Robotická ruka, ktorá dokáže plne nahradiť tú skutočnú

  • Síce nie je až taká sofistikovaná ako tá, ktorú mal Luke Skywalker, no Star Wars je film o veľmi vzdialenej budúcnosti. Dnes sa vedcom zaoberajúcim sa protetikou podarilo tej z budúcnosti veľmi priblížiť svojou vydarenou bionickou rukou, ktorá vyzerá veľmi prirodzene.
image_1435143770.jpeg
  • Síce nie je až taká sofistikovaná ako tá, ktorú mal Luke Skywalker, no Star Wars je film o veľmi vzdialenej budúcnosti. Dnes sa vedcom zaoberajúcim sa protetikou podarilo tej z budúcnosti veľmi priblížiť svojou vydarenou bionickou rukou, ktorá vyzerá veľmi prirodzene.

 

Túto bionickú ruku vytvorila spoločnosť Steeper sídliaca v UK. Výnimočné na ich najnovšom modely je, že sa veľmi podobá na skutočnú ruku. Umelá ruka je výsledkom sedemročného výskumu a vývoja, ktorý zahŕňal osvojenie si vojenskej technológie, ktorú využívajú aj inžinieri vo Formule 1. Tím vedcov vôbec nešetril na materiáloch. Na svoj patentovaný systém pre kontrolu prstov použili vzácne magnety a na nízku hmotnosť použili hliník, ktorý sa využíva na výrobu lietadiel.

Vedci začali vytvárať štruktúru umelej ruky založenú na architektúre typickej malej ruky a následne do nej vtesnali mechanizmy, to im pomohlo zachovať anatomickú správnosť. Ted Varley, technický riaditeľ spoločnosti Steeper, vysvetlil, že iné podobné dizajny fungujú opačne, začínajú s technológiou a až potom vytvárajú štruktúru, ktorá v konečnom dôsledku nie je taká prirodzená.

 

 

Vďaka 14 možným úchopom a pozíciám nie je táto umelá ruka len výzorovo podobná tej ozajstnej, ale svojou funkcionalitou sa jej tiež veľmi približuje. Viac ako tristo mechanických častí bolo miniaturizovaných z predchádzajúcich modelov tak, aby táto ruka vyhovovala ženám, tínedžerom a menším mužom.

Aj napriek všetkým týmto častiam váži táto ruka menej ako 400 gramov, pričom jej sila vôbec nebola znížená. Táto bionická ruka dokáže uniesť váhu až 45 kilogramov. Väčšina váhy bionickej ruky je okolo zápästia, takže prsty nie sú neprirodzene ťažké.

 

 

Ako to celé funguje? Najrôznejšie senzory nachádzajúce sa v tejto ruke monitorujú pohyb svalov a následne posielajú tieto informácie do motorčekov jednotlivých prstov a mikroprocesorov, ktoré neustále monitorujú pozíciu prstov. Pomocou funkcie automatického úchopu, mikroprocesory rozpoznajú či sa predmet v ruke šmýka a okamžite vyšlú signál do motorčekov, aby sa úchop zosilnil a tým sa predišlo vyšmyknutiu.

 

Inovatívnu ruku predstavili minulý týždeň v London Prosthetics Centre (Londýnske centrum protetiky), no ešte predtým bola otestovaná 29 ročnou používateľkou Nicky Ashwellovou, ktorá sa narodila bez pravej ruky. Predtým mala Ashwellová iba kozmetickú ruku, ktorá síce vyzerala prirodzene, no nehýbala sa a tak neposkytovala bežnú funkcionalitu ruky. Ashwellová povedala, že napriek ťažkostiam na začiatku jej táto bionická ruka výrazne zlepšila život a dovolila je robiť veci, ktoré boli predtým pre ňu nemožné.

 

 

zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá