Rocket Internet: Startupy trochu inak

  • Načo chodiť do akcelerátora? Prečo nedať radšej pár ambicióznym mladíkom peniaze, potrebnú podporu, technológiu a nechať ich robiť už v minulosti overený biznis? Presne toto je model, ktorý sledujú bratia Marc, Alexander a Oliver Samwerovi z Berlína.
image_1416822748.png
  • Načo chodiť do akcelerátora? Prečo nedať radšej pár ambicióznym mladíkom peniaze, potrebnú podporu, technológiu a nechať ich robiť už v minulosti overený biznis? Presne toto je model, ktorý sledujú bratia Marc, Alexander a Oliver Samwerovi z Berlína.

 

Niekto založí za život jeden startup, iný možno niekoľko. Páni z nemeckého Rocket Internet to však zobrali z úplne iného rožku. Ich podnikanie je totiž založené práve na preberaní úšpešných nápadov a ich šírení po svete. Možno ste ešte nepočuli o samotnom Rocket Internete, zato o spoločnostiach, ktoré založili už asi áno. Pojmy ako MyVideo, eDarling, Foodpanda, Zalando vám určite niečo napovedia.

 

rocket internet

Táto nemecká spoločnosť našla totiž recept na úspešné podnikanie. To, čo robia sa, nazýva online inkubátorom. Celý model je postavený na vyhľadávaní úspešných online biznisov po svete a klonovaní týchto nápadov na iné trhy.  Bez pochyby patrí berlínsky Rocket Internet v tomto smere medzi absolútne európske špičky.

Koncom roka získali “rockeťáci” vyše 400 mil. dolárov od rôznych venture fondov a investičných spoločností ako J.P. Morgan, Kinnevik alebo ruského miliardára Leonarda Blavatnika. Spolu nazbierali už viac ako miliardu eur na financovanie svojich aktivít. Vyzerá to tak, že sa im tieto peniaze naozaj hodia, keďže majú aktuálne rozbehnutých viac ako 75 projektov vo vyše 50 krajinách sveta. S ročným obratom vyšším ako 3 miliardy dolárov  si môžu dovoliť zamestnávať aj svojich 25 000 zamestnancov po celom svete.

Rocket Internet su majstrami v analyzovaní výkonosti projektu a majú KPI takmer na všetko. Nemajú problém nabrať ani odborníkov z najznámejších konzultačných spoločností ako McKinsey alebo Boston Consulting Group, dať im slušné platy a podiel na projektoch. Občas sa im podarí naozaj lišiacky kúsok, ako to bolo s projektom CityDeal, ktorý v podstate postavili na príklade amerického Grouponu. Ten ho pred pár mesiacmi odkúpil od Rocket Internetu za 120 mil. USD.

 

 

Berlínčania sú dosť často kritizovaní za plagiátorstvo, čo je sčasti aj pravda. S týmto názorom sa, bohužiaľ, stotožnila aj značná časť manažmentu. Preto došlo v roku 2011 aj k veľkému odchodu časti štruktúry.

“Zákazníci sú si v mnohých ohľadoch veľmi podobní., nezávisle od toho, kde sa nachádzajú. Našim cieľom je fungujúce projekty úspešne implementovať na ďalšie trhy.  Pritom sa špecializujeme na exekúciu.”

Úspech Rocket Internetu závisi prevažne od Olivera Samwera, ktorý je zároveň aj CEO spoločnosti. Jeho bývali spolužiaci ho označili ako “Eine absolute Maschine”. Lieta po celom svete, vyhľadáva nové a zaujímave projekty a neváha zavolať svojim kolegom v akýkoľvek čas – vo dne v noci. Jednoducho motor, aký by potrebovala každá firma.

 

Zdroj: rocketinternet.com, wikipedia.com, economist.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá