, nech sa s nimi viac pohrám a nech im môžem dať tak hlúpu odpoveď, ako mi oni dali hlúpu otázku. S odstupom času sa to naučíš ignorovať, poprípade si dáš slúchadlá a vôbec to neriešiš. Ale také najnepríjemnejšie, čo sa mi stalo, bolo, keď som bol na vlakovej stanici vo Vrútkach a tam po mne začala kričať partia ľudí, že ma zabijú, teda za to, ako vyzerám.

Takže to bolo to najhoršie, čo som kedy zažil. Nikdy nie je sranda počuť takéto veci, pretože všetci vieme, že sa to pokojne môže naozaj stať.V Bratislave teraz zase zbili nejakých gejov, vieš, že vždy je tam to riziko. Preto je potrebné nosiť so sebou nejaký ten paralyzér alebo kaser a vtedy sa cítiš aspoň trošku bezpečnejšie.

Vallo sa zastal LGBTI ľudí: Chcem, aby bola Bratislava prvým mestom na Slovensku s imunitou voči netolerancii

Reakcie od ostatných ľudí či už známych alebo neznámych sú skôr pozitívne alebo sa na teba a tvoj životný štýl začali pozerať úplne inak?

V tomto som mal naozaj veľké šťastie, pretože viem selektovať ľudí. Nedokážem povedať, že by som mal nejakú veľkú partiu kamarátov. Mám asi 7-8 najbližších osôb, ktoré nazývam priateľmi a ostatných vnímam tak, že áno, sme známi, ale tam to končí. Takže v tomto mi šťastie prialo, že keď som prechádzal procesom akceptácie svojej sexuality, tak sa mi nikto neotočil chrbtom. Jednoducho vedel som, že tí ľudia budú pri mne stáť, nech sa deje čokoľvek.

Našli sa aj takí, ktorí to pochopiť nechceli, napríklad členovia mojej vzdialenej rodiny, teda sesternice a bratranci, tak tí doteraz so mnou nesúhlasia. Viackrát sa do mňa pustili, ale tie argumenty nedávajú zmysel. Pri takýchto prípadoch si vždy poviem, že keď sa ti nepáči, nemáš v mojom živote čo robiť. To, čo si o mne hovoria poza môj chrbát mi je fakt jedno.

Myslíš, že práve tvoja stredná škola ti pomohla dostať sa pri rozoberaní týchto tém do psychickej pohody?

Určite áno. Veľmi mi pomohla moja stredná herecká škola. ľudia to tam neriešili a možno sa našli dvaja, traja, ktorí s tým mali problém, lenže to mi bolo jedno, nakoľko som vedel, že celá škola proti tomu nič nemá. Práve preto bola moja stredná miestom, kde som sa dokázal porozprávať s každým jedným človekom, nikto nemal potrebu odsudzovať ma za to, že som si nafarbil vlasy, že nosím make-up, že sa sem tam oblečiem podľa môjho extravagantného štýlu. Takže mi to veľmi pomohlo na psychiku a vybudovalo to moje sebavedomie.

Povedal si, že ťa na základnej škole šikanovali. Robili to aj napriek tomu, že nevedeli o tvojej homosexualite. Kvôli čomu to teda robili?

Na tej základnej išlo hlavne o to, že oni si zo mňa robili srandu, že som gej, aj keď vlastne nevedeli, že je to pravda. Teraz nedávno som sa stretol s chalanom, ktorý celé moje šikanovanie spustil a dokázal som sa s ním o tom porozprávať. Sám mi povedal, že to veľmi ľutuje, najmä, keď si uvedomil, že on bol z tých prvých, ktorí to vlastne celé začali a je v ňom vidieť, že to jeho ospravedlnenie teraz myslí úprimne vážne.

Je super rozprávať sa s ľuďmi, ktorí ti tak veľmi v minulosti ublížili a vidíš, že vyspeli a dozreli v názoroch.

Koľko priemerne minieš na to, aby to, čo si na seba dáš a ako sa namaľuješ spĺňalo tvoju predstavu o spokojnosti so sebou?

Čo sa týka make-upu tak na to miniem veľmi veľa peňazí. V mojich šuplíkoch by po zrátaní všetkej kozmetiky a pretransformovaní na peniaze bolo niekoľko tisíc eur. Ono toto je vec, ktorá je pre mňa niečo ako závislosť. Vždy keď vyjde nejaký nový produkt, okamžite si ho chcem kúpiť. Neskôr sa ti toho hromadí fakt veľa či chceš alebo nie, po čase sa to stane.

Ako sa mi podarilo rozbehnúť si TikTok, Instagram aj YouTube, tak som začal spolupracovať s Benefitom, a tí mi za reklamu pošlú produkty v hodnote 80 eur. Takže teraz na tom aj niečo ušetrím. A koľko pri tom strávim? No, to záleží veľmi od obťažnosti make-up looku, ktorý chcem robiť. Najdlhší, ktorý som robil, trval 12 hodín a Napríklad, keď idem niekam do mesta a chcem si urobiť taký ten normálny make-up, urobím si obočie a dám si korektor, tak to mi trvá tak 45 minút.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Trick Richard (@trick_richard)

Keď si sa učil maľovať, používal si na to nejaké tutoriály?

S make-upom som začal, keď som mal cca pätnásť rokov. Ten prvý rok som ani nevedel, že existuje nejaký James Charles, Jeffree Star, alebo Nikkie tutorials, ktorí ti urobia návod na to, ako sa maľovať a ty sa na základe toho môžeš učiť. Takže ten prvý rok som sa maľoval úplne podľa seba.

Urobil som na sebe to, čo sa mi páčilo a buď to nakoniec vyzeralo dobre, alebo to dobré nebolo. Tak na tom som sa naučil najviac. Preto som niekedy chodil s obočím ako Brežnev. Všetko bolo skôr o experimentovaní ako o učení sa. Až po roku som teda zistil, že mi to niekto dokáže takto cez tutoriály vysvetliť, tak som ich začal sledovať, ale stále, aj teraz, idem hlavne podľa vlastnej intuície.

Myslíš, že témy o LGBT komunite prestanú byť niekedy tabu?

Myslím si, že táto téma bude ešte rozoberaná veľmi, veľmi dlho. Sú krajiny, v ktorých som stále zločinec a môžu ma zabiť za to, že som teplý. Aj zákon odsúhlasený v Maďarsku, ktorý zakazuje zverejňovať a sprostredkovať obsah, ktorý je o sexualite či zmene pohlavia mladším osobám ako 18 rokov.

Vidíš, aj v 21. storočí sú tu stále krajiny, kde pôjdu proti tomu a preto toto celé bude trvať ešte veľmi dlho. Keď sa pozrieš na Lady Gagu – môj najväčší vzor, ona priniesla do krajiny úplne nový rozmer videnia a tá mentalita ľudí sa odvtedy veľmi zmenila. Ja som toho názoru, že ľudia si potrebujú na veci zvyknúť. Lenže to si musia najprv pripustiť fakt, že na tom nie je vôbec nič zlé, a že na svete sú omnoho horšie a rozmernejšie problémy ako to, že je niekto teplý.

Nerozumiem, ako môže človek riešiť to, že niekto miluje rovnaké pohlavie, to mi nejde do hlavy. Nemám na to viac slov.

Bihariová: LGBT komunite treba pomáhať, nielen ju tolerovať

Ako sa k týmto témam stavia podľa teba štát?

Z väčšej časti sa k tomu stavia dosť neprimerane, ale zase na druhej strane, keď sa pozriem na staršie návrhy strany ĽSNS, ktoré boli proti nám, tak ani jeden ten návrh nebol pri ostatných stranách a ani za žiadnej vlády schválený.

Na druhej strane, aj keď sa s tým v podstate nič nedeje a je tu viac ľudí, ktorí idú proti nám, tak nemám pocit, žeby nás nejako silno utláčali. Stále sú tu nejakí ľudia, ktorí rozhodujú o tom, akú budeme mať budúcnosť. A tu nastáva otázka, prečo by mali o tom rozhodovať práve politici.

Myslíš, že keď sa dostanú do parlamentu mladší politici, tak to bude iné?

Je veľa mladých ľudí, ktorí práve toto podporujú, takže možné to je. Ale do politiky sa vždy dostanú tí najzaujímavejší ľudia, v každom smere, tak neviem. Napríklad, keď mi niekto povie, že ma na TikToku sledujú samé deti, tak jednak to nie je pravda, ale aj keby bola, tak prečo nie? Prečo by som nemohol ukázať tým deťom, že na tom nie je nič zlé.

Chcem im ukázať, že lepšia budúcnosť pre nás existuje a ešte s vedomím, že keď budú tie deti staršie a budú mať právo voliť a postaviť sa za niečo, tak prečo by som im už teraz nemohol dať najavo, že byť gejom nie je nič, za čo by sa mal človek hanbiť.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech