Robo si v Bratislave otvoril obchod s havajskými špecialitami, rozrastá sa aj do Holandska

  • Robo Glatz je 28-ročný Slovák, ktorý precestoval Havaj
  • Tamojšia kuchyňa mu učarovala natoľko, že si otvoril vlastný obchod so špecialitami poke
  • Žil v Holandsku aj v Škótsku a pracoval aj pre slávneho Jamieho Olivera
  • Robo Glatz je 28-ročný Slovák, ktorý precestoval Havaj
  • Tamojšia kuchyňa mu učarovala natoľko, že si otvoril vlastný obchod so špecialitami poke
  • Žil v Holandsku aj v Škótsku a pracoval aj pre slávneho Jamieho Olivera

S exotickými jedlami a kuchyňami akoby sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Slováci majú o nové chute záujem stále viac a vďaka tomu vznikajú nové a nové pobočky, reštaurácie či bary ponúkajúce špeciality z ďalekých krajín. Podobne tak vznikla aj prevádzka v bratislavskom Fresh Markete, s názvom DollFin Poke Shop, ktorá ponúka to najlepšie z havajskej gastronómie.

Už si určite počul o jedle poke, keďže v súčasnosti patrí medzi najhorúcejšie trendy kuchárskeho umenia. Ide o pokrm z rýb a ryže, ryby sa podávajú tepelne neupravené a marinované. Ryža je v poke uvarená, no nie je dochutená soľou ani žiadnym korením. Na ryby sa bežne používa sójová omáčka, sezamový olej, mladá cibuľka, čili, limetka, morská soľ či wasabi. Toto tradičné havajské jedlo je ovplyvnené hlavne japonskou kuchyňou a pôvodne išlo o klasickú obživu rybárov.

zdroj: DollFin Poke Shop

Jamie Oliver aj Havaj

Z amerického ostrova sa až sem k nám na Slovensko táto exotická pochúťka dostala iba pomerne nedávno. To však neodradilo mladého Slováka Roba Glatza od toho, aby to vyskúšal s vlastným obchodom, ktorý ponúka poke špeciality podľa klasickej havajskej receptúry.

Robo je vyučený kuchár a hneď po skončení školy si vyskúšal prácu v grastronómii v zahraničí. Najprv išiel za rodinou do Holandska a neskôr sa kvôli priateľke presťahoval do Škótska, kde pôsobil v sieti reštaurácií známeho Jamieho Olivera. Základ toho, ako funguje biznis v gastre, teda získal od najlepších a hoci makal tvrdo, práca pod veľkými reťazcami mu až tak nevyhovovala. Rastúca túžba po osamostatnení a vlastnom podniku ho prinútila hľadať alternatívy.

Pohľad na svet mu úplne zmenila návšteva Havaja, z ktorého sa vrátil aj s podnikateľským plánom. Na ostrove sa pritom neocitol iba tak náhodou, cestoval za svojou partnerkou, ktorá tam v tej dobe žila. Vo veľkom podporovala jeho cestovanie a nadšenie pre tamojšiu kuchyňu. Nakoniec sa Robo rozhodol, že práve havajské poke bude základom pre jeho vlastný podnik, vďaka výnimočnej chuti a nenáročnému spracovaniu. Po návrate do svojej domoviny na Slovensko, si z banky zobral úver a znalosti zo zahraničia pretavil do biznisu, ktorý je v našich končinách jedinečný.

zdroj: DollFin Poke Shop

“Bol som zničený z toho, ako fungujú veľké reťazce reštaurácií. Je to tak, že zdierajú malých podnikateľov a zarába na tom niekto iný. Stretol som sa s tým, že s kolegami sme dreli v kuchyni a benefitovali z toho vlastníci reťazcov. Ja som celú filozofiu firmy postavil na tom, že ten, kto bude najviac robiť, bude aj najviac zarábať. Chápem, že robotník väčšinou zarobí menej než manažér, ale ja som v tomto chcel spraviť revolúciu. Žiadny hosť nechodí do reštaurácie kvôli manažérovi, ale kvôli obsluhe alebo jedlu. To sú ľudia, ktorí vytvárajú skutočnú hodnotu,” hovorí.

Najlepší marketing je ochutnávka

Robo sa riadi heslom, že svojim zákazníkom nikdy neservíruje to, čo by sám nezjedol. Potrpí si nielen na kvalitu surovín, ale aj na ich spracovaní a všetko robí úplne sám. Jeho jedinou formou reklamy sú ochutnávky, ktoré ponúka potenciálnym zákazníkom zadarmo.

„Je mi jasné, že ľudia len tak nevyhodia peniaze za niečo, čo nepoznajú. Nemám žiaden marketing, ľuďom rozdávam ryby,” vysvetľuje.Fakt, že má každý deň vypredané, iba potvrdzuje, že jeho reklama funguje. Keďže je zatiaľ na celú prípravu sám, robí iba limitovaný počet porcií. Momentálne sa mu denne podarí urobiť a predať približne 60 až 70 kusov poke. 

Mladý podnikateľ tvrdí, že sám zostal z poke najprv v nemom úžase. Keď ho prvýkrát ochutnal, vôbec netušil o čo ide.
Veľkým šokom bola pre mňa napríklad ryža s majonézou. Jedlo s názvom Kalifornia som prvýkrát jedol v meste Laie, vidieť na tanieri neosolenú ryžu s majonézou a rybou, mi vtedy prišlo divné. Nakoniec som z tej chuti skoro odpadol, bola to výborná vec. Žena mi vtedy vysvetlila, že je to poke a oboznámila ma s tým, čo to vlastne je. Veľmi ma to zaujalo. Havaj má aj iné špeciality, no poke ma úplne dostalo.”

zdroj: DollFin Poke Shop

Poke nie je jedlo do reštaurácií

Podľa Roba mnoho ľudí nepozná, ako by malo pravé poke vyzerať. V obchodoch na Havaji ho bežne dostať za pultami ako u nás napríklad parížsky šalát. Nie je to jedlo, ktoré by sa servírovalo v reštauráciách, je to chuťovka, čo si zákazníci na ostrove kupujú už hotovú a nemusia čakať na jej prípravu. Preto sa aj on rozhodol otvoriť si obchod, v ktorom sú produkty už vopred pripravené a nejde teda o žiadnu klasickú gastro pobočku, ako by niekto mohol čakať.

“Poke robím tak, ako som ho jedol na Havaji, teda formou obchodu. Američania potom tento štýl predaja zmenili, keď v Kalifornii spojili poke so sushi prevádzkami a niektoré poke reštaurácie takto jedlo podávajú, no to nie je ten tradičný spôsob.”

Jeho žena mu pritom robí akéhosi súkromného kontrolóra kvality. Vždy mu povie, čo presne jej chutí, aj čo jeho jedlám chýba, aby mali naozaj autentickú chuť.

zdroj: DollFin Poke Shop

zdroj: DollFin Poke Shop

Pobočka aj v Amsterdame

DollFin Poke Shop sa plánuje rozrastať nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Už v júni pribudne jedna pobočka v holandskom Amsterdame, kde bude predávať Robov brat. Poke chce dať priestor mladým ľuďom, ktorí sú šikovní, ambiciózni a majú dobrý nápad, tým Robo plánuje pomáhať s otvorením ďalších pobočiek.

„Chcem tie obchody otvárať pre ľudí. Ak za mnou niekto príde so zaujímavou lokalitou a s tým, že vie, čo chce robiť, rád mu finančne pomôžem a spolu otvoríme ďalší DollFin Poke Shop. Nebudem nikoho zdierať, s každým sa dohodnem na finančnom pláne, podľa ich možností, chcem, aby si jednotliví vlastníci pobočiek vedeli na seba zarobiť. Peniaze zo zisku z DollFin Poke Shopov potom použijem na otvorenie ďalších.“

Celý obchod si mladý Slovák spravil vlastnými rukami. Stoličky, stoly aj výzdoba sú zhotovené z recyklovaných materiálov, z ktorých väčšinu opracoval sám.

zdroj: DollFin Poke Shop

“Možno to znie pokrytecky, ale už keď zaťažujem životné prostredie spotrebou jedla, snažím sa to aspoň nejako kompenzovať,“ vysvetlil pre Startitup.

Na havajské poke sa môžeš zastaviť aj ty vo Fresh markete na prízemí, ale radíme ti, návštevu radšej neodkladaj až na večer. Ľahko sa totiž môže stať, že všetko už bude vypredané.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá