Robot od Boston Dynamics, akého si ešte nevidel

  • Boston Dynamics je americká firma, ktorá je známa hlavne tým, že sa venuje vývoju robotov. A naozaj úspešne. Jej posledným počinom je robot na kolieskach s názvom Handle.
  • Boston Dynamics je americká firma, ktorá je známa hlavne tým, že sa venuje vývoju robotov. A naozaj úspešne. Jej posledným počinom je robot na kolieskach s názvom Handle.

Odborníci na robotiku z Boston Dynamics, s ktorými úzko spolupracuje aj americká armáda, sa opäť pochlapili. Po masívnych robotoch LS3WildCat, určených prevažne pre armádu, prišli s niečím mierumilovnejším a modernejším. Vojenské roboty boli určené hlavne na nosenie ťažkých nákladov a vojenskej výbavy a vzbudzovali rešpekt už svojím vzhľadom. Fungovali na benzínové motory. Posledné stroje fungujú prevažne na elektrickú energiu. Patrí k nim aj robot Handle.

Robot Handle – náhrada ľudskej pracovnej sily?

 

Handle na prvý pohľad smeruje na iný cieľový trh než ten vojenský, aj keď využitie by určite našiel aj v tejto oblasti. Keďže vyzerá dosť strašidelne, ako aj iné modely od tejto firmy, nepriateľ by utekal kade ľahšie, keby sa k nemu blížilo takéto monštrum vybavené zbraňami.

robot

zdroj fotografie: prt scr you­tube

Avšak Handle už podľa názvu je určený hlavne na manipuláciu s rôznymi objektami. V období, keď sa začína hovoriť o robotizácii podnikov, by takýto stroj dokázal nahradiť človeka. Nebude to však hneď.

V Boston Dynamics radi experimentujú a po dvojnohých a štvornohých strojoch vybavili svojho nového robota kolieskami, čo  pomohlo k tomu, že táto mašinka je naozaj o level vyššie, čo sa týka jej schopností. Vyvinutý robot zatiaľ nebol predstavený oficiálne, ale iba pre investorov.

Marc Raibert, zakladateľ firmy, sa na stretnutí investorov vyjadril: „Toto je debutová prezentácia niečoho, o čom si myslím, že bude robot vzbudzujúci nočné mory.

Čo všetko však tento 198-centimetrový robot dokáže? Prenášanie ťažších predmetov je pre neho hračka práve vďaka kolesám. Takisto jeho manévrovacie schopnosti sú fantastické pri maximálnej rýchlosti 14km/h. Vďaka prepracovanému systému rovnováhy ho len tak niečo nevykoľají.

Je schopný ohýbať sa, meniť pozíciu ťažiska a skákať aj na vyššie prekážky. Vyskočí do výšky 121 centimetrov, ba dokonca zvládne ľavou zadnou schody alebo šikmé plochy. Jedinou malou nevýhodou kolies oproti klasickým nohám je podľa zakladateľa Marca Raiberta mierna strata rovnováhy na hrboľatom povrchu.

Celkovo sú roboty čoraz dokonalejšie, ale čo bude o 10 rokov, ukáže čas.

Zdroj: zerohedge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech